aA
Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Karalystės vadinamosios raudonosios linijos, apibrėžiančios, kiek šalis yra linkusi nusileisti per derybas dėl išstojimo iš Bendrijos, „užveria duris“ platesniam susitarimui.

„Jeigu keisis („raudonosios linijos“), keisimės ir mes“, – pabrėžė M. Barnier.

Jis sakė Portugalijos įstatymų leidėjams Lisabonoje, kad lapkritį Didžiosios Britanijos premjerės Theresos May vyriausybės su Briuseliu suderinta „Brexit“ sutartis yra „subalansuota, pagarbi“, ir pridūrė, kad ES nėra sudariusi tokio „ambicingo“ susitarimo su jokia kita blokui nepriklausančia šalimi.

Pasak M. Barnier, ES derybininkai padarė išvadą, kad Britanija buvo nelanksti, trokšdama išlaikyti laisvos prekybos su Bendrijos šalimis kai kuriuos ekonominius privalumus, bet užsimojusi nutraukti bloko piliečių laisvą judėjimą į Britaniją ir nebesilaikyti kitų kertinių ES principų.

ES vyriausiasis derybininkas trečiadienį Strasbūre sakė esą labiau nei bet kada susirūpinęs dėl galimybės, kad Britanija išstos iš ES be jokio susitarimo, kai antradienį šalies parlamentas atmetė Th. May „Brexit“ susitarimą.

Michelis Barnier
Michelis Barnier
© AFP / Scanpix

Th. May oponentus kviečia kalbėtis

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May, nedidele persvara laimėjusi balsavimą dėl pasitikėjimo, kurį išprovokavo triuškinamas jos pralaimėjimas parlamente dėl „Brexit“ susitarimo, trečiadienį pakvietė savo oponentus kalbėtis.

Premjerės pripažino kad audringa para po balsavimo dėl „Brexit“ sutarties galėjo „kelti nerimą“ rinkėjams. Th. May sutiko, kad jos su Europos Sąjunga sutartos Britanijos išstojimo sąlygos buvo visiškai atmestos, bet pažadėjo ieškoti alternatyvos.

„Parlamento nariai aiškiai pasakė, ko nenori, (ir) mes visi privalome drauge konstruktyviai dirbti, kad išdėstytume, ko parlamentas nori“, – vakare per televiziją kreipdamasi į šalį sakė Th. May.

Antradienį parlamentarai sudavė ministrei pirmininkei skaudžiausią smūgį per dabartinę britų politikos istoriją, „skyrybų“ su ES susitarimą atmesdami net 432 balsais. Už „Brexit“ susitarimą balsavo 202 parlamento nariai.

Tačiau trečiadienį vakare Th. May laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo, kurį inicijavo opozicinė Leiboristų partija. Pirmojo per 26 metus tokio balsavimo metu ministrė pirmininkė gavo 325 balsus, o už nepasitikėjimą ja balsavo 306 įstatymų leidėjai.

Ministrė pirmininkė parengė partijų derybų grafiką ir iškart pradėjo nuo susitikimų su škotų nacionalistų, Velso nacionalistų ir proeuropietiškų liberalų demokratų lyderiais.

„Privalome rasti sprendimus, kurie būtų svarstytini ir gautų pakankamą paramą (Bendruomenių) Rūmuose“, – anksčiau parlamentui sakė ji.

Opozicijos lyderiai parengė reikalavimų sąrašą bendradarbiavimui. Pasak jų, reikia aptarti tokius klausimus, kaip galimybė atidėti „Brexit“, turintį įvykti kovo 29-ąją, taip pat užkirsti kelią Britanijos išstojimui iš Bendrijos be jokio susitarimo.

„Atsarginis planas“

Britanijai rengiantis išstoti iš bloko, kuris pusę amžiaus lėmė jos ekonominius ir politinius santykius su likusia pasaulio dalimi, ministrė pirmininkė turi itin mažai laiko.

Jos pralaimėjimas išprovokavo Europos lyderių perspėjimus, kad padidėjo Britanijos išstojimo be sutarties ir didžiulių ekonominių sutrikimų abiejose Lamanšo pusėse tikimybė.

Th. May pirmadienį privalo grįžti į parlamentą su „atsarginiu planu“, dėl kurio ji ir jos komanda savaitgalį ketina derėtis su įvairiais parlamentarais.

Tačiau pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas sakė, kad su Th. May susitiks tik tuo atveju, jei ji galės „aiškiai, kartą ir visiems laikams pašalinti „Brexit“ be sutarties katastrofos perspektyvą“.

Th. May sakė nusivylusi J. Corbyno sprendimu ir pabrėžė, kad „mūsų durys lieka atviros“.

Trečiadienį vakare jos atstovas sakė, kad išstojimo be sutarties tikimybė nebuvo atmesta.

Ianas Blackfordas iš Škotijos nacionalinės partijos (SNP) sakė, kad partija dalyvaus tik tuo atveju, jei ministrė pirmininkė bus pasirengusi svarstyti „Brexit“ atidėjimą. Jis atmetė išstojimą be sutarties ir galimybę surengti antrą referendumą.

Pati Th. May irgi kategoriškai atmeta galimybę surengti pakartotinį plebiscitą.

Jos pasiūlymas susitikti su opozicija „skamba tuščiai be įrodymų, kad ji pasirengusi leistis į kompromisus dėl „Brexit“ esmės“, rašė laikraštis „The Guardian“ ir paragino pateikti parlamentui „pasirinkimų meniu“.

Tuo tarpu „The Daily Telegraph“ perspėjo, kad parlamentas „gali planuoti išdavystę“.

„Po pustrečių metų „atsarginis planas“ leis parlamentui perimti (iniciatyvą), – rašė laikraštis. – Bent jau toks planas; tačiau ar parlamentas pajėgus įgyvendinti referendumo rezultatus, o gal tai to didelės plebiscito išdavystės pradžia?“

„Skyrybų“ atidėjimas?

Th. May trečiadienio balsavimą laimėjo parėmus jos Konservatorių partijos nariams ir sąjungininkams iš Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP).

Tačiau daugiau kaip trečdalis konservatorių ir visi 10 DUP parlamentarų antradienį balsavo prieš jos pasiektą susitarimą dėl „Brexit“ – kiekvienas dėl savų priežasčių.

Todėl Th. May veiks atsargiai, bandydama patraukti opozicijos parlamentarus, kurių daugelis nori likti ES, ir siekdama nuraminti griežtesnius „Brexit“ remiančius koalicijos partnerius.

Trečiadienį ji laikėsi dviejų svarbių principų: ES migracijos ribojimo ir nepriklausomos prekybos politikos vykdymo.

Abiem šiais principais atmetamos leiboristų viltys dėl narystės ES muitų sąjungoje ar jos bendrojoje rinkoje.

Vis dėlto ministrė pirmininkė užsiminė apie galimybę atidėti „Brexit“.

Ji sakė, jog ES tai leistų, „jei būtų aišku, kad yra planas, kuriuo judama susitarimo link“.

ES pareigūnai yra sakę, kad derybų periodo pratęsimas būtų įmanomas iki liepos, kai susirinks naujos sudėties Europos Parlamentas.

Neaiškios ribos

Europos lyderiai ne kartą sakė, kad dėl išstojimo susitarimo projekto, patvirtinto per specialų gruodžio viršūnių susitikimą Briuselyje, iš naujo nesiderės.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas užsiminė, kad ES gali norėti pakoreguoti kelis smulkius klausimus, bet tik tuomet, jei tai nepaveiks esamos bloko pozicijos dėl prekybos ir sienų.

„Vien dėl Britanijos vidaus politikos klausimų išsprendimo nesiliausime gynę Europos interesų“, – sakė jis.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pažymėjo, kad laiko deryboms dar yra, jei Londonas gali pateikti aiškią ir vieningą poziciją.

„Esame įsitikinę, kad dabar Britanijai priklauso – kaip yra paskelbusi premjerė – pasakyti mums, kas bus toliau“, – sakė ji.

Airijos premjeras Leo Varadkaras pridūrė, kad „jei Jungtinė Karalystė evoliucionuotų nuo savo raudonųjų linijų dėl muitų sąjungos ir bendrosios rinkos, Europos Sąjunga galėtų taip pat evoliucionuoti“.

Tokią pačią mintį ketvirtadienį išsakė ir ES vyriausiasis derybininkas M. Barnier.

Prancūzija aktyvuoja pasirengimą „Brexit“ be sutarties scenarijui

Prancūzijos vyriausybė aktyvavo pasirengimo Didžiosios Britanijos pasitraukimui iš Europos Sąjungos nesudarius jokio susitarimo planus, o ministras pirmininkas Edouard'as Philippe'as pareiškė, kad toks scenarijus vis labiau tikėtinas.

Ketvirtadienį kalbėdamas po ministrų susitikimo, kuris buvo sušauktas aptarti Britanijos parlamento sprendimą atmesti su ES parengtą susitarimą dėl šalies išstojimo sąlygų, E. Philippe'as sakė: „Priėmiau sprendimą aktyvuoti planą dėl „Brexit“ be susitarimo.“

Plane numatyta investuoti 50 mln. eurų į šalies jūrų ir oro uostus. Anot premjero, „akivaizdu, kad būtent uostai bus labiausiai paveikti pokyčių, kurie bus reikalingi tuo atveju“, jei Britanija pasitrauks iš ES nesudarius jokio susitarimo.

„Kai kuriuose uostuose bus statomos automobilių stovėjimo aikštelės, kituose – kuriama infrastruktūra patikrinimams“, – sakė E. Philippe'as.

Prancūzija jau anksčiau numatė įdarbinti daugiau muitinės darbuotojų ir veterinarijos inspektorių.

Prancūzijos parlamentas ketvirtadienį turėtų galutinai priimti įstatymo projektą, suteiksiantį vyriausybei įgaliojimus priimti sprendimus skelbiant potvarkius tuo atveju, jei Britanija pasitrauks iš ES nesudarius susitarimo. Toks scenarijus gali sukelti daug chaoso abiejose Lamanšo sąsiaurio pusėse.

„Norime būti pasirengę ginti mūsų piliečių interesus“, – sakė vyriausybės vadovas.

„Mūsų tikslas - vykdyti savo įsipareigojimus užtikrinti, kad mūsų piliečių, taip pat Prancūzijoje gyvenančių Britanijos piliečių gyvenimai būtų kiek įmanoma mažiau paveikti“, – pridūrė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Praėjusią parą – mirčių nuo koronaviruso antirekordas: mirė 28 žmonės, naujų užsikrėtimų – 2109 (8)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 2109 nauji koronaviruso atvejai, užfiksuotos net 28 mirčių...

Vilnietį nubaudė už pilietišką iniciatyvą: tenorėjau įspėti KET pažeidėjus (323)

Pilietiško vilniečio iniciatyva įspėti Kelių eismo taisykles ( KET ) pažeidinėjančius...

Dilema: Vaičiūnas siūlo atsisakyti dviejų SGD laivų – „Ignitis“ įspėja dėl 60 mln. eurų nuostolio Finansų ministerija kreipėsi į STT (224)

Kad terminalas „ Independence “ galėtų veikti nepertraukiamai, Lietuva dešimtmečiui nupirko...

JK pirmoji pasaulyje patvirtino vakciną nuo COVID-19

Jungtinė Karalystė (JK) tapo pirmąja valstybe pasaulyje, patvirtinusia vakciną nuo COVID-19 ....

Sanatorijos sugalvojo išgyvenimo planą: siūlo valstybei už 100 mln. eurų išpirkti jų paslaugas gyventojams (192)

Dešimt susibūrusių turizmo, medicinos ir sanatorijų asociacijų bei draugijų, siūlo valstybei...

Pralaimėjimo įsiutintas Šaras bedė pirštu į žaidėjus: neprisiimu atsakomybės, ne šį kartą (23)

Ispanijos čempionato rungtynėse „Barcelona“ atrodė bejėgė prieš Valensijos „Basket“...

Latvija dar labiau sugriežtino apribojimus: savaitgaliais uždaromos parduotuvės, su kauke – net darbo vietoje griežtinama pasienio kontrolė (111)

Latvijos vyriausybė mėnesiui pratęsė dėl koronaviruso pandemijos įvestą ekstremalią...

Sugriuvo vienas didžiausių pasaulyje radijo teleskopų (2)

Puerto Rike esančios Aresibo observatorijos radijo teleskopas, rodytas viename filme apie Džeimsą...

Gydytoja pulmonologė pasakė, kada dėl kosulio turėtumėte sunerimti (15)

Daugelis žmonių į kosulį linkę žiūrėti nerimtai – įprasta galvoti, kad po kelių dienų...

Ministerija siūlo pritarti tryliktai pensijai, tačiau ji atitektų ne visiems (122)

Vyriausybė trečiadienį posėdyje teiks išvadą dėl siūlymo kartą per metus mokėti 200 eurų...

|Maža didelių žinių kaina