Pasaulyje yra daugiau nei pusšimtis agurkų rūšių, ir tai yra viena iš seniausiai žmogaus auginamų daržovių. Daugiau nei 90 proc. žaliosios daržovės sudaro vanduo, bet agurkai turi pakankamai naudingų savybių, kad jie būtų plačiai naudojami ne tik kulinarijoje, bet ir kosmetikoje.

„Agurkuose yra junginių, kurie turi šarminantį poveikį, t. y. jie gali sumažinti organizmo rūgštingumą. Juose, kaip ir arbūzuose, yra labai daug vandens, todėl jie turi mažai kalorijų ir puikiai tinka norintiems nepriaugti papildomų kilogramų. Jie taip pat padeda pašalinti vandens perteklių iš organizmo, kovoti su patinimais, sergant šlapimo sistemos ir reumatinėmis ligomis“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
Be to, agurkai naudojami kosmetikoje dėl savybių, mažinančių paburkimą ar tamsius ratilus po akimis. Agurkų ekstraktas turi raminamąjį poveikį odai, malšina sudirgimus, taip pat gaivina ir tonizuoja odą, net ir turinčią tokių problemų kaip spuogai. Dažna lietuvė patvirtins, kad jie taip pat veiksmingai valo odą ir mažina porų matomumą.

Agurkų minkštime yra vitamino A, C ir B grupės vitaminų (B1, B3 ir B6). Juose yra folio rūgšties ir kai kurių mineralinių medžiagų: cinko, geležies, kalio, fosforo, kalcio, natrio ir magnio. Visgi, J. Sabaitienė ragina nepamiršti, kad šių kiekių nepakanka norint papildyti kasdienę vitaminų ir mineralų dozę, o dauguma sudedamųjų dalių yra agurkų žievelėje, todėl jos lupti nereikėtų.

Gera išeitis net ir peraugusiems agurkams

„Kiekvienas pasakys – skaniausi marinuoti agurkai būna tuomet, kai į stiklainį keliaujančios daržovės yra mažos ir tvirtos. Tačiau jeigu agurkus auginate patys, neišvengiamai atsiras ir didesnių egzempliorių, kurių nespėjote nuskinti. Kai kurie gali taip peraugti, kad net netilptų į stiklainį. O jeigu ir tilptų, paprastai skoniu jie nesužavi – laikui bėgant tampa minkšti, o jų vidurys ištuštėja“, – sako prekybos tinklo kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Ką daryti su tokiais peraugusiais agurkais? Juos galite iš karto suvalgyti, tačiau iš jų taip pat galite pasigaminti skanų garnyrą žiemai. Lietuvoje marinuoti pjaustytus agurkus mažiau įprasta, tačiau, pavyzdžiui, Švedijoje ir Lenkijoje taip atsargas žiemai ruošia dažnas.

G. Urbonavičiūtė dalijasi dviem receptais, kurie paįvairins jūsų marinuotų daržovių asortimentą. Pagaminti bus visai nesunku ir pigu – tereikės agurkų ir kelių paprastų priedų.

Agurkai stiklainyje taip, kaip juos gamina švedai

Reikės:

2 kg agurkų,
3 morkų,
15 žirnelių juodųjų pipirų,
9 žirnelių kvapiųjų pipirų,
garstyčių sėklų (pusės arbatinio šaukštelio vienam stiklainiui),
2 puodelių vandens ir 100 gramų druskos.

Marinatui:

200 g cukraus,
1 stiklinės 10 proc. spirito acto,
450 ml vandens.

Gaminame:

* Agurkus nuplaukite ir kartu su odele supjaustykite plonais, maždaug 1,5 mm storio griežinėliais. Sudėkite juos į didelį dubenį ir užpilkite 2 puodeliais šalto vandens su 100 gramų druskos juose. Palikite pastovėti maždaug valandai, tuomet nupilkite.

* Nuplaukite morkas, nulupkite ir supjaustykite plonais griežinėliais.

* Morkas sudėkite į švarius, iškaitintus stiklainius, tolygiai paskirstykite į kiekvieną jų.

* Pridėkite prieskonių: į vieną stiklainį – po 5 žirnelius juodųjų pipirų, 3 žirnelius kvapiųjų pipirų ir pusę arbatinio šaukštelio garstyčių sėklų. Agurkus dėkite į stiklainius, kad šie būtų beveik pilni.

* Pasigaminkite marinatą: užvirinkite vandenį su cukrumi, supilkite actą ir vėl užvirinkite. Dar šiltu sūrymu pripildykite stiklainius, kad visi agurkai būtų apsemti. Sandariai uždarykite.

* Pasterizuokite stiklainius puode su vandeniu apie 10 minučių – ant puodo dugno uždėkite audeklą ir įdėkite stiklainius taip, kad jie nesiliestų vienas su kitu, įpilkite vandens iki 3/4 stiklainio aukščio ir užvirinkite, po 10 minučių ištraukite ir padėkite į šalį, apverskite dugnu į viršų. Laikykite vėsioje, tamsioje vietoje.

Lenkiškos agurkų salotos stiklainyje

Reikės:

3 kg agurkų,
2 šaukštų druskos,
ryšulėlio krapų,
5 šaukštų 10 proc. acto,
3 šaukštų cukraus.

Gaminame:

* Agurkus kruopščiai nuplaukite po tekančiu vandeniu, sudėkite į dubenį ir užliekite šaltu vandeniu. Palikite maždaug 30 minučių. Po tokio mirkymo agurkai bus tvirtesni.

* Praėjus nurodytam laikui, agurkus nulupkite ir supjaustykite plonais griežinėliais. Kad būtų lengviau, galite naudoti pjaustyklę.

* Paruoštas daržoves sudėkite į švarų dubenį. Įberkite druskos, cukraus ir acto. Kruopščiai išmaišykite ingredientus, ir atidėkite į šalį maždaug 2 valandoms. Tuo tarpu kruopščiai nuplaukite ir nusausinkite krapus. Smulkiai juos supjaustykite ir sudėkite į daržoves.

* Praėjus porai valandų, dar kartą išmaišykite agurkus ir perkelkite juos į švarius ir iškaitintus stiklainius. Iš agurkų išsiskyrusį skystį taip pat supilkite į stiklainius.

* Metas stiklainius pasterizuoti – naudokite ankstesniame recepte aprašytą metodą. Pasterizuokite apie 15 minučių. Praėjus šiam laikui, atsargiai išimkite stiklainius iš puodo ir atidėkite į šalį, kad atvėstų. Laikykite vėsioje ir sausoje vietoje, o prieš valgant pagardinkite grietine arba graikišku jogurtu.

Agurkai žiemai aštriame pomidorų padaže – du viename

O dar vienu receptu dalijasi maisto tinklaraščio „Kūmutės virtuvė“ kūrėja Renata Šniolienė. Tai receptas susiruošusiems marinuoti agurkus žiemai. Šitokiu būdu pagaminę agurkų žiemai turėsite du produktus vietoj vieno.

Ingredientai:

Agurkai – 5 kg
Aštrus pomidorų padažas – 600 ml
Aliejus – 200 ml
Cukrus – 200 g
Vanduo – stiklinė
Druska – 2 v. š.
Česnako skiltelės
9% actas – 200 ml

„Macnas“ marinatas ypatingas tuo, kad yra du viename variantas garnyrui prie šašlyko ar kitos ant žarijų keptos mėsos – pomidorų padažas ir marinuoti agurkai viename. Iš visų bandytų ingredientų derinių šis yra ryškiausio skonio ir greičiausiai paruošiamas. Puiku ir tai, kad galima sunaudoti ir didesnius, peraugusius agurkus.

Daugel metų tokiu būdu paruošti agurkai tapo ir kasdienio maisto pagardu, jie puikiai dera su virtomis ar keptomis šviežiomis dešrelėmis, maltiniais, kepsniais orkaitėje. Ir netgi paukštiena.

Sulaukiu daug klausimų dėl didelio konservantų kiekio. Tikrai taip, šiuo būdu marinuojant agurkus naudojami labai dideli kiekiai cukraus, druskos, acto, tačiau mažinant proporcijas, konservai nesilaikys iki žiemos. Norintiems sveikesnių produktų, siūlau rinktis fermentuotų, t.y. raugintų daržovių receptus“, – pasakoja R. Šniolienė.

Gaminimas:

1. Pasiruošiu agurkus, mažesniems nupjaunu galiukus ir pjaustau griežinėliais, o storapilvius pjaunu perpus, išskobiu sėklas ir supjaustau stambesniais pusžiedžiais. Standžiai sudedu į švarius ir sausus 0,5 l stiklainius. Puode sumaišau ir pradedu kaitinti pomidorų padažą, aliejų, vandenį, cukrų ir druską.

2. Laukiu kol užvirs, tuomet suberiu smulkiai pjaustytus česnakus, supilu actą, palaukiu kol užvirs ir kuo karštesniu marinatu užpilu agurkus, užsuku iškaitintais dangteliais, verčiu dangteliu žemyn ir skubiai užkloju senais kailiniais ar storu pledu. Šiluma turi laikytis kuo ilgiau.

3. Atvėsusius stiklainius nešu į rūsį ir iškarto pradedu laukti žiemos.

4. Šio kiekio marinato užtenka 7-8 0,5 l stiklainiams užpilti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)