Vyriausybės „pajėgos ir pareigūnai pasitraukė į oro uostą“, – naujienų agentūrai AFP sakė Džozdžano gubernatoriaus pavaduotojas Qaderas Malia. Jis pridūrė taip pat ten esantis ir nurodė, kad ruošiamasi gintis.

Šebergano mieste gyvena vienas įtakingiausių šalies karinių ir politinių veikėjų Abdul Rashidas Dostumas. Jis tik šią savaitę grįžo į Afganistaną po gydymo Turkijoje, tačiau šiuo metu yra Kabule.

Jo padėjėjai sakė, kad šeštadienį A. R. Dostumas susitiko su prezidentu Ashrafu Ghani, bandydamas įtikinti šalies lyderį atskraidinti pastiprinimą.

„Pareikalavome, kad vyriausybė atsiųstų mažiausiai 500 specialiųjų pajėgų karių, kad susigrąžintume miestą“, – sakė jo partijos atstovas Ehsanas Niro.

Talibanas užgrobė didžiąją dalį Afganistano kaimiškų teritorijų nuo gegužės pradžios, kai prasidėjo užsienio pajėgų galutinio išvedimo vėliausias etapas. Dabar kovotojai stengiasi užimti provincijų sostines, bet vyriausybės pajėgos miestuose jiems priešinasi atkakliau.

Karo veiksmai atsinaujino ir sostinėje Kabule – penktadienį čia buvo nužudytas vyriausybės spaudos centro vadovas, o dar prieš kelias dienas taikytasi į Afganistano gynybos ministrą. Jis liko gyvas, bet per ataką žuvo mažiausiai aštuoni žmonės ir dar 20 buvo sužeisti.

Talibai už išpuolius prisiėmė atsakomybę ir perspėjo, kad planuoja daugiau išpuolių prieš aukšto rango pareigūnus.

Ne kartą girdėtas atsakas

Talibanas užėmė antrą Afganistano provincijos sostinę

Džozdžano gubernatoriaus pavaduotojas Q. Malia AFP teigė, kad provincijos sostinė Šibarganas „deja, buvo užimtas“. Tačiau Vidaus reikalų ministerijos atstovas Mirwaisas Stanikzai pabrėžė, kad talibai užėmė tik dalį miesto.

„Saugumo pajėgos, remiamos pastiprinimo ir sukilimo pajėgų, dar kartą išvalys miestą nuo teroristų“, – sakė jis vaizdo pranešime žiniasklaidai.

Tai – ne kartą girdėtas atsakas į daugumą Talibano laimėjimų pastarosiomis savaitėmis, tačiau vyriausybės pajėgos iki šiol iš esmės neištesėjo savo pažadų susigrąžinti dešimtis rajonų ir pasienio postų.

Vienas Šibargano gyventojas AFP teigė, kad žmonės gyvena užsirakinę duris, nes bijo dėl savo ateities.

„Talibanas su savo vėliavomis yra visur, bet iš to, ką matau pro langą, gatvės tuščios, ir mes nedrįstame palikti savo namų“, – sakė šaltinis, pageidavęs būti neįvardytas.

„Mūšiai miesto viduje aprimo, (...) bet teko girdėti, kad Talibanas juda oro uosto link“, – pridūrė miesto gyventojas.

Talibanas užėmė antrą Afganistano provincijos sostinę

Penktadienį Zarandžo miestas buvo užimtas „be kovos“, pranešė Nimrozo provincijos gubernatoriaus pavaduotojas. Miestas tapo pirmąja užimta provincijos sostine.

Šibargano mieste buvo daugiau pasipriešinimo, naujienų agentūrai AFP sakė keli šaltiniai, tačiau vienas A. R. Dostumo padėjėjas patvirtino, kad miestas galiausiai buvo užimtas.

A. R. Dostumas vadovavo vienai didžiausių kovotojų grupei šiaurėje ir, kovodamas su Talibanu 1990-aisiais, pelnė grėsmingo vado reputaciją. Jis taip pat buvo kaltinimas, jog jo pajėgos išžudė tūkstančius sukilėlių karo belaisvių.

Bet koks jo kovotojų atsitraukimas sužlugdytų pastarojo meto vyriausybės viltis, kad sukarintos grupės gali padėti sustiprinti persitempusią šalies kariuomenę.

Dalis gyventojų Talibaną Zarandže, kuris buvo žinomas kaip centrinės valdžios menkai kontroliuojamas miestas, sutiko džiugiai, rodo pranešimai socialiniuose tinkluose.

Juose matyti, kaip kariniai ir prabangūs visureigiai važinėja miesto gatvėmis, iškėlę Talibano vėliavas, o vietos gyventojai – daugiausia jaunimas – juos pasitinka šūksniais.

Įžengę į Zarandžą, kovotojai atvėrė miesto kalėjimo vartus, pranešė pareigūnai, taip išlaisvindami kalintus talibus kartu su kitais nusikaltėliais.

Socialinio tinklo „Twitter“ vaizdo įrašuose matyti, kaip minios plėšia valdžios įstaigas, vagia stalus, biuro kėdes, spinteles ir televizorius.

Socialiniuose tinkluose platinami panašūs vaizdai neva iš Šibargano, tačiau jų autentiškumo patikrinti nepavyko.