aA
JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį prašydamas neratifikuoti ir toliau blokuoti Europos Sąjungos (ES) ir Havanos vyriausybės susitarimą dėl bendradarbiavimo, kol komunistinis režimas pakeis savo požiūrį į žmogaus teises. Lietuva yra paskutinė bendrijos šalis, neratifikavusi šio 2017 metais pasirašyto dokumento. Panašų laišką šią savaitę gavo ir Lietuvos ambasadorius JAV.
JAV valstybės sekretorius kreipėsi į Skvernelį, senatoriai – į ambasadorių
© BNS

„Gerbiamasis Ministre Pirmininke, rašau jums norėdamas paaiškinti JAV poziciją dėl ES ir Kubos politinio dialogo ir bendradarbiavimo susitarimo (PDCA) ir paprašyti, kad jūs ir toliau jo neratifikuotumėte. Taip padarę, jūs ir toliau remsite laisvę, demokratiją ir geresnę pagarbą žmogaus teisėms Kuboje, šio tikslo siekiame mes abu. <...> Manome, kad Kubos režimas naudojasi PDCA savo diktatoriškų, represyvių veiksmų labui. Esame dėkingi Lietuvai už šio susitarimo neratifikavimą ir prašome ir toliau balsuoti prieš jį, tai simbolizuoja jūsų paramą Kubos žmonėms“, – laiške teigia M. Pompeo.

Pasak M. Pompeo, nuo 2017 m. lapkričio 1 d., kai preliminariai įsigaliojo PDCA, politinė situacija ir žmogaus teisių padėtis Kuboje dramatiškai pablogėjo.

„Be priežasties įkalinta daugiau nei 100 politinių kalinių, tarp jų aukšto rango žmogaus teisių gynėjas Jose Danielis Ferreras, kuris galimai buvo kankinamas, jam nesuteikta medikų pagalba, pažeista jo teisė į teisingą teismo procesą. ES sutiko su Kubos režimo reikalavimu, kad dialogo dėl žmogaus teisių pagrindu ES atstovai nebendrautų su grupėmis ar asmenimis, kurie prieštarauja režimo vykdomiems žmogaus teisių pažeidimams“, – aiškina M. Pompeo.

„Galų gale, Kubos valdžia ir toliau remia ir palaiko mirtiną (Venesuelos prezidento – ELTA) Nicolo Maduro diktatūrą, kuri visiškai sunaikino Venesuelos ekonomiką, baudžiamosios teisės sistemą ir socialinius saitus. Šia savo parama Kuba neleidžia Venesuelai sugrįžti prie demokratijos – tikslo, kurio, aš žinau, siekia Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga ir Lietuva“, – teigia M. Pompeo.

M. Pompeo laiško pabaigoje dėkoja Lietuvai už paramą žmogaus teisėms Kuboje.

Laiškas S. Skverneliui pristatytas penktadienio rytą.

Panašų raginimą šią savaitę išsakė ir trys įtakingi JAV Senato užsienio reikalų komiteto nariai.

„Raginame Lietuvos parlamentą priešintis susitarimui, kuriuo būtų teikiama ekonominė pagalba žiauriam komunistiniam režimui Kuboje“, – rašo senatoriai Marco Rubio, Robertas Menendezas ir Rickas Scottas.

Lietuvos ambasadoriui JAV Rolandui Kriščiūnui šią savaitę išsiųstame laiške JAV senatoriai Kubos režimą pavadino „apgailėtina liekana to paties komunizmo, kuris buvo žiauriai pavergęs lietuvius“.

„Politinės ir ekonominės naudos suteikimas nereformuotam, nesutaikomam režimui niekaip nepadeda Kubos žmonėms, o tarnauja jų pavergėjų įgalinimui“, – teigiama laiške.

S. Skvernelio patarėjas Tomas Beržinskas patvirtino, kad laiškas iš JAV valstybės sekretoriaus M. Pompeo yra gautas, bet S. Skvernelis dar nėra su juo susipažinęs, todėl savo pozicijos negali pateikti.
„Premjeras dar nėra susipažinęs su laiško turiniu. Taip, laiškas yra gautas ir tai galiu patvirtinti“, – Eltai sakė T.Beržinskas.

ELTA primena, kad PDCA tarp ES ir Kubos buvo pasirašytas 2017 m. Jis apima dialogą ir bendradarbiavimą tokiais klausimais kaip žmogaus teisės, migracija ir prekyba. Šalininkai sako, kad tolesnė Havanos izoliacija nepaskatins Kubos pagerinti žmogaus teisių padėties, tai geriau gali padaryti bendra ES pozicija dėl prekybos ir politinio dialogo.

BNS pateikia abiejų laiškų kopijas:

JAV valstybės sekretorius kreipėsi į Skvernelį, senatoriai – į ambasadorių
© BNS
JAV valstybės sekretorius kreipėsi į Skvernelį, senatoriai – į ambasadorių
© BNS
ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(163 žmonės įvertino)
4.2699

Top naujienos

Valdančiosios daugumos atstovas: kai kurie mūsų ministrai nepajėgūs adekvačiai vertinti situacijos, laikas su jais atsisveikinti  nuskambėjo kritikos ir Nausėdai  (267)

Toliau vykstant migrantų krizei, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Dailius Dargis | D+

Anglijoje nuo policijos besislapstantis komisaro sūnus praskleidė gangsterių pasaulio širmą: lietuviai yra patys baisiausi mafijozai

Nuo teisėsaugos persekiojimo iš Lietuvos išvykęs ir Jungtinėje Karalystėje įsitvirtinęs...

Dėl naujos sutarties nesusitaręs Messi palieka „Barcelona“

„ Barcelona “ klubą sudrebino didžiausia permaina šiame amžiuje. Katalonų futbolo ekipos...

Minsko oro uostas: atšauktas dar vienas reisas iš Irako į Baltarusiją (15)

Irako oro bendrovės „Fly Baghdad“ skrydis iš Bagdado į Minską, turėjęs įvykti penktadienį,...

Tendencijų viršūnėje – švarkai, tačiau kokį rinktis, kad neprašautumėte?

Kokia vasara be koketiškai ir nekaltai apnuogintos odos? Greičiausiai – nuobodi ir tokia, kokios...

Europos miestas, kuriame kiekvienas rytas tarsi šventė: turėdami tokius paplūdimius ir lietuviai daugiau šypsotųsi

Ko jau ko iš Valensijos gyventojų galėtų pasimokyti lietuviai – tai meilės gyvenimui. Atrodo,...

Joana Balčiuvienė | D+

Jei miegamąjį paliko aistra, neskubėkite nuteisti santykių: priežastis gali būti labai paprasta

Mylitės kartą per dvi savaites, o gal kartą per du mėnesius? Jau kuris laikas įtarinėjate, kad...

Karantino kriterijai turėtų keistis: daktaras Strioga pasakė, kada grėstų griežčiausi ribojimai (130)

Artėjantis ruduo kelia vis daugiau klausimų dėl karantino : ar jis vėl bus ir, jeigu bus, tai...

Atsargos pulkininkas: vien siena Lietuvos neapsaugos, metas aktyvuoti NATO straipsnį skaičiai gali augti iki dešimčių tūkstančių (466)

Lietuva nepakankamai rimtai žiūri į migrantų krizę, sako atsargos pulkininkas Vaidotas...