aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pasiūlė radikalias JAV imigracijos politikos reformas, pagal kurias, pirmenybė būtų teikiama išsilavinusiems, kvalifikuotiems ir angliškai kalbantiems darbuotojams.
D.Trumpas
© AFP / Scanpix

Pasak JAV prezidento, dabartinė sistema „neveiksminga“ ir turinti daugybę trūkumų, tarp kurių - pirmenybės teikimas asmenims, kurie turi artimųjų Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Kalbėdamas D. Trumpas aiškino, kad JAV kasmet išduoda 1,1 mln. leidimų arba „žaliųjų kortų“, leidžiančių gyventi ir dirbti JAV, ir 66 proc. jų išduodami asmenims, kurie turi artimųjų, teisėtai gyvenančių JAV.

Pasak D. Trumpo, tai reiškia, kad JAV negali suteikti pirmenybės gydytojams, tyrėjams ir kitiems kvalifikuotiems asmenims.

Pagal dabartinę sistemą tik 12 proc. legalios imigracijos yra grindžiama nuopelnais ir kvalifikacija. Pasak D. Trumpo, tikslas yra pasiekti, kad tas skaičius išaugtų iki 57 proc., o JAV taptų konkurencingesnės pasauliniu mastu, bet kartu išliktų svetingos ir įvairios.

Prezidentas ne kartą minėjo Kanados imigracijos sistemą kaip pavyzdį, kokia turėtų tapti JAV sistema. D. Trumpas taip pat minėjo imigracijos įstatymus Naujojoje Zelandijoje ir Australijoje, kaip siektiną pavyzdį JAV.

Ši reforma, apie kurią D. Trumpas paskelbė savo kalboje Baltųjų rūmų Rožių sode, būtų pirmoji reikšminga imigracijos sistemos pertvarka per daugelį dešimtmečių.

Tai reikštų, kad Amerika atsisako ilgametės tradicijos priimti atvykėlius – „vargšus, užguitas mases, kurios trokšta laisvai kvėpuoti“ – tai eilutė iš poetės Emmos Lazarus soneto „Naujasis Kolosas“ (The New Colossus), užrašyto prie Laisvės statulos pritvirtintoje bronzinėje lentoje.

„Šiuo metu 66 proc. legalių migrantų atvyksta čia atsitiktinai“, – sakė D. Trumpas.

Tuo metu taškų sistema, pagal kurią būtų vertinamas pretendentų pasirengimas prisidėti prie JAV ekonomikos augimo, anot prezidento, leistų pritraukti „didžiausius talentus“.

Mažai tikėtina, kad į verslą orientuoto respublikonų prezidento idėjos būtų rimtai svarstomos Kongrese, kur imigracija laikoma politiškai toksiška tema, ypač prieš 2020 metais vyksiančius Kongreso ir prezidento rinkimus.

„Šis jokių perspektyvų neturintis planas tikrai nėra rimtas pasiūlymas“, – sakė Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi.

Tačiau D. Trumpui, kuriam užtvarų pasienyje su Meksika statybos tapo svarbiausiu pirmosios kadencijos prioritetu, šie pasiūlymai padės pelnyti politinių taškų tarp savo elektorato artėjant prezidento rinkimams, kuriuose jis sieks perrinkimo.

Anot D. Trumpo, šio plano dėka JAV imigracijos sistema būtų panašesnė į konkurencingesnę Australijos ir Kanados imigracijos politiką ir taptų „šiuolaikinio pasaulio pavydo objektu“, nes leistų pritraukti į šalį itin kvalifikuotus darbuotojus.

„Branginame atviras duris, kurių norime savo šaliai. Tačiau didelė dalis tų imigrantų turi būti priimama atsižvelgiant į jų privalumus ir profesinius įgūdžius“, – kalbėjo prezidentas.

„Didžiausia permaina būtų mūsų siekis padidinti atvykstančių aukštos kvalifikacijos darbuotojų skaičių nuo 12 proc. iki 57 proc., o galbūt net dar daugiau“, – sakė jis.

Siūlomos reformos numato, kad iš imigrantų taip pat būtų „reikalaujama išmokti anglų kalbą ir išlaikyti pilietybės pagrindų egzaminą“, sakė D. Trumpas.

Prezidentas taip pat pažymėjo, kad prieglobsčio sistema dažnai piktnaudžiaujama. Į Jungtines Valstijas plūsta daug migrantų iš Centrinės Amerikos valstybių, tvirtinančių, kad bėga nuo gaujų smurto.

„Mes galime didžiuotis daug metų būdami šalimi, suteikiančia apsauga tiems, kas bėga nuo vyriausybės persekiojimo, – sakė D. Trumpas. – Nelaimei, legalių prieglobsčio prašytojų vietą užima nepagrįstus reikalavimus keliantys asmenys.“

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.7143

Top naujienos

Rūtos pasitraukimo aplinkybės: tai brendo jau kurį laiką (184)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fotografavo vėžiu sergančias mamas su vaikais: buvau šokiruota, kiek moterų kasdien yra diagnozuojama ši liga (19)

Amerikoje gyvenanti žinoma lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes neseniai pristatė visiškai...

Nausėda apie „valstiečių“ rinkimų retoriką: niekada nežinai, kas yra dugnas (116)

Prezidento posto siekiantis Gitanas Nausėda sako, kad iš susitikimų su Lietuvos žmonėmis...

Po rekordinių karščių – staigios permainos: Lietuvoje siautės vėjas, trankysis perkūnija

Vieni džiaugiasi rekordiškai šiltomis dienomis, kiti pergyvena dėl ilgai besitęsiančių sausų...

Užkalnis. Nebesvarbu, kas bus prezidentas (154)

Jau daugiau nei savaitę Lietuva gyvena nuostabiai kaip niekada. Gal kažką gerai darė išeinanti...

Adomaitis ragino pamiršti rezultatą, Maksvytis apgailestavo dėl „sudegusios komandos“ (3)

Vilniaus „Ryto“ komandos vyriausiasis treners Dainius Adomaitis po pirmųjų „Betsafe-LKL“...

Amerikiečių analitikai įvertino Kremliaus ginkluotę gegužės 9-osios parade (342)

Nepaisant to, jog technika smarkiai pasenusi, o ir gamybos bazė kaip reikiant šlubuoja, Rusijos...

Karbauskis: jeigu mes siūlysime nebalsuoti, laimės Šimonytė (249)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis sako siūlysiantis...

Parduoda seniausią pasaulyje „Porsche“ – prašys svaiginančios sumos (6)

Yra nemažai žymių aukcionų organizatorių, į kurių rankas kartas nuo karto patenka patys...

„Neptūną“ užsmaugęs ir sutriuškinęs „Rytas“ priartėjo prie finalo (89)

Vilniaus „Ryto“ komanda žengė didžiulį žingsnį „Betsafe-LKL“ finalo link. Pirmose...