aA
Įvestas karantinas tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje padidino skyrybų skaičių, o kartu ir ginčų dėl santuokoje įgyto turto padalijimo. Nutraukdami santuoką sutuoktiniai privalo pasidalinti bendrai įgytą turtą, kuris yra padalijamas arba natūra, t. y. priskiriant kiekvienam iš sutuoktinių konkrečią turto dalį arba jei padalijimas natūra neįmanomas, turtą priteisiant vienam sutuoktiniui kartu jį įpareigojant kompensuoti antram sutuoktiniui jo turto dalį pinigais.
Teisininko komentaras. Kaip elgtis, jeigu skyrybų metu paaiškėja, jog bendras turtas yra įregistruotas svetimu vardu?
© Shutterstock

Neretai sutuoktiniai pradėję santuokos nutraukimo procesą sužino daug iki tol nežinotų faktų apie jiems priklausantį turtą, pavyzdžiui, jog yra turto apie kurį vienas sutuoktinis net nežinojo, arba priešingai, sutuoktinis manė, jog turtas priklauso jam, tačiau paaiškėja, kad jis registruotas visai kitų asmenų vardu. Taigi, ką daryti jei santuokoje, iš bendrų lėšų įgytą turtą kitas sutuoktinis paslapčia registravo kitų asmenų, pvz.: savo tėvų, brolių, seserų vardu?

Tokių situacijų pasitaiko dėl įvairių priežasčių, tačiau dažniausia – vieno iš sutuoktinių siekis išvengti šio turto dalinimo nutraukiant santuoką. Tokiu atveju teisiškai šis turtas sutuoktiniams nepriklauso ir jis negalėtų būti dalinamas santuokos nutraukimo byloje, nebent teisme yra keliamas tokio turto įgijimo sutarties negaliojimo klausimas.

Taigi, sutuoktiniai būdami santuokoje nusprendė įgyti namą, kartu jį surado, atsiskaitė už jį iš bendrai sukauptų lėšų, remontavo jį, jame gyveno, augino vaikus ir juo naudojosi, tačiau galiausiai paaiškėjo, jog namas visą laiką buvo registruotas ne sutuoktinių, ar vieno iš jų vardu, o vieno iš sutuoktinių tėvų vardu. Esant tokiai situacijai kyla teisinis ginčas ar namą iš tiesų įgijo sutuoktiniai ar visgi, kaip ir yra nurodyta sutartyje, vieno iš sutuoktinių tėvai.

Sutuoktinis, siekdamas tokį turtą atgauti ir jį dalinti santuokos nutraukimo byloje turi įrodyti, kad:

i. Sutartį sudaręs pirkėjas (pvz.: tėvai) iš tikrųjų neketino įgyti turto, o tik formaliai pasirašė sutartį kaip jos šalis.

ii. Sutartį sudaręs pirkėjas (pvz.: tėvai), iš tikrųjų nesinaudojo turtu, neišlaikė ir nesurūpino juo.

iii. Iš tikrųjų turtą ketino įgyti sutuoktiniai, kurie realiai ir naudojosi turtu, bei įgydami atsiskaitė už jį savo lėšomis.

Egidijus Kieras
Egidijus Kieras
© Advokatų kontoros archyvas

Įrodžius šias aplinkybes, tikėtina, jog teismas namo įgijimo sutartį pripažins kaip apsimestinę ir namo faktinis pirkėjas (pvz.: tėvai) bus pakeisti į realų (sutuoktinius). Teismų praktikoje toks sandoris, yra laikomas apsimestiniu, todėl teisės ir pareigos pagal tokį sandorį atsiranda tikrajai šaliai.

Teismui nustačius, jog realūs turto savininkai yra sutuoktiniai, toks turtas bus traukiamas į bendrą sutuoktinių turto balansą ir bus dalinamas santuokos nutraukimo byloje.

Taigi, vien tas faktas, kad turtas registruotas kito asmens vardu dar nereiškia, jog sąžiningas sutuoktinis nutraukdamas santuoką turtą praranda, nes tiek įstatymai, tiek ir teismo formuojama praktika numato galimybę apginti tokių asmenų pažeistas teises. Be jokios abejonės kiekvieną situaciją ir atvejį reikia vertinti individualiai ir atitinkamai taikyti tiek įstatymo normas, tiek teisminę praktiką.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.1429

Top naujienos

Kaupimas pensijai ėmė ristis žemyn: ar atsiras galimybė pabėgti

Galvosūkis, kuri aktualus daugeliui – kaupti ar nekaupti pensijai. Tačiau dalis Seimo opozicijos...

„Barboros“ vadovas – apie planus kitiems metams ir pasikeitusį pirkėjų elgesį (2)

Tarp pandemijos laimėtojų dažnai minima el. maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“...

Rimvydas Valatka. Gerieji rusai, toksiškas lietus

Lakštingala negali nečiulbėti. Macronas negali neverkšlenti dėl teroristinio Rusijos reicho...

Dalia Daškevičiūtė

Lietuvių rašytojo gyvenimas virto drama: gimimas du kartus, išprotėjusi motina, nugaros lenkimas išeivijoje ir tragiška mirtis, ką tik ją suvaidinus

1961 metų rugpjūčio 11 d., Pensilvanija. „Žiūrėk, aš 50 metų senis, o kaip aš noriu...

Pasaulio čempionate – europietiškas aštuntfinalis: Prancūzija – Lenkija eiga gyvai

Sekmadienio vakarą Dohoje vykstančiose 2022-ųjų pasaulio futbolo čempionato aštuntfinalio...

FT apmokėtų straipsnių skandalas: ir ekspertams, ir opozicijai keisčiausia yra konservatorių reakcija (22)

Kilus triukšmui dėl nupirktų straipsnių apie Lietuvą įtakingame leidinyje „ Financial Times...

Verslas PliusNatalia Ojewska

Anglių kasyba privačiame sode – pelningas verslas Lenkijoje

Lenkijos taksi vairuotojas Grzegorzas atvirauja, kad jo telefonas nesiliauja skambėti dėl didelės...

Karas Ukrainoje. Analitikai: Ukrainos puolimo Donbase tempas artimiausiomis savaitėmis didės JAV: Putinas nėra rimtai suinteresuotas taikos derybomis (9)

284-ioji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. JAV žvalgyba mano, kad mūšiai Ukrainoje toliau...

Žiniasklaida: iškart po KSSO susitikimo – dar vienas pažeminimas Putinui (2)

Armėnija paprašė Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono pirmininkauti taikos derybose su...

Low De Wei

Mokslininkai atgaivino trylika naujų patogenų, kuriuos pavadino „zombių virusais“

Senovinio įšalo tirpimas dėl klimato kaitos gali keli naują grėsmę žmonijai, teigia...