„S. Cichanouskaja atstovu žmogaus teisių klausimais paskyrė Harį Pahaniailą – žinomą baltarusių teisininką ir žmogaus teisių gynėją. Atstovu ekonomikos reformų klausimais paskirtas ekonomistas Alesis Aliachnovičius“, – rašoma pranešime.

H. Pohoniaila buvo advokatu daugelyje žmogaus teisių bylų Baltarusijoje, įskaitant baltarusių žurnalistų Pavelo Šarameto ir Dzmitrijaus Zavadzkio bylas. Daugiau kaip du dešimtmečius jis yra Baltarusijos Helsinkio komiteto pirmininko pavaduotojas.

A. Aliachnovičius yra analitinio centro „CASE-Belarus“ viceprezidentas. Šis centras užsiima ekonomikos tyrimais, taip pat rengia Baltarusijos ekonomikos reformas.

„Aliaksandro Lukašenkos režimas yra ne tik nelegitimus, bet ir nebesusitvarko su savo uždaviniais. Negalime nieko nedaryti ir tiesiog stebėti, kaip šalis vis giliau grimzta į krizę. Siekdama, kad būtų surengti nauji rinkimai, aš toliau dirbu, telkdama visas demokratines baltarusių visuomenės jėgas“, – pažymėjo S. Cichanouskaja.

Jos atstovė spaudai Ana Krasulina naujienų agentūrai „Interfax“ paaiškino, kad kalbama apie S. Cichanouskajos komandos formavimą.

„Tai atsakymas į klausimą: Sviatlana Cichanouskaja – tai vienas žmogus? Ar ji turi komandą? O jei yra komanda, kas tie žmonės?“ – sakė ji.

„Dirbame karu su Koordinacine taryba. Koordinuojame savo veiksmus. Bendram tikslui“, – sakė A. Krasulina, paklausta, ar į formuojamą S. Cichanouskajos komandą bus įtraukti baltarusių opozicijos Koordinacinės tarybos nariai.

„Koordinacinė taryba – organas, kurį Sviatlana įsteigė vesti derybas su pasitraukiančiu režimu dėl šio pasitraukimo sąlygų ir procedūros, valdžios perdavimo procedūros“, – kalbėjo ji.

Baltarusijoje jau antrą mėnesį vyksta protestai prieš rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų rezultatus. Jų laimėtoju buvo paskelbtas nuo 1994-ųjų šalį valdantis A. Lukašenka. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.

A. Merkel žada netrukus susitikti su Baltarusijos opozicijos lydere

Vokietijos kanclerė Angela Merkel trečiadienį sakė, kad surengs derybas su pagrindine baltarusių opozicijos lydere, kuriai prieš kelias dienas Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pažadėjo padėti tarpininkauti sprendžiant Baltarusijos politinę krizę.

„Netrukus susitiksiu su opozicijos lydere p. [Sviatlana] Cichanouskaja“, – parlamentui sakė A. Merkel.

Kanclerė gyrė Baltarusijoje nuo ginčijamų rugpjūčio 9-osios rinkimų demonstracijose dalyvaujančių moterų drąsą. Opozicija tvirtina, kad jos kandidatė S. Cichanouskaja rinkimuose įveikė autoritarišką šalies prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

A. Merkel, kurios šalis šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai, sakė, kad Berlynas nepripažįsta A. Lukašenkos rinkimų laimėtoju, ir pasmerkė Baltarusijos vyriausybės smurtą prieš protestuotojus.

„Matydama... moterų, kurios eina į gatves dėl laisvo gyvenimo be korupcijos, drąsą, galiu tik pasakyti: žaviuosi tuo ir man tai išties daro įspūdį“, – sakė A. Merkel.

E. Macronas su S. Cichanouskaja kalbėjosi šią savaitę lankydamasis Lietuvoje. Tai kol kas daugiausiai dėmesio sulaukęs S. Cichanouskajos susitikimas po Baltarusijos rinkimų.

„Mes kaip europiečiai, padarysime, ką galime, kad padėtume ir tarpininkautume, grįžtume prie ESBO tarpininkavimo, kad pasiektume pažangos“, – Vilniuje kalbėjo E. Macronas.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) pasisiūlė padėti tarpininkauti derantis dėl krizės Baltarusijoje užbaigimo.

Masiniai protestai, Baltarusijoje vykstantys nuo pat rinkimų, buvo slopinami kruvinomis priemonėmis. S. Cichanouskajos vyras Siarhejus yra kalinamas dėl kaltinimų bandžius nuversti vyriausybę.

Bendražygiai ragina TBT iškelti A. Lukašenkai bylą dėl nusikaltimų žmonijai

Baltarusijos buvusios kandidatės į prezidentus S. Cichanouskajos bendražygiai trečiadienį pareiškė paprašę Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) iškelti bylą autokratui Aliaksandrui Lukašenkai „už nusikaltimus žmonijai“.

Atitinkamą peticiją pasirašė daugiau nei 37 tūkst. žmonių iš 102 pasaulio šalių, per susirašinėjimo platformą „Telegram“ pranešė S. Cichanouskajos šalininkai.

Hagoje įsikūręs TBT ir jo vyriausioji prokurorė Fatou Bensouda raginami imtis veiksmų prieš A. Lukašenką, nes, kaip sakoma pranešime, jis asmeniškai leido smurtauti prieš protestuotojus po rinkimų.