uoslė

20 straipsnių

Uoslė – vienas iš pojūčių, kuriais žmogus ir kiti gyvūnai gauna informaciją iš aplinkos, vadinamą kvapu. Uoslės pojūtis galimas dėl specialių jutiminių ląstelių nosies ertmėje (antenose pas bestuburius). Oru kvėpuojantiems organizmams uoslė pasireiškia gebėjimu atpažinti chemines medžiagas, pasklidusias ore.

Mokslininkai, atlikdami magnetinio rezonanso tyrimus, pastebėjo reikšmingus pokyčius smegenys prieš ir po koronaviruso infekcijos, skelbia BBC. Net po lengvos infekcijos bendras smegenų dydis šiek tiek sumažėjo, taip pat pilkųjų ląstelių, susijusių su kvapu ir atmintimi, buvo mažiau.

Delfi laida „Radikalus smalsumas“, Goda Raibytė, Kristina Pocytė, Šarūnas Meškys

Jau dvejus metus trunkanti koronaviruso pandemija vis dar nepaleidžia iš savo gniaužtų – COVID-19 susirgę žmonės patiria įvairiausius nemalonius ligos simtompus. Vienas iš dažnesnių COVID-19 simptomų – dingusi uoslė ir kvapas. Laidoje „Radikalus smalsumas. Smalsios“ neuromokslininkė dr. Urtė Nenišky...

Valerijus Morozovas, šeimos gydytojas

Uoslės praradimas sergant COVID-19 liga yra itin dažnas simptomas. Deja, kai kurie net ir pasveikę uoslės kurį laiką taip ir neatgauna. Į klausimą, kaip greičiau atgauti uoslę bei į kitus skaitytojų atsiųstus klausimus atsakė šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.

Nerijus Bliujus

Įsitikinimas, jog gyvūnai turi geresnę uoslę nei žmonės, yra ne kas kita, kaip XIX amžiaus mitas, neturintis jokių įrodymų. Bent jau taip teigia vienas JAV neurologas, kuris keliolika metų peržiūrinėjo su tuo susijusių mokslinių tyrimų duomenis, privertusius suformuoti tokią nuomonę.

Amerikiečių mokslininkai skelbia, kad buvo atlikti bandymai su šunimi, kuris sugeba užuosti skydliaukės vėžį dar prieš jį diagnozuojant medikams. Bandymų, kuriuose dalyvavo 34 žmonės, metu šis šuo sėkmingai nustatė onkologinę ligą 88 proc. atvejų, skelbia BBC.

Ar žinojote, kad žmogaus uoslės pojūtis yra tūkstantį kartų stipresnis už skonio, o moterų uoslė gerokai aštresnė nei vyrų, todėl tikėtina, kad moteriškos lyties atstoves kvapais sugundyti daug lengviau. Tačiau ir vyrai jiems neabejingi...

REUTERS

Dramblių uoslės organai - ilgiausi gyvūnų pasaulyje, taigi logiška, kad jų uoslė – jautriausia. Tokijo universiteto mokslininkai atlikę tyrimą sutartinai tvirtina, kad Afrikiniai drambliai turi daugiausiai uoslės receptorius koduojančių genų. Vienas iš atlikto tyrimo autorių Yoshihito Niimura ištyrė...