Afganistanas

2237 straipsnių

Afganistanas – valstybė Vidurio Rytuose. Šalies sostinė yra Kabulas, o populiacija – apie 39 milijonus. Labiausiai paplitusi religija Afganistane yra islamas.

1996-2001 metais šalį valdė Talibanas – karinė ekstremistų grupuotė. Valdant talibams moterys ir mergaitės negalėjo mokytis bei dirbti, neturėjo jokių teisių, vyrai privalėjo auginti barzdas. Nusikaltėliams buvo taikomos archajiškos bausmės – nuplakimas, užmėtymas akmenimis, galūnių amputacija.

2001 metais JAV karinės pajėgos buvo dislokuotos Afganistane ir jų remiama demokratinė vyriausybė perėmė valdžią. 20 metų JAV ir NATO sąjungininkų kariai palaikė tvarką šalyje, apmokė kariuomenę, tiekė amuniciją, padėjo kovoti su talibais, bandančiais grįžti į valdžią. Prie naujosios vyriausybės moterų teisės progresavo.

2021 metais rugpjūčio mėnesį JAV nutraukė misiją Afganistane ir išvedė savo kariuomenę. Tuo pasinaudodamas Talibanas vieną po kito užėmė didžiuosius šalies miestus ir rugpjūčio 15 dieną perėmė Kabulo bei vyriausybės kontrolę. 

Plačiau apie įvykius Afganistane:

Kabulą perima talibai: miestas apsuptas, vyksta Afganistano vyriausybės ir talibų atstovų derybos

20 metų trukusi Vakarų misija Afganistane žlugo vos per dieną: nustebo net patys talibai

Užsienio reikalų ministerija (URM) praneša, kad Afganistane sužeistos lietuvės būklė stabili, ji yra sąmoninga. Moteris nukentėjo per apšaudymą populiariame turistų traukos centre Bamijane, esančiame maždaug trijų valandų atstumu nuo sostinės Kabulo. Afganistano valdžia skelbia, jog žuvusiųjų skaiči...

Vakarų Afganistane sekmadienį per 6,3 balo žemės drebėjimą žuvo du žmonės, apgadinti kalėjimai buvo evakuoti, o gyventojai suskubo trauktis iš regiono, kuriame praėjusią savaitę žemės drebėjimai nusinešė mažiausiai 1000 gyvybių.

Parengė Fausta Marija Leščiauskaitė

Kai po 20 metų, 2021-aisiais, Talibanas susigrąžino kontrolę Afganistane, niekas ir nesitikėjo, kad tai pakylės žmogaus teises. Tačiau tai, ką dabar moterys Afganistane patiria kasdien, primena išsigimusią fantaziją, o ne kažką, ką pasaulio žmonės kada nors galės priimti kaip nors arti normalumo esa...

Rasa Strimaitytė

Radikalus islamo Talibanas antradienį švenčia valdžios perėmimo Afganistane antrąsias metines. Ta proga saugumo kontrolės postuose visame Kabule plevėsavo „Afganistano Islamo Emyrato“ – taip šalį vadina Talibanas – vėliavos. Sostinės gatvėmis riedėjo automobilių vilkstinės su Talibano nariais, o vyr...