aA
Tarptautinė bendruomenė trečiadienį nubalsavo už didesnius Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) įgaliojimus, suteiksiančius šiai institucijai teisę įvardyti už chemines atakas Sirijoje atsakingus asmenis, pranešė derybose dalyvavusios delegacijos.
© AFP / Scanpix

"#JK Nutarimas priimtas per @OPCW Susitariančiųjų šalių konferenciją 82 pritariančiais balsais“, – socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė siūlymą pateikusi britų delegacija ir pridūrė, kad prieš iniciatyvą balsavo 24 valstybės.

Nepaisant didelio Rusijos, Sirijos ir Irano pasipriešinimo, kiti delegatai sakė, kad po beprecedenčio balsavimo, surengto per ypatingąjį OPCW posėdį, salėje nugriaudėjo ovacijos.

„Jis priimtas! Australija didžiuojasi, kad parėmė @UK_OPCW (Jungtinės Karalystės) nutarimą leisti įvardyti cheminių atakų kaltininkus, – savo žinutėje tinkle „Twitter“ nurodė Kanberos atstovas Brettas Mansonas.

Norvegija, taip pat parėmusį britų siūlymą, paskelbė, kad iniciatyva sulaikė „didžiulio“ pritarimo, o jos ambasadorius Martinas Soerby gyrė OPCW nares, priėmusias „ryžtingą ir būtiną sprendimą nustatyti cheminių atakų kaltininkus“.

Remiantis britų delegacijos tviteryje paskelbtu tekstu, per retą ypatingąją sesiją buvo nutarta, kad OPCW sekretoriatas „pasirūpins priemonėmis, kurios leistų nustatyti cheminio ginklo naudojimo Sirijos Arabų Respublikoje kaltininkus“.

Tiek pagrindinę Sirijos prezidento Basharo al Assado sąjungininkę Maskvą, tiek prieš iniciatyvą atkakliai kovojusį Damaską tarptautinė bendruomenė pastaraisiais mėnesiais kaltino cheminio ginklo naudojimu. Pačios Rusija ir Sirija šiuos kaltinimus neigia.

Tačiau tarptautinė bendruomenė vis dažniau skundžiasi, kad nėra mechanizmo, leidžiančio nubausti atsakinguosius už neseniai patvirtintas atakas chloru, zarinu ir net ipritu Sirijoje ir Irake bei retomis nervus paralyžiuojančiomis medžiagomis – Britanijoje ir Malaizijoje.

OPCW, siekianti padėti pasauliui atsikratyti cheminių ginklų, šiuo metu įgaliota tirti ir nustatyti tokių ginklų panaudojimą, bet iki šiol organizacija neturėjo teisės įvardyti tokių incidentų kaltininkų.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas „Twitter“ paskelbtame vaizdo įraše pareiškė, kad „po triukšmo dėl cheminio ginklo panaudojimo Solsberyje, Sirijoje ir kitur malonu, kad tiek daug mūsų draugų ir partnerių šiandien palaikė JK“.

B. Johnsonas pridūrė, kad OPCW dabar turi „esminį papildomą įgaliojimą ne tik nustatyti cheminio ginklo panaudojimo atvejus, bet ir parodyti pirštu į organizacijas ar valstybes, jos nuomone, atsakingas (už tokius incidentus); tai yra gyvybiškai svarbu norint užkirsti kelią šių bjaurių ginklų naudojimui“.

Maskva savo ruožtu trečiadienį apkaltino Londoną savo sąjungininkų manipuliavimu ir pareiškė, kad „apgavystė turbūt yra dienos žodis“.

Rusijos ambasada parašė „Twitter“, kad JK taip ir nepateikė jokių įrodymų, kad Maskva šių metų kovą pietiniame Anglijos mieste Solsberyje panaudojo prieš buvusį Rusijos dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį nervus paralyžiuojančią medžiagą.

Vietoj to Britanija „įvėlė savo sąjungininkus į akivaizdžią prieš Rusiją nukreiptą kampaniją. Dabar ji mėgina įtraukti #OPCW į savo žaidimus“.

Pernai Rusija pasinaudojo savo veto teise Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje ir iš esmės sužlugdė iniciatyvą įsteigti bendrą JT ir OPCW komisiją, kuriai būtų pavesta nustatyti, kas atsakingas už įtariamas chemines atakas Sirijoje.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (502)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (515)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (180)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Į Lietuvą atkeliauja bjaurus atmosferos frontas: smarkus vėjas atneš ir pirmąsias snaiges (14)

Spalio 22 dieną daugelyje Lietuvos rajonų termometrai rodys 6–11 °C. Visoje šalyje lankysis...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (37)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (20)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (1180)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai (2)

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (432)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (6)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...