aA
Teisingumo ministerija teigia, kad informacija apie baltarusių opozicijos organizacijų bankines sąskaitas Lietuvoje Baltarusijos tarnyboms perduota dėl pernelyg didelio pasitikėjimo baltarusių institucijomis. Protestuodama prieš teisinės pagalbos prašymo panaudojimą politiniam susidorojimui, ministerija kol kas neribotam laikui stabdo teisinės pagalbos teikimą Aliaksandro Lukašenkos režimui.
Tomas Vaitkevičius
Tomas Vaitkevičius
© DELFI / Audrius Solominas

Žmogaus teisių gynėjai tvirtina, kad tokie veiksmai privedė prie Baltarusijos žmogaus teisių organizacijos vadovo Alesio Beliackio sulaikymo.

Penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje teisingumo viceministras Tomas Vaitkevičius žurnalistams pripažino, kad tai tiesa. Pasak jo, protestuojant prieš Baltarusijos veiksmus, teisinės pagalbos teikimas stabdomas neribotam laikui, iki bus rasti patikimesni teisinio bendradarbiavimo mechanizmai.

„Politinių kalinių Europos vidury neturėtų būti. Teisingumo ministerijos nepritarimas yra išreiškiamas tuo, kad atsisakoma vykdyti teisinės pagalbos prašymus tol, kol kebus užtikrinimo, jog jų rėmuose gauta informacija nebus panaudota politiniams tikslams“, - kalbėjo T. Vaitkevičius.

Pasak jo, tai pirmas atvejis, kuomet Lietuvos pagal teisinio bendradarbiavimo sutartį suteikta informacija privedė prie tokių rezultatų. Baltarusijos veiksmus viceministras pavadino niekingais.

Baltarusiai teisinės pagalbos prašyme nurodė, kad reikalinga informacija bus pasitelkta siekiant išsiaiškinti įtarimus dėl mokesčių nemokėjimo. „Tai yra pirmas atvejis, keliantis, sakysiu tiesiai šviesiai, panieką baltarusių valdžiai, kada šitą instrumentą buvo galima panaudoti politiniams tikslams“, - apmaudo neslėpė T. Vaitkevičius.

Jis taip pat išreiškė viltį, kad spragos teisinės pagalbos mechanizme bus pakankamai greitai užlopytos, ir teisinės pagalbos teikimą Baltarusijai bus galima atnaujinti žinant, kad tokie akibrokštai nepasikartos.

„Esu įsitikinęs, kad teisinės pagalbos teikimas neturi nutrūkti, ir kai tai bus pagrįsta, kai tai bus reikalinga Lietuvos žmonėms, Baltarusijos žmonėms, tas teisinės pagalbos prašymų įgyvendinimas vyks“, - pridūrė T. Vaitkevičius.

Nežinojo, kad išduoda žmogaus teisių gynėją

T. Vaitkevičiaus teigimu, Teisingumo ministerija gavo teisinės pagalbos prašymą, kuriame nurodyta A. Beliackio pavardė, tačiau neįvertino galimybės, kad informacija pagal teisinės pagalbos prašymą gali būti panaudota politiniais tikslais.

„Jeigu būtų bet kokios indikacijos, kad teisinė pagalba gali būti panaudota politiniams tikslams, nebūtume suteikę tokios teisinės pagalbos. Mes iš tiesų turime teisę neteikti tokios pagalbos. Mes į tai (A. Beliackio dalyvavimą Baltarusijos opozicijos veikloje – DELFI) neatkreipėme dėmesio. Ta pavardė nebuvo identifikuota kaip asmens, kuris vadovauja opoziciniam judėjimui“, - pripažino viceministras.

Pasak jo, iš jokių tarnybų nebuvo gauta informacijos apie galimą teisinės pagalbos instrumentų panaudojimą siekiant susidoroti su opozicijos veikėju. T. Vaitkevičiaus teigimu, „pagal standartinę procedūrą“ ministerija turi gauti tokią informaciją, tačiau šis mechanizmas nesuveikė. Esą jeigu ministerijos specialistai būtų žinoję, kad Baltarusija prašo informacijos apie opozicionieriaus veiklą, Minsko prašymas veikiausiai būtų buvęs atmestas.

Galutinį sprendimą perduoti informaciją Baltarusijos tarnybos priėmė Teisingumo ministerijos Tarptautinės teisės departamento vadovybė.

Baltarusija kreipėsi tiesiai į bankus

Anot T. Vaitkevičiaus, Baltarusijos tarnybos dėl informacijos apie A. Beliackio sąskaitas suteikimo kreipėsi į kelis Lietuvos komercinius bankus, o Teisingumo ministerija buvo už tai atsakinga valstybės institucija. Tačiau jis pažymėjo, kad bankininkai turėjo teisę atsisakyti vykdyti Baltarusijos prašymą, bet to nepadarė – kaip ir pati Teisingumo ministerija.

„Baltarusijos pusė prašymą pateikė tiesiogiai Lietuvos bankams. Tas prašymas, pagal procedūrą, yra siunčiamas per Teisingumo ministeriją. (...) Bankai turėjo informacijos, jų buvo prašoma. Mes įvertinome prašymo atitikimą teisine prasme ir persiuntėme tai institucijai, kurios buvo prašyta. Tai yra visiškai standartinė procedūra. Bankai iš tiesų galėjo atsisakyti teikti tokią informaciją – tokiu atveju būtų kilęs klausimas, ar neturėtų būti tokia informacija išsireikalaujama teismo keliu. Žinot, gyvenam, skirtingai nuo baltarusių, laisvoje valstybėje“, - aiškino viceministras.

Bankų, kurie Baltarusijos žinybos suteikė informaciją apie „Vesnos“ sąskaitas, pavadinimus viceministras atsisakė įvardinti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Planuojama mokesčių lengvata emigrantams nesužavėjo: skamba kaip pasiūlymas laikinai emigruoti

Ekonomikos ir inovacijų ministerija svarsto idėją grįžtantiems bei atvykstantiems gyventi ir...

Daktarė Ivaškevičienė – apie COVID-19 sergančius vaikus: vienas dalykas ypač kelia nerimą, to anksčiau nebuvo (74)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketvirtadienį pranešė apie Vilniuje, reanimacijoje...

Dailius Dargis | D+

Įžūli Vilniaus sporto klubo afera: neaiškaus plauko milijonieriai iš Rusijos galimai pasisavino klientų pinigus ir dingo

„Naujos kartos sporto klubu“ save viešai pristačiusi kompanija „People Fitness Club“ valdė...

Medininkų punkte – kelių dienų eilė, vairuotojai skundžiasi maisto ir medikamentų trūkumu muitinė rekomenduoja rinktis kitus punktus (4)

Medininkų pasienio kontrolės punkte vilkikų vairuotojai skundžiasi čia laukiantys jau kelias...

Iš Rūdninkų išvyko paskutiniai migrantai: kelios dienos prieš bandė išsikasti tunelį po žeme (128)

Penktadienį uždaroma Rūdninkų poligone veikusi palapinių stovyklavietė – iš jos išvežti...

Raskevičius pasibaisėjo vienoje mokykloje skelbtais teiginiais apie gėjus: lygino juos su pedofilais (350)

„Gyvūnų pasaulyje nėra homoseksualių santykių“, „gėjų santykiai nesitęsia ilgai“,...

Situacija Vilniuje darosi labai bloga: ribos planines gydymo paslaugas, pasakė, kurias pirmiausia ribos ir pacientų lankymą (632)

Lietuvoje augant užsikrėtimų koronavirusu skaičiui į ligonines vis dažniau patenka ne tik...

Kerštaujančio režimo aukos: Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje mirė penktas migrantas (16)

Lenkijoje penktadienį mirė netoli sienos su Baltarusija rastas irakietis migrantas – taigi,...

5 patarimai paauglių tėvams: kaip su jais kalbėtis ir išlaikyti artimą ryšį?

Paauglystė – tai didelių ir sudėtingų pokyčių laikotarpis, kai iš vaiko tampama...

Mindaugas Stasiulis prabilo apie širdies draugę: jausmas toks, lyg kartu būtume jau 10 metų (16)

Laidų ir renginių vedėjas Mindaugas Stasiulis vos prieš keletą savaičių TV3 televizijos...