aA
Turkija naudojasi prastėjančiais santykiais tarp Rusijos ir Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos, kad įgautų didesnės įtakos rytinėje Viduržemio jūros regiono dalyje, o daugelis kitų šalių nesiima dėl to jokių priemonių, pareiškė Kipro prezidentas.
Kipras perspėja sąjungininkus dėl leidimo Erdoganui laisvai viešpatauti regione
© AFP / Scanpix

„Turkija jaučiasi laisva ir nevaržoma, atsižvelgus į JAV pastangas išlaikyti šalį vakarų aljanse“, – interviu Nikosijoje kalbėjo Kipro prezidentas Nicosas Anastasiadesas.

Nors trintis tarp Turkijos ir Jungtinių Valstijų apsunkino santykius 29 narių kariniame aljanse, NATO pareigūnai primygtinai tvirtina, kad Turkijos išlaikymas aljanse yra naudingas visiems.

Dėl to Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas gali pasijusti „atrištomis rankomis“. Tarptautinė bendruomenė nesiėmė jokių priemonių pasipriešinti Turkijos veiksmams Sirijoje, Libijoje, Irake ir Kipro išskirtinėje ekonominėje zonoje arba jos planams atverti izoliuotą Varošos miestą turkų kontroliuojamoje Kipro šiaurinėje dalyje, sakė N. Anastasiadesas.

„Šalys nerodo jokio ryžto imtis deramų priemonių, ir tai didina konflikto grėsmę“, – sakė N. Anastasiadesas, pažymėdamas, kad Prancūzija yra vienintelė šalis, kuri atlieka aktyvų vaidmenį regione.

Praėjusių metų pabaigoje Prancūzijos ir Kipro pajėgos vykdė manevrus rytinėje Viduržemio regiono dalyje, o Paryžius nusiuntė karinio jūrų laivyno laivus į Siriją, taip pat lėktuvnešį į regioną. Kipro prezidentas antradienį susitinka su Prancūzijos gynybos ministru.

„Stiprios Prancūzijos pozicijos teikia vilties, kad Europos Sąjunga imsis aktyvesnio vaidmens sprendžiant problemas rytinėje Viduržemio regiono dalyje“, – sakė N. Anastasiadesas.

Įtampa regione neapsiriboja karinės jėgos demonstravimu, pažeidžiamas tapo ir prekybos sektorius. Turkijos prezidento R.T. Erdogano pažadas atsiųsti kariuomenę, kuri palaikytų Jungtinių Tautų (JT) remiamą Libijos vyriausybę, trikdo subtilią galios pusiausvyrą rytiniame Viduržemio jūros regione, tuo metu, kai šalys pešasi dėl pelningų angliavandenilių išteklių vandenyse aplink padalytą Kipro salą.

ES užsienio reikalų ministrai sutarė pirmadienį dislokuoti karines pajėgas siekiant užtikrinti ginklų tiekimo Libijai embargą ir užkirsti kelią ginkluotės tiekimui kariaujančioms šalies grupuotėms, sakė šaltiniai, susipažinę su situacija.

Nors jūrų susitarimas, kurį pernai lapkritį pasirašė R. T. Erdoganas su Libija, paskatino Turkiją reikalauti teisių į kai kurias zonas, kurios, pasak Atėnų, pagal tarptautinę teisę priklauso Graikijai, – N. Anastasiadesas tai pavadino provokacija, – Kipras toliau tęs savo angliavandenilių išteklių programą.

Tarptautinės energetikos bendrovės, veikiančios saloje, imsis priemonių savo interesams apginti, sakė jis, patikindamas, kad projektas „vyks, kaip numatyta“.

Tiek Turkija, tiek atskilusi Šiaurės Kipro Turkijos Respublika – kurią pripažįsta tik Ankara – kaltina tarptautiniu mastu pripažįstamą Kipro Respubliką vienašališkai vykdant angliavandenilių žvalgybą.

Salos, padalytos 1974 metais, kai Turkija užėmė maždaug trečdalį Kipro šiaurėje, suvienijimas, užtikrins taiką ateityje ir bus labai naudingas ekonomikai, sakė N. Anastasiadesas. Turkija turėtų suprasti, kad suvienijimo įmanoma pasiekti tik pasitelkus konstruktyvų įsipareigojimą, sakė Kipro prezidentas.

Kipras šiek tiek nerimauja dėl būsimo siūlomo ES biudžeto, sakė N. Anastasiadesas. Pagal numatytą planą „Kiprui bus sumažinta dalis iš ES Sanglaudos fondų ir prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondų, – sakė prezidentas. – Mes tikimės, kad bus inicijuotos tam tikros pataisos.“

Nepaisant istorinių salos ryšių su Jungtine Karalyste (JK), N. Anastasiadesas nebuvo optimistiškai nusiteikęs dėl lengvo perėjimo prie šalies santykių su ES po „Brexit“.

„Labiau tikėtina, kad šiais metais nebus pasiektas susitarimas tarp ES ir Jungtinės Karalystės, – sakė N. Anastasiadesas. – ES turi užtikrinti, kad pagal galutinį susitarimą Bendrijos narės neatsidurs prastesnėje padėtyje.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

Iš baimės net nemiegojo naktimis: netoli Vilniaus siautėjusį nusikaltėlį sulaikė susivieniję kaimo gyventojai (122)

Net devynis kartus teistas ir teismo pavojingu recidyvistu pripažintas nuolatinės gyvenamosios...

Mokslų daktarė apie neįtikėtiną mažos prieskoninės lazdelės naudą: ką cinamono mėgėjai gauna ir ką nemėgstantys praranda (36)

Nors kvapnus, saldus ir šiltas cinamono skonis yra prieinamas ištisus metus, jis yra puikus...

Trumpui – ekspertų įspėjimas dėl beprecedenčio žingsnio: atsigręš prieš jį patį (168)

Bet kokios prezidento Donaldo Trumpo pastangos suteikti malonę pačiam sau paskutinėmis savo...

Savaitgalį įsiplieskęs gaisras pasiglemžė visą šeimos turtą: dukra spėjo pagriebti tik piniginę su dokumentais (37)

Savaitgalį visą Lietuvą sukaustęs šaltis sukėlė ir skaudžių pasekmių. Gaisrininkams netrūko...

Verslo nesėkmių 2020 metais buvo mažiau, bet tai neguodžia: problemos gali smogti šiemet (2)

Pasibaigę metai atnešė Lietuvos verslui mažiau bankrotų, turto areštų, ištuštėjo mažiau...

NASA legenda apie „7 minutes siaubo“ ir ateivius: Žemė nėra unikali, tad gyvybė egzistuoja ir už jos ribų (32)

„Aš manau, kad yra šansas, jog egzistuoja gyvybė už Žemės ribų, nes mūsų planetoje nėra...

Gelbėjimo operacija Kauno Jachtklube: į vandenį įlūžo automobilis, nežinoma ar viduje yra žmonių (15)

Vėlų antradienio vakarą policijos pareigūnai, medikai bei ugniagesiai išskubėjo į Jachtklubą...

Menopauzė griauna mano seksualinį gyvenimą. Ką daryti, kad nebūčiau tokia šalta? (5)

Esu 52 metų moteris, išgyvenanti sudėtingą perimenopauzę. Daug skaičiau šia tema ir...

Įstrigęs Kente: kaip biurokratizmas dusina pasienio prekybą po „Brexit“ (12)

Branimiras Vuckovicius gabena prekių krovinius tarp Jungtinės Karalystės ( JK ) ir Europos...

Transliacija / Aš ikona. Efektyviausios dietos ir didžiausias klaidos, kurias žmonės daro bandydami sulieknėti (3)

Laidoje "Aš Ikona": prieš kelis mėnesius dukros susilaukusi blogerė Rūta Banionytė papasakos,...