aA
Policijos išankstiniai duomenys rodo, kad smurto artimoje aplinkoje apimtys, kaip ir daugelyje valstybių, Lietuvoje per karantiną auga. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kaip atpažinti smurtą, ir ragina jį patyrus nedelsiant kreiptis į policiją, specializuotos pagalbos centrą ar kitas pagalbą teikiančias tarnybas. Jos karantino metu plečia savo gretas, kad pagalbą suteiktų kuo greičiau ir efektyviau, rašoma pranešime.
Rastas nusikaltėlio diržas.
Rastas nusikaltėlio diržas.
© Shutterstock

Ką daryti patyrus smurtą?

Smurto artimoje aplinkoje prevencijos specialistai pabrėžia, kad norint padėti žmogui, patiriančiam tokį smurtą, labai svarbu kad jis turėtų palaikymą iš aplinkos. Deja, smurtautojai dažnai būna gerokai apriboję socialinius aukos ryšius, pavyzdžiui, neleidžia net skambinti artimiesiems, o ir artimųjų pasitaiko tokių, kurie smurtą artimoje aplinkoje toleruoja ir aukai padėti neskuba.

Situaciją aštrina ir Lietuvoje paskelbtas karantinas – paprastai aukos laukia, kol liks vienos ir tik tada ieško pagalbos. Laukia, kol smurtautojas išeis į darbą, o vaikai – į mokyklas ir tik tada, pavyzdžiui, pabėga pas gimines ar draugus. Per karantiną, kai šeimos nariai dažniausiai lieka namuose, tokių galimybių sumažėjo.

Tačiau svarbu žinoti, kad smurtą patiriantiems žmonėms padėti yra daug pasirengusių specialistų, tad jei patiriate smurtą, kreipkitės pagalbos.

Kai pagalbos reikia čia ir dabar – kreiptis į policiją numeriu 112. Smurtas artimoje aplinkoje yra žmogaus teisių ir laisvių pažeidimas, jis priskiriamas prie visuomeninę reikšmę turinčių veikų, todėl pačiai aukai nereikia rašyti pareiškimo. Įvertinus situaciją šeimoje, smurtautojas gali būti atskiriamas nuo nukentėjusiojo asmens.

Policija smurtą artimoje aplinkoje patyrusio žmogaus kontaktus perduoda Specializuotos pagalbos centrui. Specializuotos pagalbos centrai teikia pagalbą visoje šalyje. Centro specialistai ne vėliau kaip kitą darbo dieną po informacijos gavimo susisiekia su smurtą artimoje aplinkoje patyrusiu asmeniu ir pasiūlo jam specializuotą kompleksinę pagalbą.

Centrų darbuotojai turi daug patirties padedant smurtą patyrusiems žmonėms pakeisti savo situaciją: teikiamos teisinės, psichologinės konsultacijos, trumpalaikė ar ilgalaikė pagalba smurtą artimoje aplinkoje patiriančiam asmeniui, centro darbuotojai padeda susiorientuoti, kokią pagalbą auka gali gauti įvairiose institucijose, tarpininkauja ją gaunant.

Į Specializuotos pagalbos centrą galima kreiptis ir savarankiškai, nelaukiant, kol situacija taps pavojinga gyvybei. Pagalba teikiama telefonu, el. paštu, SMS žinutėmis ir kitomis klientui prieinamomis elektroninėmis priemonėmis.

Visus kontaktus rasite ČIA.

Visą parą teikti pagalbą pasiruošusios ir emocinės paramos tarnybos. Jų kontaktus rasite ČIA.

Smurtas ne visada atpažįstamas

Smurtas skirstomas į rūšis: fizinis, seksualinis, psichologinis ir ekonominis. Gali būti naudojamas vienos formos smurtas, tačiau dažniausiai pasitaiko keleto jų kombinacija, pavyzdžiui, seksualinis smurtas naudojamas kartu su fiziniu ir psichologiniu smurtu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.6667

Top naujienos

Izabelė Pukėnaitė, Agnė Keizikienė

Atvirai prabilo apie vaikystę su nužmogėjusiu tėvu: kai buvau 3-ejų, jis man pirmą kartą parodė savo „daiktą“ (37)

Darija šiandien iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskiria nuo savo bendraamžių. Ji rami, mandagi,...

Karo ekspertai gesina ukrainiečių euforiją dėl „Abrams“: yra gera ir bloga žinia (4)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai teigia, kad po to...

Vytautas Bruveris. Antisemitizmas – jau ir didžiosios politikos dalis. Palaiminta Seime (3)

Ar Lietuvos visuomenėje labai paplitęs antisemitizmas ? Ar galima sakyti, kad ši visuomenė...

Sniego pilys

Muilo opera, dėl kurios SSRS užsidarydavo parduotuvės, o kariai nustodavo šaudytis: „Vergės Izauros“ užkulisiai dar įdomesni nei pats serialas

Liudininkų pasakojimais, serialo transliacijos valandomis nebuvo įmanoma nusipirkti nei duonos, nei...

Paskutinė rugsėjo savaitė lepins neįprasta šiluma

Lietuvai šiuo metu esant vakarinėje anticiklono dalyje, pastarosiomis dienomis įsivyravo pietinių...

DELFI

Rusija prašo JT narių pagalbos (27)

Rusija nori grįžti į Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybą ir tikisi laimėti...

Pamatę 16-mečio menininko darbus žmonės sulaiko kvapą: esu įsitikinęs, kad piešiu iki savo mirties

Areg Manukyan – 16-metis armėnų kilmės lietuvis, kurį galite sutikti Klaipėdos gatvėse....

Astronautų organizme – kardinalūs pokyčiai: kaulai kosmose nyksta 12 kartų sparčiau nei Žemėje, bet kaip juos atstatyti? (1)

Buvimas kosmose , mikrogravitacijos sąlygomis, turi įvairų, daugiausiai neigiamą, poveikį...

Keliautoja apsilankė vietoje, kurios dar nepavyko užgrobti Kinijos komunistams: ten atrado netikėtų būdų nušvisti

Pažintį su Himalajų ir Karakoramo kalnų perskeltu Ladaku galima dalyti į dvi stambias dalis –...

Sportas •  3 val.

Atamanas dalino pažymius savo auklėtiniams: Grigonis – tarp vidutiniokų

Per tradicinę Eurolygos žiniasklaidos dieną Atėnų „Panathinaikos“ (Graikija) klubo...