aA
Sedariusas Perrotta – generalinis „Shelf“ direktorius – vadovavo ir įkūrė technologijų komandas visame pasaulyje, įskaitant Filipinus, Rumuniją, Ukrainą, Australiją, Vašingtoną ir Niujorką. Kartą jis leidosi į nuotykį – mėnesį praleido Amazonės džiunglėse, kur visiškai atskirtas nuo išorinio pasaulio pajautė stulbinamą poveikį. Vyras pasidalino savo išskirtine gyvenimo ir karjeros istorija.
© AFP / Scanpix

Viskas prasidėjo nuo kelionės po Pietryčių Aziją

2000-aisias Sidnėjuje (Australijoje) dirbau IT konsultantu, šiek tiek susitaupiau pinigų, pasiėmiau kuprinę ir nusprendžiau pakeliauti po Pietryčių Aziją.

Per žygius į kalnus Laoso šiaurinėje dalyje užklydau į vietinį Akha kaimelį. Man jame taip patiko, kad net nepastebėjau, kaip jame praleidau savaitę laiko. Tai buvo nuostabi patirtis ir nusprendžiau, kad noriu dar daugiau.

Grįžęs namo pradėjau ieškoti informacijos ir galimybių aplankyti kitas, nuo civilizacijos nutolusias bendruomenes. Taip beieškodamas informacijos galiausiai susisiekiau su FUNAI – Brazilijos vyriausybės institucija, kuriančia ir vykdančia su vietiniais čiabuviais susijusią politiką.

Tad dar tais pačiais metais nuskridau į Amazonės sostinę Manausą, kad susitikčiau su vietiniu Tukanų genties atstovu.

Šie kontaktai man labai pagelbėjo organizuoti visus logistikos klausimus ir būsimai kelionei reikalingas priemones. Jis man patarė įsigyti dovanų bendruomenių vadams, pavyzdžiui, žvejybos tinklų, metalinių puodelių, cigarečių ir mačečių.

Viską suderinęs ir įsigijęs reikiamų dalykų, buvau pasirengęs kelionei. Ir po penkių skausmingos kelionės dienų, maždaug 50 mylių (apie 81 km – aut. past.) upe aukštyn nuo São Gabriel da Cachoeira, pagaliau pasiekiau Tukanų gyvenvietę ir buvau šiltai priimtas. Tuomet man buvo 23-eji ir kelios savaitės su šiais žmonėmis pakeitė visą mano gyvenimą ir karjerą.

Neįtikėtina IT specialisto istorija: mėnesį praleido su Amazonės gentimi ir tai jo gyvenimą apvertė aukštyn kojom
© AFP / Scanpix

Protas ir kūnas prisitaiko geriau, nei jūs manote

Atvykus į šią vietą, viskas buvo sunku. Pajutau gamtos natūralumą ir tuo pačiu supratau, kad ji man sunkiai pakeliama.

Visą dieną aplinkui galvą zuja vabzdžių debesys ir nuolat kanda. O kadangi nėra kur nuo to pasislėpti, lieka tik viena – juos ignoruoti.

Artėjant vidurdieniui, pasidaro taip karšta, kad net sunku šią kaitrą ištverti. Bet kokia fizinė veikla tampa praktiškai neįmanoma. Net visiškame pavėsyje siaubingai prakaitavau ir jei būčiau negėręs vandens, labai greitai būčiau nusilpęs.

Po pietų prasideda liūtys ir jos tokios intensyvios, kad girdisi tik vandens riaumojimas. Nuo tokio kiekio vandens pasislėpti praktiškai neįmanoma, tad dažniausiai sėdėdavau, visas permirkęs drebėdavau ir laukdavau, kol šis lietus baigsis.

Vabzdžių kandžiojimai, tekantis lietaus vanduo per šiaudinį stogą ir kietos šaknys po manimi – štai kodėl miegojau mažai.

Amazonės džiunglės
Amazonės džiunglės
© Shutterstock

Praėjus savaitei, jau buvau pavargęs, kentėjau nuo bado ir drebėjau nuo tų neįtikėtinų karščio-šalčio bangų. Bet antrąją savaitę įvyko kažkas stebuklingo. Buvau toks išsekęs, kad pagaliau iš tikrųjų užmigau.

Ir kuo toliau, tuo mažiau kreipiau dėmesį į tai, kas pirmosiomis dienomis man kėlė rūpesčius. Galiausiai aš jų visai nepastebėjau. Šią pamoką išmokau labai gerai ir ją pritaikiau iškilus kitiems iššūkiams, įskaitant ir versle.

Nuo įmonės mažėjimo iki papildomų lėšų pritraukimo ir augimo – kartais psichologinis spaudimas atrodo neįveikiamas. Kai susiduriu su tokiomis problemomis, prisimenu džiungles.

Vienas už visus ir visi už vieną

Kai esi potencialus maisto šaltinis kitiems jūsų aplinkos gyventojams, pradedi į viską žiūrėti kitaip. Aš Tukanų gyvenvietėje buvau mėnesį, bet pamačiau, jog mane svetingai priėmusiems tukanams rasti maisto yra nepaprastai sudėtinga užduotis. Siekiant apsaugoti gyvenimo kokybę, gentis turi pasiskirstyti užduotis ir dirbti išvien.

Mėsa – tikra retenybė. Gali užtrukti dienas, kol pavyks ką nors sumedžioti. Pagrindinis bendruomenės maistas yra maniokas – šakninė daržovė, kuri dar žinoma kaip kasava. Ir ją paruošti maistui yra labai sunku. Reikia laiko, kol tradiciniais būdais iš produkto pašalinami toksinai ir galiausiai maniokas tampa tinkamu vartoti.

Visų šių kasdienių kliūčių įveikimas reiškė, kad reikia nuolatos dirbti. Visi, su kuriais susitikau, turėjo tam tikrų specializuotų žinių ir vienokiu ar kitokiu būdu prisidėjo prie bendros bendruomenės gerovės. Nepaisant to, kad ligos, nelaimingi atsitikimai ir mirtis buvo įprasta realybė, gentis atrodė kaip labai koordinuotai veikianti organizacija. Ši pamoka man išliko visam gyvenimui.

Amazonės miškai
Amazonės miškai
© Scanpix

Visiškai atskirtas nuo išorinio pasaulio

Savaime suprantama, kad džiunglėse nėra mobiliojo ryšio signalo, rozečių ir „WiFi“. Viso to, be ko šiuolaikinis skaitmeninis žmogus negali gyventi. Buvau visiškai atskirtas nuo išorinio pasaulio ir dėl to nebuvo nieko, kas mane blaškytų.

Šie technologiniai privalumai tada buvo svarbūs, o šiomis dienomis jų reikšmė yra dar didesnė. Tačiau ką daryti, kai esi džiunglėse ir niekaip negali susisiekti su išoriniu pasauliu?

Iš pradžių vienintelis dalykas, apie kurį galvojau, – kaip nekenčiu šios baisios vietos. Ir kodėl aš taip galvojau? Nes neturėjau jokių priemonių sustabdyti savo negailestingam nusivylimui ir savigraužai – bent jau per pirmąsias kelias dienas. Po vienos vakarienės pagaliau šie jausmai ir mintys mane paliko ramybėje.

Kas nukreipė mano dėmesį? Aš tiesiog pradėjau galvoti apie svarbesnius dalykus, tokius kaip šeima, bendruomenė, meilė, tikslas. Aš iš tikrųjų buvau sukrėstas, kad visą tai kilo iš mano galvos, nes dar niekada taip aiškiai apie visus šiuos dalykus negalvojau. Niekada mano mintys apie šiuos dalykus dar nebuvo tokios aiškios. Niekada sau nesuteikiau progos į šiuos dalykus pasižiūrėti taip giliai.

Tiesą sakant, iš pradžių mane tai netgi gąsdino, bet neturėdamas kito pasirinkimo, aš suvokiau, kad šios mintys mane daro stipresniu, labiau vertinančiu artimuosius ir harmoningesniu.

Neįtikėtina IT specialisto istorija: mėnesį praleido su Amazonės gentimi ir tai jo gyvenimą apvertė aukštyn kojom
© AFP/Scanpix

Perspektyva yra viskas

Turbūt didžiausia šios patirties suteikta pamoka buvo susijusi su mano ateitimi. Mano gyvenimas kardinaliai skyrėsi nuo Amazonės gyventojų kasdienybės.

Nesvarbu, kokio sudėtingumo ir spaudimą sukeliančias situacijas buvau patyręs anksčiau, net ir atsižvelgiant į neviltį, kai mano įmonė neatitiko išsikeltų lūkesčių, dabar žinau, kad tai menkniekis, palyginus su išgyvenimo Amazonėje realijomis.

Tas mėnuo, kurį praleidau džiunglėse, mane žymiai greičiau nei kitus 20-mečius išmokė nustoti savęs gailėtis, ir suvokti, kokią turiu didžiulę privilegiją dirbti biure su žmonėmis, kuriuos gerbiu dėl to, kas mus sieja. Esu dėkingas būdamas protingų, motyvuotų ir savo darbu besirūpinančių žmonių komandos dalimi. Mano susitikimas su Tukanų žmonėmis tapo gyvenimo ir karjeros kompasu.

Grįžęs namo prisijungiau prie JAV Taikos korpuso ir dvejus metus buvau šios organizacijos savanoris Rumunijoje. Negalėjau būti dar geriau pasiruošęs.

Kai viskas buvo iš manęs atimta, supratau, ką tai reiškia, o kai man sunku, dabar prisimenu, kad gali būti dar sunkiau. Sudėtingiausia Amazonėje praleistų savaičių patirtis – sunkiausia mano gyvenime iki šiol – dabar tarnauja kaip gairės tolesniame mano gyvenimo kely.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(49 žmonės įvertino)
4.2449

Lietuvis pavėžėjas pasidalijo įsimintiniausiomis kelionėmis: nuo išgėrusių mamyčių, merginų pasiūlymų iki studentų be drabužių (170)

„Kiekviena kelionė yra individuali ir savotiškai smagi: būna, žmonės nori pasidalinti savo...

Tokių žmonių Lietuvoje – vos keturi: vyras savo darbu dalina laimę kitiems (16)

Pakalbinti Virginijų Baltrušaitį pasiūlė žurnalistas Edmundas Jakilaitis. Jis prasitarė...

Šie vaikai greičiausiai uždirba daugiau nei jūs: ką jie veikia? (11)

Šie vaikai keičia nuostatas, ką reiškia susilaukti sėkmės – kai kurie iš jų dar netapo...

„Černobylyje“ sužibėjęs jaunasis aktorius Deividas Breivė – apie serialo užkulisius ir aktoriaus duoną (8)

Jaunosios kartos aktoriaus Deivido Breivės vardas kino filmų titruose ryškiau sužibo jam...

Legendinė miesto puošėja Gražina 47 metus į darbą ėjo linksma, nors kitur siūlė net trigubą atlyginimą (3)

Absoliuti Palangos – o gal ir pajūrio krašto? – darbo veteranė Gražina Kuleševičienė,...

Top naujienos

Vėl grįžta mintis Vilniuje statyti paminklą Smetonai: diskusijas atgaivino Nausėda (185)

Ar sostinėje reikia paminklo pirmajam Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai? Šias diskusijas, kaip...

Vaizdas vaikų vasaros stovykloje atėmė žadą: vargu ar dar kur būtų galima pamatyti tokį sovietmečio palikimą (199)

„Už europinę kainą – sovietmečio kokybė“ – ironizuoja viena panevėžietė, išvydusi,...

Kas kaltas dėl spūsčių automagistralėse – reikėtų keiksnoti ne tik kelininkus (6)

Artėja paskutinis ilgasis šios vasaros savaitgalis. Tokiu metu automagistralėse paprastai...

Gyvai / Atviras Justinos Stambrauskaitės interviu: žinomos lietuvės į prabangius kurortus vyksta vilioti turtingų vyrų (9)

Daili blondinė Justina Stambrauskaitė mus pasitinka savo būste prestižiniame sostinės rajone. Jai...

Baisūs skaičiai: per pusdienį prie Klaipėdos sustabdyti 29 neblaivūs vairuotojai vienas bandė pabėgti į mišką (93)

Sekmadienį Kelių policijos reidai pribloškė sustabdytų neblaivių vairuotojų kiekiu. Nuo ryto...

Gyvai / TOP SPORT Open. Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionatas

Tvarkaraštis: 11:45 moterų pusfinaliai 12:30 vyrų pusfinaliai 13:30 vyrai dėl 3 vietos 14:15...

Gaivaus gėrimo receptas, kuris ne tik atgaivins, bet ir padės sulieknėti (1)

Vanduo su agurkais visokeriopai naudingas sveikatai – saugo nuo dehidratacijos, padeda lieknėti,...

Užkalnis: Lietuvoje tokių šonkaulių neturi būti (207)

Aš čia ne ta prasme, kad blogi šonkauliai. Restorane, apie kurį rašysiu, yra labai geri...

Susigundė populiaria idėja pagyventi dviese 18 kvadratų bute: patirtis buvo nepamirštama (179)

Per aukštai ir per garsiai – tai du pirmiausiai į galvą šaunantys įspūdžiai po bandymo...

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir besidaužanti širdis: turintys šį sutrikimą papasakojo, ką reikia ištverti (160)

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir širdis besidaužanti taip, lyg tuoj išlips per...