Pastarosiomis savaitėmis Pchenjanas smarkiai suintensyvino raketų paleidimus ir karines pratybas, kurias dabar vadina „taktinėmis branduolinėmis“, Seului ir Vašingtonui teigiant, kad Kim Jong Unas artėja prie septintojo šalies branduolinio bandymo.

Šiaurės Korėjos kariuomenė retame pareiškime nurodė, kad naujausi jos veiksmai buvo atsakas į „provokuojančias“ Pietų Korėjos artilerijos pratybas netoli sienos.

Korėjos liaudies armija „ėmėsi ryžtingų karinių atsakomųjų priemonių“, teigiama pareiškime, kurį anksti penktadienį paskelbė oficialioji Korėjos centrinė naujienų agentūra.

Pchenjanas „griežtai perspėjo Pietų Korėjos kariuomenę, kuri neapgalvotais veiksmais kursto karinę įtampą fronto linijos zonoje“, sakoma pareiškime.

Pietų Korėjos kariuomenė pranešė, kad anksti penktadienį užfiksavo balistinės raketos paleidimą iš Sunano rajono Pchenjane, praėjus kelioms valandoms po to, kai netoli sienos, skiriančios Korėjas, praskrido 10 Pchenjano naikintuvų.

Šiaurės Korėjos lėktuvai kirto Seulo nustatytą „žvalgybinę liniją“, kuri sukelia automatinį operatyvinį atsaką. Tada Seulas panaudojo karinius orlaivius, įskaitant naikintuvus F-35A, pranešė Pietų Korėjos Jungtinis štabų vadų komitetas (JCS).

Šiaurės Korėja taip pat paleido apie 170 artilerijos šūvių į vandenis prie savo rytinės ir vakarinės pakrantės, pažeisdama jūrų „buferinę zoną“, dėl kurios buvo sudarytas susitarimas 2018 metais, nurodė JCS.

Seulo nacionalinė saugumo taryba pasmerkė tai, ką ji apibūdino kaip „priešiškų veiksmų“ virtinę, ir pareiškime įspėjo, kad „tokios provokacijos turės pasekmių“.

Penktadienį Pietų Korėja taip pat įvedė pirmąsias per penkerius metus vienašališkas sankcijas, nukreiptas prieš konkrečius Šiaurės Korėjos asmenis ir institucijas.

JAV taip pat pasmerkė dar vienos balistinės raketos paleidimą, sakydamos, kad ji, kaip ir daugelis kitų neseniai paleistų raketų, pažeidė daugybę JT sankcijų.

„Mes ir toliau siekiame rimto ir ilgalaikio dialogo su KLDR (Korėjos Liaudies Demokratine Respublika), tačiau KLDR atsisako bendrauti“, – sakė Valstybės departamento atstovas spaudai, vadindamas Šiaurės Korėją oficialiu jos pavadinimu.

Naujas įspėjamasis signalas?

Anksčiau šią savaitę Kim Jong Unas nesutiko atnaujinti derybų dėl uždraustų ginkluotės programų, sakydamas, kad Šiaurės Korėja „nejaučia būtinybės to daryti“.

Šalis praėjusį mėnesį peržiūrėjo savo branduolinius įstatymus ir numatė galimybę vykdyti prevencinius smūgius, o Kim Jong Unas paskelbė šalį „negrįžtama“ branduoline galybe, iš esmės nutraukdamas derybų dėl jos arsenalo galimybę.

Nuo to laiko Seulas, Tokijas ir Vašingtonas suintensyvino bendras karines pratybas, įskaitant tai, kad du kartus į šią teritoriją buvo dislokuotas atominis JAV lėktuvnešis, taip įsiutindami Pchenjaną, kuris tokias pratybas laiko invazijos repeticijomis.

„Panašu, kad šiaurė labai rimtai pažiūrėjo į neseniai Pietų Korėjos vykdytas artilerijos pratybas“, – naujienų agentūrai AFP sakė Hongas Minas iš Korėjos nacionalinio susivienijimo instituto.

Pastarasis jų žingsnis – surengti artilerijos apšaudymą į jūrinę buferinę zoną, bet ne į pačius Pietų Korėjos vandenis – atrodo kaip „bandymas patikrinti Seulo reakciją“, teigė jis.

Vis dažniau valdančiosios partijos parlamentarai ragina Pietų Korėjos naująją karingai nusiteikusią administraciją panaikinti 2018 metų susitarimą, kuriuo buvo sukurta jūrinė buferinė zona.

„Praėjusios nakties pratybos galėjo būti Šiaurės Korėjos stiliaus protesto reakcija“, – pridūrė instituto atstovas.

Būgštavimai dėl branduolinio bandymo

Naktinė artilerijos smūgių kruša pasipylė po to, kai trečiadienį Pchenjanas išbandė dviejų tolimojo nuotolio „strateginių“ sparnuotųjų raketų veikimą. Dviem dienomis anksčiau Šiaurės Korėja pranešė baigusi dvi savaites trukusias „taktines branduolines“ pratybas.

Kim Jong Unas išreiškė „didžiulį pasitenkinimą“ neseniai atliktais bandymais, kurie, pasak jo, parodė, kad šalies branduolinės kovinės pajėgos yra „visiškai pasirengusios tikram karui“, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Seniai įstrigus deryboms, o Jungtinėms Tautoms patekus į su Ukraina susijusių aklaviečių, trukdančių taikyti naujas sankcijas, verpetą, šalies lyderis sustiprino sankcijomis uždrausto branduolinio arsenalo plėtrą ir bandymus.

Pareigūnai Seule ir Vašingtone jau kelis mėnesius dalijasi įspėjimais, kad ši socialistinė valstybė yra pasirengusi atlikti dar vieną branduolinį bandymą, kuris būtų septintasis šalyje.

Kim Jong Unas sakė, kad Šiaurės Korėja „sutelks visas pastangas į nenutrūkstamą ir spartėjantį nacionalinių branduolinių kovinių ginkluotųjų pajėgų vystymąsi“.

2021 metų sausį vykusiame svarbiame partijos kongrese jo pagrindinis iškeltas tikslas buvo įgyti taktinių branduolinių ginklų – mažesnių ir lengvesnių, skirtų naudoti mūšio lauke.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją