aA
Viena beprotiškiausių pastaraisiais metais išpopuliarėjusių dietų – Šangrilos dieta. Tai psichologijos profesoriaus Setho Robertso kūrinys. Anot autoriaus, šis pavadinimas dietai suteiktas dėl asociacijų su „išgalvota Himalajų kalnų bendruomene, didžios taikos ir ramybės vieta; ši dieta leidžia žmonėms gyventi taikoje su maistu.“
© Shutterstock nuotr.

Dietos pavadinimas mįslingas, tačiau pati Šangrilos dieta dar keistesnė. Ji turi tik vieną taisyklę: dukart per dieną prieš valgį reikia išgerti nuo vieno iki trijų šaukštų ypač lengvo alyvų aliejaus ir (arba) vieną ar du šaukštus cukrumi pasaldinto vandens.

Anot S. Robertso, organizmas išmoksta išraiškingu skoniu pasižyminčius produktus susieti su kalorijomis, taip paskatindamas mus padauginti mėgstamo maisto. Rezultatas? Nevaldomas svorio didėjimas.

S. Robertso manymu, vartodami alyvų aliejų ir cukrumi pasaldintą vandenį (šie skysčiai turi kalorijų, bet nepasižymi skoniu) išmokysite organizmą nebesieti skonio su kalorijomis. Galiausiai Jūsų organizmas norės mažiau maisto, kokį įprastai valgote.

Dieta pagrįsta idėja, kad organizmas turi „nustatytąjį tašką“ – svorį, kurį natūraliai siekia palaikyti. S. Robertsas įsitikinęs, kad svorio atsikratyti galima valdant organizmo „nustatytąjį tašką“ – jo manymu, vartodami alyvų aliejų ir cukrumi pasaldintą vandenį sumažinsite „nustatytojo taško“ svorį.

Šangrilos dieta taip pat siūlo (bet neprimygtinai) neleisti sau uostyti gardžiai kvepiančių patiekalų – tuomet šie neteks skonio. Taip pat rekomenduojama valgyti dar neragautą maistą (naujos asociacijos padės sumažinti „nustatytojo taško“ svorį; pvz., S. Robertsas siūlo picą pagardinti cinamonu). Taip pat reikėtų kuo dažniau rinktis beskonį maistą, tokį kaip trintos daržovės, paprasti sultiniai, duona be sviesto.

Ką žada dieta?

Teigiama, kad šios dietos metu svorio atsikratysite nepatirdami alkio ir valgydami viską, ką norite.

Dieta žada, kad nepatirsite pagundų, t. y. išmokysite savo organizmą norėti mažiau maisto. Tai padarius, galėsite valgyti ką tik pageidaujate – Jums norėsis tik mažų porcijų, o nedideliais kiekiais galima valgyti bet kokį maistą.

Šangrilos dietos metu turėtumėte visiškai pakeisti požiūrį į dietas. S. Robertsas tvirtina, kad jo sistema pranašesnė geresniu svorio kontrolės sistemų veikimo suvokimu. Jis tvirtina, kad iki šios beveik visos svorio mažinimo programos buvo grįstos neteisingu suvokimu – jos skatino griežtai riboti porcijas ir atsisakyti tam tikrų maisto grupių.

Laikydamiesi Šangrilos dietos, svorio sėkmingai atsikratysite nieko neatsisakydami. Kas sulieknėtumėte, Jums tereikia mitybą papildyti nedideliais kiekiais ypač lengvo alyvų aliejaus ar cukrumi pasaldinto vandens. S. Robertsas žada, kad laikytis Šangrilos dietos „beveik taip pat lengva, kaip išgerti tabletę – tik šimtą kartų saugiau ir pigiau.“

Privalumai ir trūkumai

Šangrilos dieta pigi ir palyginti saugi. Pradėjus jos laikytis, Jūsų mityba veikiausiai nepasikeis, tad dietos metu neturėtų pristigti svarbių maistinių medžiagų ar vitaminų. Pigesnių dietų būtų sunku atrasti.

Šangrilos dieta patraukli daugeliu aspektų. Ji labai paprasta ir nereikalauja žymiai pakeisti gyvenimo būdo. Tiesą sakant, vienas esminių jos principų – neatsisakyti nieko, prie ko esate pripratę mitybos ar gyvenimo būdo atžvilgiu. Tereikia mitybą šiuo tuo papildyti. Dieta nedraudžia jokių rūšių maisto, tad ji bus patraukli tiems, kurie nenori atsisakyti pamėgtų produktų. Netaikomi ir jokie įprasti, atbaidantys reikalavimai skaičiuoti kalorijas ar mankštintis.

Kita vertus, nedaugelis su malonumu savo noru valgys beskonį maistą ir reguliariai vartodami alyvų aliejų ir (arba) cukrumi saldintą vandenį (šie produktai gali pasirodyti neskanūs). Dieta nepateikia jokių rekomendacijų dėl porcijų ir nesistengia pakeisti žmogaus mitybos įpročių. Abejojame, ar pavyks numesti svorio ir tapti sveikesniems, jei visą dieną valgysite nesveiką maistą ir papildomai vartosite cukrumi saldintą vandenį ir alyvų aliejų. Dietos kūrėjas tikina, kad sumažės noras valgyti.

Čia ir susiduriame su daugiausiai abejonių keliančiu dietos aspektu – Šangrilos dietos logika prieštarauja daugeliui šiandienos specialistų sukauptų žinių apie svorio mažinimą. Vis dar svarstoma, ar S. Robertso „nustatytojo taško“ teoriją išties galima pagrįsti moksliškai. Daugelis autoriaus pateikiamų įrodymų pagrįsti eksperimentais su savimi.

Kitaip tariant, Šangrilos dieta gali ir nesuveikti.

Specialistų nuomonė

Tarp valgymų vartojant ypač lengvą alyvų aliejų išties gali sumažėti noras valgyti: 2008 m. tyrimas, publikuotas Cell Metabolism, atskleidė, kad riebiųjų rūgščių gausus alyvų aliejus ir kiti nesotieji riebalai padeda nejusti alkio tarp valgymų. Tačiau nepadauginti maisto gali padėti ir smulkūs užkandžiai tarp pagrindinių valgymų.

Neaišku, ar vartoti alyvų aliejų ar cukrumi saldytą vandenį tarp valgymų išties naudingiau, nei, tarkim, sukrimsti obuolį.

Klausimų kelia ir teiginys, kad išraiškingo skonio, skanus maistas storina. Kai kuriais atvejais taip gali būti, tačiau tai nėra universali taisyklė. Visų pirma, skonis yra nuomonės klausimas. Dar svarbiau – yra tūkstančių tūkstančiai gardžių ir sveikų patiekalų receptų.

Vienas svarbiausių Šangrilos dietos trūkumų – ji neskatina keisti gyvenimo būdo, nekalba apie mankštą ar psichologinius svorio kontrolės aspektus. Nepateikiama jokių rekomendacijų, kiek ir kokio maisto derėtų valgyti. Dieta paprasčiausiai grįsta tuo, kad žmonės, kasdien geriantys cukrumi pasaldintą vandenį ir alyvų aliejų, turėtų imti valgyti mažiau. Ji nesiūlo jokių labiau pagrįstų svorio valdymo aspektų, tad sunku numanyti, kaip laikinas apetito numalšinimas gali turėti įtakos ilgalaikiams svorio mažinimo rezultatams. Galiausiai specialistai rekomenduoja laikantis bet kurios dietos būti fiziškai aktyvesniems.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas (13)

Liberalų sąjūdžio Pagėgių skyrius subyrėjo – didžioji dauguma nusprendė trauktis iš...

Atlygis už neryžtingumą: ką Putinui davė „neveiksmingos“ sankcijos (30)

Nepaisant to, kad iš esmės kiekvieną savaitę galima išgirsti apie naujas sankcijas Rusijai arba...

Įspėjimas pirkėjams: apžiūrėkite įsigytus vaisius, nes juose gali būti adatų (64)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) įspėja vartotojus būti budrius – šalies...

Garsus britų ekspertas apie pergudrautą Maskvą: užklupome juos nelauktai (98)

Sankt Peterburgo naujienų portalas „Fontanka.ru“ paskelbė trečio įtariamojo Sergejaus...

Kitą sekmadienį vėl suksime laikrodžius (78)

Kitą sekmadienį, spalio 28 dieną, 4 valandą nakties persuksime laikrodžius viena valanda atgal ir...

Pravieniškėse veikusio nusikalstamo susivienijimo byla nebus grąžinta prokuratūrai

Vilniaus apygardos teismas penktadienį paskelbė, kad negrąžina prokuratūrai bylos dėl...

Su Gražuliu pas notarę dėl vaiko išlaikymo susitikusi Birutė neatsistebi: vaizdelis buvo kaip iš „TV pagalbos“ (168)

Skandalą dėl savo nesantuokinio ir iš pradžių slėpto vaikelio Lietuvoje sukėlęs politikas...

Rudenį namai pakvimpa pyragais: 3 receptai, kurie sušildys

Geras filmas ar knyga, garuojantis puodelis arbatos ir nuostabaus skonio pyragas . Argi tai neskamba...

Motinystę su profesionaliu sportu derinanti Agnė Šerkšnienė: yra buvę, kai išeini į stadioną ir bijai net akis pakelti (1)

Sprinterė Agnė Šerkšnienė į profesionalųjį sportą grįžo po motinystės pertraukos ir...