Lenkijos policija pranešė tirianti incidentą, kuomet ūkininkai sekmadienį sustabdė ukrainietiškus grūdus per sieną vežantį sunkvežimį ir išpylė jo krovinį.

Socialiniuose tinkluose paviešintuose vaizduose matyti vidury kelio išbarstyta žemės ūkio produkcija. Tuo tarpu ūkininkai visoje Lenkijoje blokavo kelius, protestuodami prieš ukrainiečių konkurenciją ir griežtus ES reglamentus.

Vos prieš kelias savaites iki šio incidento Lenkijos vežėjai nutraukė du mėnesius trukusią pasienio blokadą.

„Mūsų šalių pasienyje vėl eskaluojamas smurtas“, – kalbėjo Ukrainos ekonomikos ministro pavaduotojas Tarasas Kačka.

„Nulinė lenkų valdžios reakcija į krovinio sunaikinimą tik dar labiau paskatins ksenofobiją ir politinį smurtą“, – pridūrė jis.

Po to, kai Rusija 2022 m. užpuolė Ukrainą, Lenkija priėmė daugiau nei milijoną pabėgėlių iš kaimyninės šalies, tačiau pastaraisiais mėnesiais dėl ekonominių ginčų ir tarp dešiniųjų pažiūrų lenkų rinkėjų tvyrančių antiukrainietiškų nuotaikų jos santykiai su Kyjivu tapo įtempti.

Netoli sienos su Lenkija esančio Ukrainos Lvivo miesto meras pasmerkė ukrainietiškų grūdų sunaikinimą karo metu.

„Ukrainiečiai tiesiogine to žodžio prasme savo krauju laisto laukus, kuriuose auga šie javai“, – socialiniuose tinkluose rašė Andrijus Sadovas.

„Imti kviečių derlių lauke, kuriame vyko karo veiksmai – tas pats, kaip dirbti išminuotoju“, – pridūrė jis, pavadindamas grūdus išpylusius asmenis „prorusiškais provokatoriais“.

Lenkų vežėjų protesto organizatorius Rafalis Mekleris pirmadienį puolė ginti grūdus išpylusius ūkininkus ir pareiškė pats esąs netoli sienos.

Kraštutinių dešiniųjų pažiūrų politikas R. Mekleris teigė, kad Ukraina – „išsigimusi“ šalis, kuriai atstovauja nacių kolaborantas Stepanas Bandera – būtent šiuo istoriniu faktu remiasi ir Rusija, kad pateisintų savo invaziją Ukrainoje.

Lenkų vežėjai, norintys, kad jų konkurentams iš Ukrainos vėl būtų įvesti apribojimai įvažiuoti į ES, pažadėjo pratęsti plataus masto sienos blokadą, jei jų reikalavimai nebus įvykdyti.

Lenkijos prokurorai pradėjo tyrimą dėl Ukrainos pasienyje išbarstytų grūdų


Lenkijos prokurorai pranešė, kad pirmadienį pradėjo tyrimą dėl incidento Ukrainos pasienyje po to, kai pasirodė vaizdai, kaip protestuojantys ūkininkai iš ukrainiečių sunkvežimių ant kelio išpila grūdus.

Lenkijos ūkininkų protestai

Pradėtas tyrimas dėl „muitinės apsaugos pažeidimo ir turto niokojimo“, AFP sakė Liublino apygardos prokuratūros atstovė spaudai. Ukraina paragino Lenkiją „nubausti“ kaltininkus.

Sekmadienį Lenkijos ūkininkų asociacija paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip protestuotojai atidaro trijų ukrainietiškų sunkvežimių užpakalinius bortus ir iš jų pasipila dalis grūdų krovinio. Pranešama, kad incidentas įvyko Lenkijos teritorijoje, prie Dorohusko pasienio punkto.

Ukrainos ambasadorius Varšuvoje Vasilijus Zvarychas paragino Lenkijos valdžios institucijas įsikišti. Vėliau naujienų agentūra PAP pranešė, kad Lenkijos policija Chelmo mieste pradėjo tyrimą.

Nuo praėjusio penktadienio Lenkijos ūkininkai visoje šalyje protestuoja ne tik prieš ES žemės ūkio politiką, bet ir prieš pigių žemės ūkio produktų importą iš Ukrainos.

Ūkininkai pirmadienį vėl užblokavo eismą trijuose sienos perėjimo punktuose, o kai kuriais atvejais per valandą praleisdavo tik nuo vieno iki trijų sunkvežimių, pranešė Ukrainos pasienio apsaugos tarnybos atstovas Andrijus Demčenka. Lengviesiems automobiliams, autobusams, mažesniems sunkvežimiams ir humanitarinės pagalbos kroviniams nebuvo trukdoma pravažiuoti.

Manoma, kad apie 1 200 sunkvežimių, norinčių įvažiuoti į Ukrainą, įstrigo Lenkijos pusėje. Lenkijos ūkininkų ir vežėjų protestai pasienyje tęsiasi jau kelis mėnesius.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)