aA
Musulmonai Artimuosiuose Rytuose ir pasaulyje pradeda švęsti Id al Fitrą, vieną svarbiausių švenčių islamo kalendoriuje, per kurią tradiciškai skiriama laiko šeimai ir linksmybėms.
© AP / Scanpix

Ši šventė 1,5 mlrd. pasaulio musulmonų žymi šventojo Ramadano mėnesio, kai uolūs tikintieji nuo Saulės patekėjimo iki jos laidos laikosi pasninko, pabaigą.

Tačiau Id al Fitras įvairiose šalyse ar net skirtinguose tos pačios šalies regionuose prasideda skirtingu laiku, nes jo pradžia tradiciškai yra susieta su jauno Mėnulio pasirodymu.

Kaip ir visais kitais klausimais Artimuosiuose Rytuose, vaidmenį neretai suvaidina ir politika.

Šiemet Id al Fitrą temdo karai ir neramumai. Afganistane Talibanas paskelbė, kad per šventę ugnies nenutrauks, nors pernai talibai buvo sustabdę karo veiksmus. Jemenas jau daug metų yra įklimpęs į karą ir badą, o Sudane valdantieji kariškiai pirmadienį brutaliai išvaikė sėdimąjį streiką už demokratiją, nužudydami mažiausiai 35 žmones.

Sudano protestuotojai ištisus mėnesius stovyklavo prie kariuomenės būstinės, abiem šalims derantis dėl to, kas valdys šalį po ilgamečio diktatoriško lyderio Omaro al Bashiro nušalinimo balandžio mėnesį. Pirmadienį kariškiai ėmėsi veiksmų prieš protestų judėjimą, užėmė pagrindinę sėdimojo streiko vietą sostinėje, šaudė, mušė protestuotojus lazdomis ir degino palapines.

Naktį valstybinė naujienų agentūra SUNA pranešė, kad šalis pirmąją Id al Fitro dieną švęs trečiadienį, bet protestams vadovavusi Sudano profesionalų asociacija (SPA), tikriausiai prieštaraudama šalį valdančiai karinei tarybai, paskelbė, kad pirmoji Id al Fitro diena pagal Chartumo universiteto astronomus yra antradienis.

SPA paragino žmones visoje šalyje dalyvauti Id al Fitro maldose, „melstis už kankinius“ ir išeiti į gatves protestuoti.

SPA atstovas Mohammedas Yousefas al Mustafa sakė, jog kariniai valdytojai antradienį pasninko diena paskelbė bandydami po pirmadienio „skerdynių“ išlaikyti žmones namuose.

Jemene tarptautinės bendrijos pripažįstama vyriausybė paskelbė, kad antradienis yra pirmoji Id al Fitro diena, o šiitų husių sukilėliai, kontroliuojantys didžiąją šalies teritorijos dalį, įskaitant sostinę Saną, deklaravo, kad Id al Fitras prasidės trečiadienį.

Tai pirmas kartas per dabartinę Jemeno istoriją, kai visuomenė yra susiskaldžiusi dėl Id al Fitro šventimo.

Įtakinga sunitiška Saudo Arabija, taip pat Kuveitas, Kataras ir Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) švęsti pradėjo antradienį, o Egiptas, Sirija, Jordanija, Palestiniečių teritorijos ir kiti paskelbė, kad jų teritorijose jauno Mėnulio dar nesimato, todėl Id al Fitras prasidės trečiadienį.

Libane ir Irake sunitai pradėjo švęsti antradienį, o šiitai pradės trečiadienį.

Pakistanas, kuriame gyvena daugiausia sunitai, tradiciškai pradeda švęsti diena vėliau nei musulmoniškojo pasaulio dauguma. Be to, Pakistanas šiuo požiūriu yra padalytas: Chaibero Pachtunchvos provincijos, esančios prie Afganistano sienos, gyventojai, daugiausia etniniai puštūnai, Id al Fitrą švenčia antradienį. Jaunas Mėnulis, kaip atrodo, buvo pastebėtas Šiaurės Vazyristane, o likusioje Pakistano dalyje bus švenčiama trečiadienį.

Afganistane šiitams dvasininkai pasakė, kad Mėnulis nebuvo pastebėtas, tad Ramadanas baigsis trečiadienį, bet sunitai švenčia jau antradienį. Griežtosios linijos sunitų Talibanas yra sakęs, kad kovos nesibaigs, kol šalyje bus JAV ir NATO karių.

Id al Fitras tradiciškai tęsiasi nuo vienos iki trijų dienų. Po mėnesio pasninkavimo šios šventės labai laukiama. Per Ramadaną tikintieji nuo saulėtekio iki saulėlydžio susilaiko nuo valgymo, gėrimo, rūkymo ir lytinių santykių.

Per Id al Fitrą nedirba dauguma parduotuvių ir įstaigų, žmonės pasipuošia ir lanko giminaičius, mėgaujasi dienos valgymu. Mečetėse saulei tekant rengiamos specialios maldos, o vaikams dažnai teikiamos dovanos ar speciali išmoka.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.5000

Top naujienos

Melaginga naujiena apie Nausėdą ir branduolinius ginklus – tik pradžia: taikiniu galite tapti ir jūs (111)

JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo sveikina prezidento Gitano Nausėdos siūlymą Lietuvoje...

Lietuviai švęsti pradėjo per anksti: išleidžia daugiau nei uždirba (20)

„Taigi turime labai įdomią situaciją, kai žmonės išleidžia daugiau negu uždirba, o...

Nausėdos krikštas ES vadovų susitikime: ką suprato ir ko išmoko? (7)

„Tikrai labai įdomu, tikrai labai įvairūs žmonės, labai įvairūs stiliai, įvairūs...

Lukašenka perspėjo apie pavojus Baltarusijos suverenitetui (3)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka penktadienį pabrėžė, kad jo šalis nori likti...

Rudenį eismo įvykių sumažėja atėjus žieminių padangų sezonui – siūlo jas keisti anksčiau (13)

Nors žiemines padangas vairuotojai turėtų susimontuoti iki lapkričio 9-osios, tačiau dargana bei...

Lietuvos darbdaviai – šykščiausi Europoje: patys darbuotojai kalti, kad nėra gerų algų (371)

Lietuvos darbdavių nenorą ženkliau pasidalinti uždirbamu pelnu specialistai paaiškina derybų...

Netyla kalbos apie Rasos Arlauskienės ir gerokai jaunesnio atlikėjo Petro Daunio santykius: įrodymas – ir paviešinti kadrai?

Jau kuris laikas netyla kalbos, kad žinoma renginių organizatorė Rasa Arlauskienė vis dažniau...

5 priežastys, kodėl Briuselis patenkintas nauju susitarimu su Johnsonu (1)

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinė Karalystė (JK) pasiekė susitarimą, kuriam pritarė Europos...

Gaisro Alytuje pasekmės: reabilitacijos centro patalpose aptikta sveikatai ypač pavojingų medžiagų (44)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos ( NVSC ) teikia...

Raimundas Lopata. Matau dar bent vieną prezidento klaidą (122)

Daugelis prezidento Gitano Nausėdos šimtadienį įvertino teigiamai. Pažymėta, kad...