JAV senatoriai Chrisas Coonsas ir Robas Portmanas praėjusią savaitę lankėsi Kyjive ir asmeniškai įteikė medalį V. Zelenskiui. Konstitucijos centras paskelbė apdovanojimą rugpjūtį ir nurodė, kad V. Zelenskis buvo pagerbtas „už jo didvyrišką laisvės gynimą Rusijos tironijos akivaizdoje“ per karą Ukrainoje.

Per ceremoniją parodytame trumpame vaizdo pranešime buvęs JAV prezidentas George'as W. Bushas pavadino V. Zelenskį „mūsų laikų Winstonu Churchilliu“.

Nacionalinio Konstitucijos centro prezidentas Jeffrey'us Rosenas perskaitė prezidento Joe Bideno laišką, kuriame V. Zelenskis vadinamas „retu patriotu“. J. Bidenas tęsė: „Kai Rusija prieš aštuonis mėnesius pradėjo savo žiaurų puolimą prieš Ukrainą, prezidentas V. Zelenskis išliko tvirtas ir pareiškė: „Prezidentas yra čia“. Jo žodžiai pakylėjo Ukrainos žmones ir nuaidėjo visame pasaulyje. Šiandien jis ir toliau be baimės vadovauja savo šaliai, gina Ukrainos suverenitetą ir kovoja, kad išlaikytų pagrindines mus visus vienijančias vertybes“.

1988 m. įsteigtas Laisvės medalis teikiamas tarptautiniams lyderiams ir kitoms garsioms asmenybėms, kurios nusipelnė gindamos laisvę visame pasaulyje. Anksčiau buvo apdovanoti Nelsonas Mandela, Michailas Gorbačiovas, Muhammadas Ali, Lechas Walęsa, Vaclavas Havelas ir Viktoras Juščenka, buvęs Ukrainos prezidentas, kurio veidas buvo subjaurotas nuodijimo, surengto Rusijos.

Prie medalio pridedama 100 tūkst. JAV dolerių premija, ją V. Zelenskis sakė paaukosiantis naujam Ukrainos veteranų fondui. Nuo Rusijos vasario pabaigoje pradėtos invazijos V. Zelenskis, plačiai giriamas už įkvepiančią lyderystę, buvo apdovanotas Johno F. Kennedy apdovanojimu už drąsą ir Ronaldo Reagano laisvės apdovanojimu.

Per pirmadienio vakaro ceremoniją Ch. Coonsas papasakojo apie 10 valandų kelionę traukiniu iš Lenkijos į Kyjivą ir pareiškė, kad šiandien Ukraina yra „pasaulio laisvės frontas“. V. Zelenskio kalbos vaizdo įrašą pristatė Ukrainos garbės konsulė Filadelfijoje Iryna Mazur, ji susirinkusiesiems sakė, kad „jei šiandien esate čia kaip svečias ar rėmėjas, vadinasi, prezidentas V. Zelenskis palietė jūsų širdį. Jis, kartu su visa ukrainiečių tauta, tapo vienybės, stiprybės ir bekompromisinio nepriklausomybės troškimo, pagrindinės žmogaus teisės būti laisvam ir pačiam pasirinkti savo ateitį, simboliu“.

Savo vaizdo įrašo kalboje, kuri, pasak J. Roseno, buvo įrašyta vos keliomis valandomis anksčiau, V. Zelenskis sakė, kad milijonai žmonių kovoja ir dirba, kad apgintų Ukrainą, Laisvės medalis pagerbia ir juos. „Ir dabar matome, ką sugeba demokratijos, kai veikia vieningai“, – sakė V. Zelenskis. „Kiekvienas potencialus agresorius pasaulyje mato pagalbą, kurią mums teikia JAV ir laisvasis pasaulis, mato visas Rusijai įvestas sankcijas ir tiki, kad geriau apskritai nepradėti karo prieš laisvę“, – kalbėjo V. Zelenskis.

Jis pridūrė, kad medalį laiko garbe „visiems laisvės draugams Jungtinėse Valstijose ir kitose šalyse, visiems, kurie padeda mums atkurti mūsų teritorinį vientisumą, taigi ir taiką“. V. Zelenskis prašė žmonių „išlaikyti nepajudinamą vienybę, kokia yra dabar, iki tos dienos, kai visi išgirsime tuos svarbius žodžius, apie kuriuos svajojame, kol išgirsime, kad taika pagaliau atkurta“.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją