„Pasiekėme susitarimą“, – socialiniame tinkle X parašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis.

„Tai užtikrina tvirtą, ilgalaikį ir nuspėjamą finansavimą Ukrainai. ES prisiima lyderystę ir atsakomybę remdama Ukrainą; žinome, kas pastatyta ant kortos“, – teigia Ch. Michelis.

„Reuters“ skelbia, kad, pasak Europos diplomatų, susitarime numatyta galimybė kasmet aptarti paketą ir, jei reikės, jis bus peržiūrėtas po dvejų metų.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė esąs dėkingas ES lyderiams. „Labai svarbu, kad sprendimą priėmė visi 27 lyderiai, o tai dar kartą įrodo ES vienybę“, – socialiniame tinkle X rašė jis.

Pasak V. Zelenskio, tolesnė ES finansinė parama Ukrainai sustiprins ilgalaikį ekonominį ir finansinį stabilumą, o tai, pasak jo, ne mažiau svarbu nei karinė pagalba ir sankcijos Rusijai.

Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis taip pat pasveikino ES susitarimą.

„Kiekvienas jūsų balsas yra reikšmingas indėlis į mūsų bendrą pergalę“, – parašė D. Šmyhalas, dėkodamas valstybėms narėms. Jis pridūrė, kad susitarimas pademonstravo 27 narių bloko „solidarumą“ ir „vienybę“.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sakė, kad tai „istorinės reikšmės žingsnis“.

„Tai rodo, kad bet kokios kalbos apie tariamą „nuovargį“ ar „silpnėjančią paramą“ yra tiesiog melagingos“, – rašė jis socialinėje žiniasklaidoje.

„Europa dar kartą pademonstravo savo stiprybę ir gebėjimą priimti svarbius sprendimus nepriklausomai nuo kitų, – rašė D. Kuleba. – Tai taip pat aiškiai rodo, kad [Rusijos prezidento Vladimiro] Putino viltys išsekinti Ukrainos ir pasaulio ryžtą yra bergždžios.“

Per lemiamą viršūnių susitikimą Briuselyje ES lyderiai stebėtinai greitai įveikė Vengrijos premjero veto. V. Orbanas pakeitė požiūrį į gyvybiškai reikalingą ketverių metų finansavimo paketą Kyjivui, kai ES lyderiai pasiūlė galimybę po dviejų metų peržiūrėti išlaidas.

Iškilus abejonėms dėl JAV, kitos svarbios Ukrainos sąjungininkės, būsimos paramos Ukrainai, ES susitarimas yra didelis postūmis Kyjivui. Netrukus prasidės tretieji metai, kai Ukraina atremia įsiveržusios Rusijos puolimą. Pinigai užkamšys skyles Ukrainos vyriausybės biudžete ir leis mokėti atlyginimus bei teikti paslaugas jos kariams sulaikant Maskvos pajėgas.

Briuselyje susitiko Ursula von der Leyen, Charles'is Michelis, Emmanuelis Macronas, Giorgia Meloni, Viktoras Orbanas ir Olafas Scholzas

V. Orbanas, artimiausias Rusijos sąjungininkas Europos Sąjungoje, sukėlė 26 kolegų pyktį, kai gruodį sužlugdė susitarimą dėl pagalbos. Jie kaltino Vengrijos nacionalistą įkaite laikant Ukrainos ateitį ir šantažuojant Briuselį, kad gautų milijardus eurų Budapeštui skirtų įšaldytų ES lėšų.

Manyta, kad grumtynės su V. Orbanu truks valandų valandas, tačiau susitarimas buvo paskelbtas netrukus po V. Orbano susitikimo su Vokietijos, Prancūzijos, Italijos ir ES institucijų vadovais. Prieš tai lyderiai sakė, kad jei V. Orbanas neatsisakys savo pozicijos, bus sudaryta 26 šalių grupė, toliau teiksianti pagalbą Ukrainos vyriausybei. Tačiau jau pavasarį Kyjivo laukė sunkumai dėl biudžeto trūkumo ir tokia galimybė būtų pareikalavusi daugiau laiko.

Kol pagrindinis dėmesys salėje buvo nukreiptas į V. Orbaną, prie netoliese esančio Europos Parlamento įpykę ūkininkai degino laužus ir padangas, mieste nugriovė paminklą, siekdami, kad jų balsas būtų išgirstas.

Tuskas: Briuselyje juntamas nuovargis nuo Orbano


Nuovargio dėl karo Ukrainoje nėra, Briuselyje juntamas nuovargis nuo V. Orbano, ketvirtadienį prieš lyderių susitikimą žurnalistams pareiškė Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas, praneša portalas „rbc.ua“, remdamasis leidiniu „Rzeczpospolita“.

D. Tuskas pabrėžė, kad reikalingas vienybės jausmas dėl Ukrainos ir dėl Rusijos agresijos prieš šią šalį. Pasak jo, Ukrainos klausimas yra „egzistencinis klausimas, ir ne tik Lenkijai“.

„V. Orbano pozicija kelia grėsmę mūsų saugumui. Tai nepriimtina, todėl turime galvoti apie galimas padarinius, bet galbūt ne šiandien", – pridūrė Lenkijos vyriausybės vadovas.

D. Tuskas sakė negalintis suprasti V. Orbano „žaidimo“, kuris, jo nuomone, yra savanaudiškas.

„Čia nėra vietos kompromisui. Negali būti jokių kompromisų dėl tokių principų kaip teisėtumas, kaip ir Ukrainos klausimu“, – pridūrė jis.

Paklaustas apie galimybę įtikinti Vengriją pakeisti savo poziciją, D. Tuskas sakė, kad turi tikėti kitų ES šalių argumentų galia. „V. Orbanas turi nuspręsti, ar Vengrija yra mūsų bendruomenės dalis, ar ne, ir tai yra klausimas „juoda-balta“, – pabrėžė jis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)