Kazachstano centrinė rinkimų komisija pranešė, kad rinkėjų aktyvumas šiais metais rekordinis – 95,11 proc.

Buvo neabejojama, kad prezidento rinkimus laimės N. Nazarbajevas, prižadėjęs Kazachstano gyventojams ekonominį ir socialinį stabilumą naftos turtingoje Centrinės Azijos šalyje. Kazachstanui lyderis vadovaus jau penktąją kadenciją iš eilės.

Žmogaus teisės organizacijos kaltina Astanos vyriausybę opozicijos slopinimu, o prezidentą N. Nazarbajevą – noru pratęsti savo ilgą 26-erių metų valdymą šalyje.

Rinkimai Kazachstane turėjo vykti 2016-aisiais, tačiau 74-erių prezidentas pranešė, kad jie bus surengti metais anksčiau.

Studentė iš Almatos Gulmira Bardygulova teigė balsavusi už N. Nazarbajevą, kad išgelbėtų šalį nuo galimos politinės suirutės.

„Jaunuoliai supranta savo pareigą – niekas mūsų neverčia balsuoti. Matėme revoliucijas Kirgizijoje, karą Ukrainoje. Niekas nelinki tokios ateities Kazachstanui“, – teigė mergina.

Kita vertus, vieni teigė, kad atiduoti savo balsą prezidento rinkimuose juos vertė darbdaviai. Kiti pasakojo neįsivaizduojantys, kad šalį galėtų valdyti kitas vadovas.

„Žinoma, kad balsavau už N. Nazarbajevą. Kas tie kiti du?“ – klausė viena Astanos gyventoja.

N. Nazarbajevas pradėjo valdyti Kazachstaną dar prieš paskelbiant jos nepriklausomybę 1991 metais.

ESBO: rinkėjai turėjo tik ribotą pasirinkimą

Kazachstano pirmalaikiuose prezidento rinkimuose rinkėjai dėl realios opozicijos trūkumo ir žodžio laisvės suvaržymų turėjo tik ribotą pasirinkimą, pirmadienį nurodė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO).

Daug energijos išteklių turintį Kazachstaną nuo 1989 metų valdantis autoritariškas lyderis Nursultanas Nazarbajevas sekmadienį buvo penktą kartą perrinktas prezidentu, surinkęs, kaip rodo oficialūs duomenys, 97,7 proc. balsų.

„Dabartinis valstybės vadovas ir jo partija dominuoja politikoje, todėl šalyje trūksta patikimos opozicijos“, - sakė šios didžiausios Europoje saugumo organizacijos Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro rinkimų stebėjimo misijos vadovė Cornelia Jonker.

„Rinkėjams nebuvo pasiūlytas realus pasirinkimas tarp politinių alternatyvų“, - pažymima C.Jonker išplatintame pareiškime.

„Būta rimtų saviraiškos laisvės, taip pat žiniasklaidos suvaržymų“, - priduriama jame.

Į politinės scenos pakraščius nustumta opozicija šiems rinkimams savų kandidatų neiškėlė, todėl 74 metų N.Nazarbajevas varžėsi su dviem varžovais, kurie abudu yra laikomi provyriausybinėmis figūromis.

Kazachstane kol kas dar nebuvo surengta rinkimų, kuriuos tarptautiniai stebėtojai būtų pripažinę laisvais ir sąžiningais.