Nemuno delta

Gamtos turtas, už kurio saugojimą galite gauti pinigų  (1)
2015 m. kovo 28 d. 10:30
Pinigais galima įvertinti ne tik tokius gamtos išteklius, kaip auksas, brangakmeniai, nafta ar akmens anglis, bet ir gyvąją gamtą - augaliją, gyvūniją. Ir nors tokios sumos sąlyginės, ūkininkai, gyvenantys saugomose teritorijose, gali realiai prisidėti prie itin retų rūšių išsaugojimo ir už tai gauti kompensacijas. GRYNAS.lt domisi, kiek Lietuvoje yra tokių ūkininkų, kokios sumos jiems mokamos ir kokios konkrečios rūšys yra saugomos.
Kvies į Nemuno deltą paplaukioti kurėnais ir nusipinti bučius  (7)
2015 m. kovo 27 d. 10:15
Nevyriausybinė aplinkosaugos organizacija Baltijos aplinkos forumas skelbia gegužės mėnesį kviesianti į festivalį Nemuno deltoje. Pagrindinis renginio tikslas - palaikyti gerą paukščių buveinių būklę.
Nemuno deltoje pasirodė pirmosios urvinės antys  (2)
2015 m. kovo 26 d. 08:30
Į Rusnės salą, lankytojų centro poilsinę Pakalnės kaimo gale šeštadienį kviečiami paukščių stebėtojai. Čia vyks sparnuočių sutiktuvių šventė, o trečiadienio popietę vietos apylinkėse jau buvo galima stebėti urvines antis.
Baisi neteisybė: mašinos prie vandens negali nė privažiuoti, o traktoriai akėja upės dugną  (57)
2015 m. kovo 18 d. 14:32
Yra lygūs ir lygesni. Toks posakis galėtų galioti ir žvejyboje, mat kas galima žvejams verslininkams, negalima mėgėjams. Verslininkai Nemuno deltoje su traktoriais įvažiuoja į vandenį, o mėgėjai negali net prisiartinti prie vandens su automobiliu.
Pasiūlė išeitį, kaip suploninti Raudonąją knygą  (2)
2015 m. kovo 18 d. 12:01
Anksčiau ar vėliau pavasarį, dažniausiai dar balandį, kiek ankstėliau už garsiąsias mūsų karklynų giesmininkes lakštingalas į upių deltų karklynus, paežerių pelkėtus pakraščius sugrįžta ir pastarųjų sesės mėlyngurklės – paslaptingi, retai Lietuvoje sutinkami giesmininkai. Kuo jie tokie ypatingi?
Rekonstruotame Ventės rage atsivers nematyti horizontai  (2)
2015 m. kovo 17 d. 15:16
Ventės rago ornitologinės stoties viršininkas Vytautas Jusys skaičiuoja ne tik paukščius. Jo akiratyje ir gausybė lankytojų kiekvieną savaitgalį, kartais net po tūkstantį, užgulančių Ventės ragą. Žmones šis unikalus gamtos kampelis traukia taip, kad net pradeda trukdyti ornitologams dirbti.
Pamaryje - būriai iš šiltųjų kraštų grįžusių paukščių  (3)
2015 m. kovo 4 d. 12:55
Į pamarį grįžta paukščių virtinės. Kuršių mariose ir Nemuno deltoje jų kasdien daugėja. Nuo kovo mėnesio pradžios dėl jų ramybės, teritorijų, kurios užimtos perimvietėms, apsaugos draudžiama triukšminga žmogaus veikla. Mosuoti kirviais ir džeržginti pjūklais nebebus galima.
Tikras pavasaris: į Lietuvą jau grįžta paukščiai  (13)
2015 m. vasario 19 d. 13:47
Vis dažniau nudžiuginantys saulės spinduliai verčia galvoti apie artėjantį pavasarį. Po žiemos taip norisi šilumos, žalumos ir... paukščių čiulbėjimo. Pasirodo, pavasaris ne taip toli, kaip atrodo. Į Lietuvą jau sugrįžo pirmieji sparnuočiai.
Jūrinės nėgės baigia išnykti mūsų akyse
2015 m. vasario 18 d. 22:14
Dar prieš gerą dešimtmetį vakarinėje Lietuvos pusėje esančiuose vandens telkiniuose galėjome stebėti neršiant tuntus jūrinių nėgių. Šios į ungurius panašios žuvytės daugumoje Europos šalių virtuvių yra delikatesas, Amerikoje - tragiškai žmogaus išnaikintas gyvūnas, Lietuvoje - per daug emocijų nekeliantis žuvų porūšis, kurio ateinančios kartos jau veikiausiai neišvys. Ką daryti, kad taip neatsitiktų?
Yra kuo pasidžiaugti: atėjo pavasaris  (10)
2015 m. vasario 12 d. 21:58
Nemuno žemupyje dvelkia pavasariu. Ledo lytys – dar ant krantų, o meškeriotojai jau rado sausesnį krantą ir jį apgulė, lūkuriuodami kibimo.
G. Grajauskas: šalies cicinizacija jau pasibaigė. Kas toliau?  (17)
2015 m. sausio 23 d. 10:36
Sausio 29 d. sostinės klube „Tamsta“ sykiu su vilniečių grupe „Kiauras kibiras“ koncertuosianti Klaipėdos bliuzroko grupė „ Kontrabanda “, suburta bosine gitara grojančio bei tekstus kuriančio ir dainuojančio žinomo poeto Gintaro Grajausko, yra savotiškas uostamiesčio fenomenas.
Filmo apie gamtą autorius siūlo atsigręžti į gamtą  (8)
2014 m. lapkričio 20 d. 00:01
Tikriausiai niekas nesiginčys, kad gamtos interesus šiuo metu nustelbia finansinės naudos siekimas. Baldų pramonei kertami miškai, dėl žemės ūkio nusausinamos pelkės. Tai neigiamai veikia bioįvairovę - nyksta tam tikros gyvūnų rūšys. Daugelis į gamtą žiūri kaip į neišsemiamų resursų šaltinį, tačiau ne visi. Ornitologas Marius Karlonas sukūrė filmą apie Lietuvos gamtą, kuriame jis siūlo atsigręžti į ją ir ieško atsakymų, kaip spręsti aplinkosaugines problemas.
Lietuvoje atrasta nauja paukščių rūšis  (8)
2014 m. spalio 23 d. 10:38
Spalio 18 dieną daugiau nei 100 Paukščių stebėtojų ralio „Kuršių marios - 2014“ dalyvių, pradedant profesionaliais ornitologais, saugomų teritorijų darbuotojais ir baigiant paukščių stebėtojais - mėgėjais susirinko Kintuose. Šįkart ralyje užfiksuota Lietuvoje nauja paukščių rūšis - margasis kūltupys.
Žvejai iš tvenkinio ištraukė nusikamavusį jūrinį erelį  (5)
2014 m. spalio 1 d. 08:10
Antradienį iš Prienų rajono į Gyvūnų globėjų asociacijos būstinę buvo atgabentas jūrinis erelis. Tai jau penktas Lietuvos raudonosios knygos paukštis, kurį gyvūnų globėjams teks pastatyti ant kojų. Žvejų iš vandens ištrauktas paukštis nebepaskrenda.
Klimatologas: Lietuvoje atsirado naujas reiškinys  (48)
2014 m. rugpjūčio 29 d. 13:03
Pastaraisiais metais lietuviai stebinami orų anomalijomis: tai besniegė žiema su sausį žydinčiomis gėlėmis, tai didžiuliai karščiai, tai stiprios liūtys ir audros. Ar tai – tiesiog audringesni metai, ar jau galime sakyti, kad ir mes jaučiame ryškius klimato kaitos padarinius? Ar iš tiesų įvairios žemesnės Lietuvos vietos netrukus bus skalaujamos patvinusio Nemuno, o Kuršių neriją atminsime tik iš nuotraukų?
Nesuprato, už ką sumokėjo baudą  (202)
2014 m. rugpjūčio 21 d. 15:39
4.30 val. ir jau bundam kartu su Žolinių diena. Vos už nepilnos valandos mėgaujamės vienu gražiausių Lietuvos gamtovaizdžių, kuris už automobilio stiklo prabėga kelyje „ Kaunas – Jurbarkas“.
Kapitonas pailsusiems nuo saulės: plaukiam per marias  (8)
2014 m. liepos 27 d. 18:13
Poilsis prie jūros, žinoma, malonus, bet ilsėtis saulėje taip pat galima pavargti. Nidos prieplaukoje ne vienas kapitonas pasiūlys išeitį: plaukti per marias palydėti saulės, o turintiems daugiau laiko ir į Ventės ragą ar Mingės kaimą.
11 vietų pamaryje ir pajūryje, kurias verta aplankyti milžiniškas šeimos savaitgalis
2014 m. liepos 18 d. 00:00
Kotrynos Zylės knygos „Milžinas mažylis" personažas milžinas Kernius keliauja prie jūros aplankyti savo draugės milžinės Neringos, todėl paskutinis (išties milžiniškas!) savaitgalio maršrutas apima Nemuno deltos regioninį parką ir Kuršių Neriją.
Pamaryje žmonės laukia potvynio  (27)
2014 m. birželio 15 d. 10:56
Mingė - vienintelis Lietuvos kaimas, kuriame vietoje pagrindinės gatvės teka upė - Minija. Į ją atsukti ir visų namų fasadai. Dėl to kai kas Mingės kaimą pavadina net Lietuvos Venecija. Dalis tiesos yra, mat laivų čia tikrai daugiau nei automobilių.
Ištyrę Nemuno deltos viksvynus gamtininkai nesitveria džiaugsmu  (13)
2014 m. birželio 14 d. 20:51
Kieno indėlis į ketvirtadaliu išsiplėtusias meldinių nendrinukių perimvietes Nemuno žemupyje didesnis – atsakingos ir subalansuotos ūkininkų veiklos ar lemtingai palankių šiųmečio pavasario oro sąlygų? Dabar jau niekas nebepasvers. Ir nereikia. Nes atėjo laikas visiems pasidžiaugti.
Griciukų balsų Žuvinto apylinkėse jau nebesigirdi  (5)
2014 m. birželio 6 d. 07:51
Žuvinto biosferos rezervate šįmet nustojo perėti paprastieji griciukai. Skaudu, tačiau šio reto paukščio, įtraukto į pasaulyje potencialiai globaliai nykstančių rūšių sąrašą, likimą greičiausiai nulėmė pasikeitusios ūkininkavimo sąlygos perėjimo buveinėse.
Antarktidos ledynai skyla gabalais, Lietuvoje jau fiksuojamas jūros lygio kilimas  (218)
2014 m. gegužės 13 d. 16:06
Dvi atskiros mokslininkų komandos pirmadienį patvirtino: Vakarų Antarktidos ledynų griūtis jau vyksta ir proceso sustabdyti nebeįmanoma. Dėl klimato kaitos tirpstant ledynams vandenynų lygis kyla gerokai sparčiau nei mokslininkai prognozavo, praneša theguardian.com. Nors šie ledynai visiškai išnyks tik po kelių šimtmečių, vandens lygio kilimo pasekmės jau pastebimos šiandien, taip pat ir Lietuvoje.
Pamaryje – tūkstančiai žąsų ir gulbių
2014 m. kovo 25 d. 07:47
Nemuno deltos regioniniame parke – gausybė iš žiemaviečių grįžtančių gulbių, žąsų ir kitų sparnuočių. Lietuvos pamario pievos, tūkstančius kilometrų nuskridusiems paukščiams – puiki vieta ne tik pailsėti, bet ir pasistiprinti prieš tolimesnę kelionę.
Žvejybos konkursus laimėję žvejai turi taisyti pirmtakų eibes  (10)
2014 m. kovo 9 d. 19:00
„Nebūk gobšas, nesemk iš gamtos pilnais sietais, nieko jai negrąžindamas mainais. Nerūstink Dievo“, - šią išmintį, sau pritaikomą, pamario krašte yra tekę ne kartą išgirsti iš senųjų žvejų. Iš tų, kurie į žūklę plaukdavo valtimis, o žuvis į krantą traukdavo tinklais.
Sustabdyta akimirka: dėl žuvies galvos erelis gentainį murkdo mariose  (24)
2014 m. kovo 9 d. 10:00
Jau daug metų paukščius stebintis ir fotografuojantis ornitologas Marius Čepulis Kuršių mariose įamžino įspūdingą reginį: dėl žuvies galvos jūrinis erelis kaunasi su savo gentainiu. Tačiau, M. Čepulio teigimu, tokia jau šių didingų paukščių prigimtis – aplink gali būti pilna žuvies, bet jie pirmiausia bandys išplėšti grobį iš kito erelio nagų.
Dėl stintų stygiaus pajūrio žvejai šnairuoja vieni į kitus  (22)
2014 m. sausio 28 d. 14:43
Jau sausio pabaiga, tačiau stintomis gali džiaugtis retas pajūrio žvejas. Jūroje tinklus metantys vyrai piktinasi, kad žuvų sumažėjo dėl pernelyg intensyvios žvejybos jų nerštavietėse - Nemuno žemupyje.  Mokslininkai tvirtina, kad stintų sumažėjo natūraliai, tai esą natūralus ciklas, kuris kartojasi kas 3-4 metus. Mat stintų populiacijos gausą lemia labai daug aplinkybių, o jų gaudymas nerštavietėse jokios žalos nedaro.
Mokslininkai paaiškino, kur dingo Lietuvos stintos  (44)
2013 m. gruodžio 31 d. 15:30
Pusantros paros stintas gaudęs klaipėdietis namo parsinešė vos septynias smulkias žuveles. Tai ne juokais užrūstino jo žmoną. Tačiau panašiomis nuotaikomis šiandien gyvena visi pajūrio žvejai. Pernai tokiu metu jie viena po kitos traukė stintas, tačiau šiemet jų beveik nėra.  Vieni žvejai kaltina per šiltą klimatą, kiti - dar neišneršusias stintas Nemuno žemupyje išgaudančius koloegas. GRYNAS.lt aiškinasi dėl kokių priežasčių iš tiesų stintomis nei parduotuvėse, nei virtuvėse vis dar nekvepia.
Geriausias praėjusių metų paukščių fotografas: toje vietoje buvo susirinkę visi pasaulio uodai  (5)
2013 m. gruodžio 30 d. 11:23
„Vaikystėje negalėdavau ramiai praeiti nė pro vieną drugelį, apžiūrėdavau visus vikšrus, sliekus, varles ir kitus gyvius. Turėjau surinkęs ir nemažą augalų herbariumą“, – prisimena Simonas Minkevičius, šių metų konkurso „Gintarinis žaltys“ nominacijos „Paukščiai“ laureatas. Vis dėlto, pasak fotografo, tai tebuvę vaikiški žaidimai, nes šalia nebuvo mokytojo, kuris nukreiptų tinkama linkme. Apskritai Simonas visada save laikė tikru miesto vaiku, kol vieną rudenį gavo kvietimą žieduoti paukščius. Taip prieš 20 metų į jo gyvenimą atskrido paukščiai.
Dėl mažučio Lietuvos paukštelio jaudinasi ir užsienio gamtosaugininkai  (11)
2013 m. lapkričio 15 d. 15:09
Ketvirtadienį ir penktadienį Vilniuje vyksta tarptautinė konferencija skirta meldinės nendrinukės išsaugojimui. Baltijos aplinkos forumo (BEF) suorganizuotame renginyje dalyvauja svečiai iš kaimyninių šalių – Vengrijos, Lenkijos, Ukrainos, Baltarusijos ir kitų. Mokslininkai dalijasi naujausių tyrimų medžiaga, kokio dydžio šių paukščių populiacija fiksuojama jų šalyse.