aA
Vykstant ginčams dėl kailių, gyvūnų teisių atstovai neretai pabrėžia, jog žiemos nebėra tokios šaltos, kad be kailinių negalėtume išgyventi. Savo ruožtu kailinių nešiotojai atšauna, kad kailis ne tik šildo, bet ir puošia, kartu pabrėžia ir socialinį jį nešiojančio asmens statusą. GRYNAS.lt domisi, kokių alternatyvų yra rinkoje ir ar kas gali šildyti geriau už kailinius.
Ką vilkėti esant speigui - vilnos paltą ar kailinius
© DELFI / Tomas Vinickas

Ar tikrai kailis pranašesnis už striukę?

Kauno technologijos universiteto (KTU) Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto profesorė, Studijų programos „Aprangos mados inžinerija“ koordinatorė dr. Virginija Daukantienė GRYNAS.lt teigė, jog kailiniai paltai ar puspalčiai pasižymi labai geromis termoizoliacinėmis savybėmis, kurias garantuoja termoizoliacinis sluoksnis - pūko danga. Kadangi jos akytumas didelis, ten telpa didelis oro kiekis. 

„Brangūs kailiniai išskiria dėvintįjį iš aplinkos, pažymėdami jo aukštesnį socialinį statusą. Ypač mielai jie dėvimi ant plonų proginių drabužių. Tačiau avikailio apranga gali būti didelio svorio ir apsunkinti žmogaus judesius. Šlapdribos metu yra patogu dėvėti kailinius, kurių pūko danga yra viduje. Tuomet kokybiškai apdorotos kailio odos gaminiai neperšlampa ir nepraranda geros estetinės išvaizdos“, - aiškino V. Daukantienė.

Tinkamai apdirbta, gali atrodyti ne prasčiau nei brangiakailių žvėrelių kailiniai, tačiau visuomenėje, istoriškai taip yra susiklostę, kad už brangiai perkami kailiniai yra gero socialinio statuso simbolis.
Citata

Kaip alternatyvas nenorintiems nešioti kailio ar odos ji siūlė striukes iš daugiasluoksnių sintetinių medžiagų, kurių vidurinysis sluoksnis yra plonytės polimerinės membranos, pavyzdžiui „Gore-Tex“ politetraflouretileno membranos ar „Sympatex“ hidrofilinės poliesterio membranos. 

Vyras, apsivilkęs „Gore-tex“  medžiagos striuke
Vyras, apsivilkęs „Gore-tex“ medžiagos striuke
© Shutterstock nuotr.

„Tokia apranga puikiai tinka aktyvaus laisvalaikio metu ar sportuojant. Jos funkcinės savybės užtikrina puikius drėgmės mainus, t.y. prakaito garų pasišalinimą iš po drabužiais esančios erdvės bei nepraleidžia vandens (lietaus ar ištirpusio sniego) iš išorės. Taip pat, kadangi viršutinis sluoksnis yra labai tankus mikropluošto audinys – tokia apranga nepraleidžia ir vėjo“, - kalbėjo KTU mokslininkė. 

Vilnos paltai – gera išeitis biurų darbuotojams

Kaip pastebi V. Daukantienė, žiemos metu kostiumus ar kostiumėlius nešiojantiems žmonėms reikėtų rinktis geromis termoizoliacinėmis savybėmis pasižyminčius vilnonius gelumbinio audinio paltus ar puspalčius.

„Lietuvoje yra per dešimt kailinių gaminių pramonės įmonių. Didžioji dalis jų gaminamos produkcijos yra eksportuojama. Kaip ir minėjau, kai kuriose situacijose, norint atrodyti prabangiau, brangiakailių žvėrelių kailiniams gaminiams skiriamas didelis dėmesys. Tokiose situacijoje, manyčiau, jie bus dėvimi ir ateityje. Tačiau šiltėjant klimatui ir trumpėjant žiemai Lietuvoje, investuoti į tokius gaminius yra per brangu, ypatingai - turint galvoje aukštas jų kainas“, - svarstė V. Daukantienė, pridūrusi, jog Lietuvoje populiariausi – avikailių paltai ir puspalčiai. 

Audinių, šinšilų, bebrų ar lapių kailiniai lietuviams dažniausiai pasirodo per brangūs. Karvių kailiai naudojami labai retai ir parenkami dažniausiai ekskliuzyviniams gaminiams.

Giria merinosų ir Romanovo avių vilną

Lietuvos avių augintojų asociacijos vadovas Žilvinas Augustinavičius GRYNAS.lt teigė, kad avių vilnos šiluminės varžos niekas kaip ir nematuoja, tačiau pagal savo savybes žmogaus kūnui mieliausia yra merinosų vilna.


„Avių vilna yra skirstoma į plonavilnę, pusiau plonavilnę ir šiurkščiavilnę. Šiurkščiavilnės būtų Lietuvos vietinės šiurkščiavilnės avys ir Romanovo veislė. Pusiau plonavilnės faktiškai yra visos vietinės veislės, o plonavilnės yra merinosai“, - vardijo pašnekovas.

Merinosų avis
Merinosų avis
© Shutterstock nuotr.

Vilna, anot jo, pagal savo plonumą turi ir atitinkamą paskirtį, šiurkščiavilnės yra daugiau kailinės avys, jų vilna eina kartu su kailiais, o plonavilnės yra naudojamos verpalams arba veltiniams.

„Jeigu kalbėtume apie veltus gaminius, būtų labiau tinkamos pusiau plonavilnės ir plonavilnės avys, o kailiams – geresnė Romanovo vilna, nes Romanovo avys būtent tam ir buvo išveistos. Romanovo vilna nuo merinosų skiriasi plauko storiu, Romanovo vilna yra labiau akuota“, - kalbėjo avių augintojų asociacijos vadovas.

Avių augintojas: ponios mieliau rinksis lapių kailinius, o ne avikailį

Pašnekovas, klausiamas, kaip jis manantis, ką vilkėti būtų šilčiau - kailinių žvėrelių kailinius ar iš vilnos pagamintą paltą, svarstė, kad kailiniai dėvimi ne tiek dėl šiltumo (nors nepaneigsi, kad jie ir šildo), kiek dėl grožio, prabangos: „Žvėrelių kailiniai, manau, daugiau yra kaip prabangos dalykas, negu kaip labai šiltas apdaras. Vis tik ponios į vakarėlį mieliau eitų su lapės kailiniais, o ne su avikailiu“, - samprotavo Ž. Augustinavičius.

Kaip alternatyvas nenorintiems nešioti kailio ar odos, galima rinktis striukes iš daugiasluoksnių sintetinių medžiagų, kurių vidurinysis sluoksnis yra plonytės polimerinės membranos, pavyzdžiui,, Gore-Tex“ politetraflouretileno membranos ar „Sympatex“ hidrofilinės poliesterio membranos.
Citata

Avių augintojų bendruomenė teigia mananti, kad avių vilna, tinkamai apdirbta, gali atrodyti ne prasčiau nei brangiakailių žvėrelių kailiniai, tačiau visuomenėje, susiklostęs požiūris, kad brangiai perkami kailiniai yra gero socialinio statuso simbolis.

„Galioja stereotipas, kad aviena smirda, taip ir su šituo požiūriu – sunku jį išgyvendinti. Sunku keisti visuomenės nuomonę, - pripažino Ž. Augustinavičius. - Kaip ir lėto maisto idėja, taip ir natūralių vilnonių gaminių idėja ne tik pas mus, bet ir visoje Europos Sąjungoje lėtai juda. Iš mūsų asociacijos yra tekę žmonėms važiuoti į lėto maisto judėjimo suvažiavimus Europoje, kiekvienais metais ten vyksta ir vilnos parodos“, - pasakojo Lietuvos avių augintojų asociacijos vadovas.

Nuo Pirėnų šunų verpalų iki oposumo vilnos ir kašmyro

Tarp internautų vykstanti diskusija, kuri medžiaga yra šilčiausia vilkėti žiemą, prie vienos išvados neprieina. Vieni giria sintetinius gaminius iš polipropileno, kurie sulaiko šilumą audinio viduje ir neleidžia kūnui sušalti esant atšiaurioms oro sąlygoms. Kitiems geriausias pasirinkimas žiemą atrodo avijaučių vilna, kuri  yra net 8 kartus šiltesnė už avių vilną, tačiau jos ir kaina gerokai „kandžiojasi“. Avijaučių vilna giriama dėl švelnumo ir ypatybės neprarasti šiluminių savybių net ir esant drėgmei.

Itin šilti yra ir Didžiųjų Pirėnų kalnų šunų verpalai. Šių šunų kailis yra dviejų sluoksnių – išorinis plaukas padengtas šiurkščia vilna, o vidinis poplaukis yra minkštesnis ir iki 10 kartų šiltesnis nei avių vilna. Internautai rašo, kad šių šunų verpalai yra pigesni už avijaučių, tačiau tokį gaminį sunku rasti.

Sterblinio žvėrelio, gyvenančio Australijoje ir Naujoje Zelandijoje, oposumo kailis - taip pat alternatyva, ieškantiems itin šilto gaminio žiemai. Kailių žinovų teigimu, oposumų kailis yra net iki 40 proc. šiltesnis nei avių vilna ir švelnesnis už angoros vilną.

Alpakos vilna taipogi giriama už šiltumą. Skaičiuojama, kad ji 7 kartus šiltesnė už  avių vilną, be to, pasižymi ypatingu švelnumu. Alpakos vilnos gaminių apstu, tačiau jie turi vieną didelį trūkumą – dėl vilnos minkštumo jiems gali būti sudėtinga išlaikyti nekintančią formą.

Paskutinė alternatyva, kuri yra siūloma vilnų gerbėjams, - kašmyras. Jis yra išgaunamas iš Mongolijoje auginamų ožkų papilvės. Ši vilna yra itin švelni ir šilta, tačiau brangi, nes ožkos papilvio pūkus meta lėtai ir surinkti pakankamą jų kiekį verpalams gali užtrukti net iki metų laiko.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kėdainiškiai džiaugiasi neįprastu augintiniu: maistu prisijaukino lapę (35)

Į kaimuose esančius kiemus užsukančias pūstauodeges lapes jau galima vadinti kasdienybe, o ne...

Savaitgalį Žemaitijoje rengiamas šeimų festivalis: veiklomis stengiamasi supažindinti su gamta (5)

Šį šeštadienį (spalio 5 d.) Žemaitijos nacionalinio parko širdyje – Plateliuose – vyks...

Kvietė pažinti neatrastą skonį: sode augina neįprastas riešutmedžių rūšis (1)

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode vyko įdomioji pažintis su sodo kolekcijose...

Namuose laikome pavojų sveikatai keliančias atliekas: išvardijo, kur jomis galima atsikratyti (12)

Dažnai susiduriame su klausimais, ką daryti su po remonto likusiomis atliekomis. Įvairias...

Visuomenininkai nusprendė pamokyti aplinkosaugos politikos formuotojus: ar jūsų metodai tikrai veikia? (1)

Druskininkuose prasidėjo XVI konferencija-diskusijų forumas „ATLIEKŲ TVARKYMAS 2019“, kuriame...

Top naujienos

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau (135)

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

Gyvai / Pirmosios pergalės paieškos: „Žalgiris“ – „Real“ (96)

Šiame sezone pergalės skonio Eurolygoje dar neragavęs Kauno „Žalgiris“ (0/2) trečiame ture...

Daug nervų kainavęs „Brexit“ – finišo tiesiojoje: pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai

„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir...

„Sodra" įspėja, už kokį elgesį išmokų už ligą galite negauti ir dar teks grąžinti (14)

Pastaruoju metu visuomenėje pasklido gandas: jei susirgsite ir išsiimsite nedarbingumo pažymą, „...

Turkija stabdo karinius veiksmus Sirijoje (38)

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir JAV pasiekė susitarimą...

Politikų diskusija su bankininkais ir prekybininkais – kalbasi, kaip kurčias su aklu (15)

Seime registruoti siūlymai įvesti bankų turto ir prekybos tinklų apyvartos mokesčius....

Pirmasis Nausėdos išbandymas tarp ES vilkų: kaip nenublankti prieš Grybauskaitę ir laimėti svarbiausią kovą (116)

2021–2017 m. daugiametė finansinė programa (MFF), arba paprasčiau ES biudžetas, o dar...

Šis šiurpiai atrodantis daiktas ir dabar vyrus verčia susiraukti – XVIII amžiuje tokiais įrankiais kankinti paaugliai

Senoviniai įsitikinimai mūsų akimis buvo išties keisti. Kita vertus, po poros šimtų metų mūsų...

Neįprastoje Vilniaus vietoje įsikūręs restoranas pasikeitė neatpažįstamai, bet visos įdomybės prasideda atsivertus meniu (17)

Jau kuris laikas keliaudama iš ar į prekybos centrą „ Ozas ”, DELFI sporto centrą ar...

Tragedija „Tarzano“ aktoriaus namuose – jo žmoną, buvusią „Mis Florida“ karalienę, sutuoktinio akivaizdoje mirtinai subadė sūnus (5)

Aktoriaus Rono Ely namuose Santa Barbaroje mirtinai subadyta moteris yra jo žmona Valerie Lundeen...