Siekia supažindinti su „ateities maistu“

„Svirpliai kaip maistas nėra jokia naujiena, lietuviai jais irgi domisi, užsisako produktų – džiovintų svirplių, svirplių miltų ar makaronų – mūsų internetinėje parduotuvėje, – sako Greta Budreikė, drauge su vyru Vaidu valdanti „Suvalkijos svirplių“ ūkį.

„Mūsų šeimos verslas yra visiškai jaunas, tačiau sumanymų turime ambicingų. Norime, kad žmonės kuo daugiau žinotų apie kitokį maistą, pajustų jo naudą, įvertintų naujus skonius bei eksperimentavimo galimybes virtuvėje.

Ragauti, domėtis, laikytis sveikos mitybos bei tvarumo principų – manau, jog šiuolaikiniam žmogui tai turėtų būti tarsi įprotis valytis dantis. Naminiai svirpliai – ateities supermaistas, gausus baltymų, skaidulinių medžiagų, turintis net 18 skirtingų aminorūgščių bei kitų naudingų medžiagų. Tikiu, jog po kelerių metų svirpliai nebebus vertinami kaip egzotiška naujovė ar mados tendencija, o taps įprastiniu, sąmoningu sveikesnio maisto pasirinkimu.“

Greta ir Vaidas Budreikos

Ketina pasiūlyti išskirtinių patiekalų

Siekdami žmones supažindinti su naminiais svirpliais, kuriuos augina pažangioje fermoje vabzdžiams sukurdami atitinkamas sąlygas (patalpų temperatūra, drėgmė, šviesa), Budreikos užmezgė bendradarbystę su Vilniuje įsikūrusiu restoranu „Valdovai“. Virtuvės šefas Rokas Jarašūnas pagamino keletą patiekalų su svirpliais.

Harvarde studijavusiam virtuvės šefui „susitikimas“ su svirpliais nebuvo pirmasis. „Kai jų dar niekas nesiūlė Lietuvoje, siunčiausi svirplių iš Meksikos. Tai buvo prieš šešerius metus. Man gyvenime įdomu viską išbandyti, paragauti. Retai sugadinu patiekalus. Man atrodo, jog ruošti maistą yra labai paprasta. Gaminu restorane, gaminu namuose… Man patinka, nejaučiu jokio poreikio pailsėti nuo virtuvės”, – tikina R. Jarašūnas.

Pasitelkęs savo žinias, patirtį bei fantaziją, virtuvės šefas sukūrė ir pagamino tokius patiekalus: laukinės lašišos sašimį su džiovintais svirpliais (čili pipirai ir rūkyta paprika), traškučius vien tik iš svirplių miltų, svirplių miltų kroketus su trumų emulsija, „Carbonara“ makaronus ir šokoladinius raviolius – irgi su svirplių miltais.

Valdovų rūmų erdvės tikrai įkvepia kūrybai. Kaip ir kiekvienam, vos ne gyvenančiam virtuvėje, man patinka eksperimentuoti, atrasti netikėtus skonių derinius bei receptus. Svirplių produktai suteikia neregėtų galimybių. Štai svirplių makaronų ruošti net nereikėjo – jau buvo pakuotėje, teliko paruošti padažą. Kitus patiekalais gardinau džiovintais svirpliais, o traškučius gaminau iš svirplių miltų jų netgi nemaišydamas su kvietiniais – išėjo puikūs. Atsiduokite eksperimentams. Pavyzdžiui, jei gaminsite salotas ar sriubas, galite patiekalus gardinti ne visais svirpliais, o juos sugrūsti. Bandykite ir atraskite naujus skonius bei tekstūras“, – pataria R. Jarašūnas.

Patiekalai su svirplių miltais

Restoranas „Valdovai“ kuria individualius meniu su svirplių patiekalais tam tikroms progoms, asmeninėms šventėms, pagal klientų pageidavimus.

„Bendradarbiaudami su maitinimo įstaigomis, tokią paslaugą galime pasiūlyti kiekvienam. Dirbame visoje Lietuvoje, organizuojame edukacinius vakarėlius, degustacines vakarienes. Kaip įsitikinome, paprastai tai būna džiugi, šypsenas ir diskusijas sužadinanti akimirka. Netikėti patiekalai nudžiugina tiek gurmanus, tiek ir santūriuosius, kuriems pirmą kartą ragauti svirplių būna nedrąsu“, – teigia G. Budreikė.

Išskirtinių ingredientų ieško Lietuvos ūkiuose

Per pastaruosius kelerius metus gastronomijos scena Lietuvoje, ypač Vilniuje, stipriai pasistūmėjo į priekį. Atsidarė įvairių restoranų su išskirtinėmis idėjomis, koncepcijomis ar interpretuojančių įvairių pasaulio šalių virtuvės valgius. Pasak virtuvės šefo R. Jarašūno, originaliems patiekalams sukurti trūksta produktų, tačiau nedideliuose Lietuvos ūkiuose galima įsigyti dalykų, kurių anksčiau tegalėjai atsisiųsti iš svetur.

„Lietuvoje vargu ar turėsime aukščiausio lygio sušių restoranų kaip Japonijoje. Pas mus žuvis keliauja paromis, o ten – Japonijoje, ištraukta iš vandens, ji jau po kelių valandų patiekiama ant stalo.

Užtat įvairiuose Lietuvos rajonuose yra įsikūrę modernūs ūkiai, kuriuose auginamos krevetės, šamai, taip pat svirpliai. Juos atsivežti trunka iki kelių valandų, todėl aukščiausios klasės restoranuose iš tiesų produkcija yra „premium“ kokybės ir šviežumo“, – pabrėžia šefas.

Anot R. Jarašūno, svirpliai gali būti puikus patiekalo papildymas, dekoracija. Pavyzdžiui, ant tartaro uždėjus svirplių, atsiranda traški tekstūra, kuri suteikia patiekalui papildomos spalvos. „O geriausia, kai patiekalas ne vienos tekstūros, o bent trijų – tada žmogus patiria visavertį mėgavimąsi maistu, – tikina virtuvės šefas.

„Linkiu žmonėms eksperimentuoti ir nebijoti naujovių. Kiekvienas gali savo mėgstamą klasikinį patiekalą truputį transformuoti, pakeisdamas jį vienu ar kitu įdomesniu ingredientu. Pavyzdžiui, jei recepte parašyta, kad viena dalis miltų turi būti ryžių miltai, keiskite juos į svirplių miltus, ir viskas puikiai pavyks. Kito būdo nėra, kaip tik bandyti ir žiūrėti, ar patinka.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt