aA
Gyvenu Trakuose. Man perveda pensiją į „Citadelės“ banką. Mano sąskaita areštuota, bet antstolis nustatė 180 eurų sumą, kuria turėčiau laisvai naudotis. Tik aš ja naudotis negaliu. Kai sąskaita areštuota, tai ir banko kortelė neveikia. Pasiimti pinigų grynais taip pat negaliu, nes Trakuose nėra „Citadelės“ banko skyriaus. Patarkite, kur kreiptis.
Vitalis Milevičius
© Antstolių rūmų archyvas

Situaciją komentuoja ir pataria Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo narys, antstolis Vitalis Milevičius.

Kodėl antstolio nustatoma laisvai disponuojama suma praktikoje dažnai nėra „laisva“?

Laisvai disponuojama suma nustatoma tam, kad dengiant skolas iš lėšų sąskaitoje, kiekvieną mėnesį žmogui liktų pinigų būtiniausiems poreikiams tenkinti. Jau trejus metus (nuo 2015 m. rugsėjo) veikia Piniginių lėšų apribojimo informacinė sistema, kuri padeda lėšas skolininkų sąskaitose apriboti automatizuotai. Pagal antstolių siunčiamus nurodymus sistema „žino“, kokia asmens lėšų dalis turi būti neliečiama ir apriboja tik tas lėšas, kurios viršija nustatytą laisvai disponuojamą sumą.

Deja, galimybes laisvai naudotis nustatyta lėšų dalimi vis dar varžo daugelio bankų vėlavimas reikiamai atnaujinti savo vidines informacines sistemas. Kol kas tik „Luminor“(buvusio DNB banko) klientai bei kai kurių kredito unijų klientai dalimi apribotos sąskaitos lėšų gali naudotis per elektroninę bankininkystę, atsiskaityti mokėjimo kortelėmis ir išsigryninti pinigų bankomate, o „Swedbank“ klientams leidžiama pasiimti laisvai disponuojamą (arba mažesnę) sumą bankomate.

Likusių bankų klientai atsiduria „technologijų spąstuose“: nors galimybė naudotis dalimi lėšų suteikiama, praktiškai tai beveik neįmanoma, jei lėšos „nepasiekiamos“ per elektroninę bankininkystę ar naudojantis mokėjimo kortele. Mažesniuose miestuose banko skyriaus gali ir nebūti, todėl norint pasiimti laisvai disponuojamą sumą grynais, tenka važiuoti į kitus miestus. Ligotiems ar vyresnio amžiaus žmonėms tai labai sunku.

Palengvinimai – nuo 2019 gegužės

Problemų turėtų sumažėti nuo 2019 m. gegužės 1 d., kai įsigalios Mokėjimų įstatymo pakeitimai. Įstatymas įpareigos mokėjimo paslaugų tiekėjus užtikrinti, kad areštuotos sąskaitos savininkas galėtų disponuoti nustatyto dydžio pinigų suma naudodamasis bent mokėjimo kortelėmis (išskyrus kredito korteles), o tais atvejais, kai mokėjimų paslaugų tiekėjas neleidžia mokėjimo kortelių, kitais būdais.

Kaip sau palengvinti skolų išieškojimo etapą jau dabar?

Svarbiausia – aktyviai bendradarbiauti su antstoliais. Laiku pateikta informacija apie finansinę padėtį gali padėti įvykdyti prievolę ir netaikant apribojimų sąskaitoms. Jeigu yra galimybė padengti išieškomą sumą iš darbo užmokesčio, pensijos ar kitų pajamų per šešis mėnesius, antstoliai neskuba areštuoti asmens sąskaitų. Juk ne apribojimai, o pinigų grąžinimas kreditoriui yra išieškojimo proceso tikslas.

Taip pat būtina operatyviai teikti duomenis antstoliams apie gaunamas ir net apie ateityje numatomas gauti lėšas, iš kurių skolos nėra išieškomos.

Pagal Civilinio proceso kodekso 739 str. išieškojimas negalimas iš tokių lėšų: valstybinio socialinio draudimo motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpos; iš išmokų vaikams, mokamų pagal Išmokų vaikams įstatymą; iš išeitinės išmokos; iš sumų, kurios mokamos darbuotojui, vykstančiam į tarnybinę komandiruotę, perkeliamam, priimamam į darbą ir pasiųstam dirbti į kitas vietoves; iš kompensacinių išmokų už darbuotojui priklausančių įrankių nusidėvėjimą; iš laidojimo pašalpų; iš išmokų, mokamų pagal Valstybinių šalpos išmokų įstatymą (šalpos pensijų, šalpos našlaičių pensijų ir kt.); iš kitų tikslinių socialinių išmokų, pašalpų ir kompensacijų iš valstybės ir savivaldybių biudžetų nepasiturinčioms šeimoms ar asmenų socialinei paramai.

Nors informaciją apie didelę dalį skiriamų pašalpų antstoliai gali patikrinti Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje, ne visi duomenys joje paskelbiami operatyviai. Gali būti, kad sistemoje duomenų dar nėra, o asmuo pašalpą jau gauna arba netrukus gaus keleto mėnesių pašalpas vienu metu ir jam bus pervesta didesnė pašalpų suma, negu vienam mėnesiui nustatoma laisvai disponuojama suma.

Todėl skolų turinčiam žmogui patartina pačiam pasirūpinti, kad jam pervedamų lėšų kilmę antstolis sužinotų kuo greičiau. Tai apsaugo nuo galimų nepatogumų ir skolingą žmogų, ir antstolio kontorą, kadangi išieškojimo procesas vyksta sklandžiai ir vėliau netenka rūpintis išieškotų pašalpos lėšų grąžinimu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Arūnas Milašius: Kada pigs butai ir ar teks brangiai gyventi naujoje realybėje

Nekilnojamojo turto rinkoje vis daugiau prieštaringų ženklų į kuriuos vystytojai žvelgia su...

Po skandalo Pravieniškėse – košmaras Alytuje: „bachūrai“ pademonstravo, kas zonoje yra valdžia atnaujinta 11.29 val. (701)

Alytaus pataisos namuose , kur bausmę atlieka už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus nuteisti...

Dainininkas Stano atvirai: aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu (200)

Dainininkas Stanislavas Stavickis -Stano patvirtino jau gerą pusmetį pramogų pasaulio...

„Žalgiris“ prieš „Barceloną“: legendas užgožęs „nežinomasis“, pirmasis Šaro kartas ir aukštų vyrų keliamas pavojus

Trečiajame rungtynių su „Barcelona“ kėlinyje buvo sužaistos kiek daugiau nei dvi minutės, kai...

Kandidatų į prezidentus reitinguose – paskutinė didelė mįslė (911)

Kandidatų į prezidentus reitinguose į antrą vietą stipriai padidinusi savo populiarumą iškopė...

Garsių Lietuvos architektų darbai sukėlė abejonių: ar tai ne kopijavimas? (23)

Save pristatanti kaip inovatyvi, įspūdingus architektūrinius pastatus kurianti architektūros...

Ypatingas radinys: Vilniuje archeologai aptiko mistinės bažnyčios pamatus (24)

Vilniuje archeologai aptiko bažnyčios , kurios tiksli vieta iki šiol nebuvo žinoma, pamatus.

May bando suvaldyti maištą dėl „Brexit“ susitarimo

Britų ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį stengėsi išgelbėti „ Brexit “...

Kelionė iš Vilniaus oro uosto į namus: vis daugiau keleivių renkasi pigiausią būdą (2)

Oro uostas Vilniuje natūraliai yra didžiulio judėjimo centras, iš kurio ir į kurį kasdien...

Telefoninės sukčių atakos: kokias taktikas jie naudoja ir kaip neužkibti? (2)

Lietuviams savaitgalį nerimo sukėlę skambučiai iš Mozambiko ir Kongo numerių dar kartą...