Reklama

5 mitai apie Turkiją

 (3)
Prieš tūkstančius metų apgyvendinta dabartinė Turkijos teritorija, dėl kurios kovojo imperijos ir jų valdovai, visuomet žavėjo savo paslaptingumu. Įsiterpusi tarp dviejų kontinentų, didelė ir kontrastinga, atsikračiusi užkariautojų ir tapusi Respublika, ši šalis – tiltas tarp Europos ir Azijos – palieka nemažai klausimų.
Turkija
Turkija
© „Novaturo“ nuotr.

Vieni atsakymų į juos ieško internete, kiti patys ten nuvyksta, o treti tiesiog patiki ore sklandančiomis nuomonėmis. Pastarosios, tiesa, ne visada teisingos. Tad naudojamės proga ir išsklaidome klaidingus mitus apie Turkiją.

1 Mitas: visos turkės vaikšto su burkomis, o visi turkai – ūsuoti, fesus dėvintys vyrai

Nors atokiuose šalies kaimuose vis dar galima sutikti burką (ilgą, visą kūną dengiantį tamsų apsiaustą, paliekant tik siaurą juostelę akims) dėvinčią moterį, miestuose tai itin retas vaizdas. Šalies vyriausybė netgi uždraudė moterims gobti galvas skaromis valdžios institucijose, ir, nors gatvėje plačiu šaliu plaukus pridengusių moterų vis dar nemažai, ši tendencija nyksta.

Ūsus augina vyresnioji turkų vyrų karta, o jaunieji turkai dažnai renkasi švarų žandikaulį ir kas rytą mielai sugaišta kelias minutes barzdai ir ūsams skusti. Fesas (raudona, nupjauto kūgio formos kepurė) – tokia pat retenybė, kaip lietuviškoji šiaudinė kepurė, dažniausiai dėvima tik per tautines šventes.

2 Mitas: islamo įstatymai Turkijoje yra aukščiau už valstybės įstatymus

Nors didžioji dauguma turkų – musulmonai, čia gyvena ir katalikų, žydų ir kitų religijų žmonių. Todėl vaikščiodami Turkijos miestų gatvėmis šalia įspūdingų mečečių išvysite ir koplytėlių, sinagogų ir kitų maldos namų.

Turkijos vyriausybė viešai deklaruoja, kad nekelia Islamo aukščiau kitų religijų, o musulmonų – aukščiau kito tikėjimo žmonių jokiose gyvenimo situacijose. Tikėjimo laisvė šalyje įteisinta įstatymu, o Dievo (ar dievų) pasirinkimas neturi jokios įtakos politiniam, teisiniam ar viešajam gyvenimui.

Šariato teisė čia egzistuoja tik kaip istorinis paveldas – tad galite būti ramūs, kad pamatę kryželį ant Jūsų kaklo, turkai neužmėtys akmenimis. Greičiau jau susidomėję prieis ir paklaus, iš kur atvykote, ir ar Jums patinka Turkijoje.

3 Mitas: turkai turi po 4 žmonas, kurios jiems vergauja

Patys turkai iš šio stereotipo tik juokiasi. Jau 80 metų daugpatystė Turkijoje yra uždrausta, o už jos praktikavimą vyras gali sėsti į kalėjimą. Turkai juokauja, kad net norėdami tokio kiekio žmonų negalėtų išlaikyti ir visomis jomis pasirūpinti. Apskritai, turkų vyrai – šeimos žmonės. Jie yra rūpestingi tėvai ir sutuoktiniai, itin vertinantys šeimą ir laiką kartu.

Turkės toli gražu nevergauja savo vyrams. Greičiau jau siekia išsilavinimo viename iš 100 Turkijos universitetų, drąsiai ir sparčiai kopia karjeros laiptais ir nesijaučia esančios kuo nors prastesnės už vyrus. Kasmet vis daugiau moterų įgyja išsilavinimą ir, užuot sėdėjusios namuose su vaikais, rytais traukia į darbus. Turkiškos šeimos sparčiai modernėja, praeityje palikdamos tylios paklusnios žmonos ir jai vadovaujančio bei šeimoje dominuojančio vyro stereotipą.

Tuo tarpu turkų vyrai – malonūs ir mandagūs. Itin gajus stereotipas, kad iš užsienio atvykusiai moteriai čia negalima vienai išeiti į gatvę – esą ją kaipmat apspis turkai, siūlantys savo ranką, širdį ir namus, o išgirdę neigiamą atsakymą patys griebs ją už liemens, persimes per petį ir parsineš namo. Į Turkiją kasmet atvyksta milijonai turistų – jie tikrai yra matę moterų iš užsienio. Ir jei dėl savo draugiškumo kartais gali pasirodyti per daug įkyrūs, paprasčiausias „ne“ leis jiems suprasti, kad toliau kalbinti Jūsų neverta.

4 Mitas: turkai – įkyrūs, viską įbrukti besistengiantys pardavėjai

Mūsų šiaurietiškam mentalitetui turkų klausimai pirmojo pokalbio metu: Iš kur tu? Kiek tau metų? Ar turi šeimą, vaikų? gali pasirodyti keisti ir įkyrūs, pernelyg besikišantys į asmeninį mūsų gyvenimą. Tačiau iš tikrųjų – turkai užaugo ir gyvena kultūroje, kur įprasta apie asmeninius dalykus kalbėti laisvai net su visiškai nepažįstamu žmogumi.

Sutrikdyti gali ir kvietimas į svečius išgerti turkiškos kavos, su turku pabendravus vos pusvalandį. Bijoti tikrai neverta: turkai yra labai draugiški ir svetingi, o Jūsų teigiamą atsakymą priims kaip didžiausią garbę.

Nors Turkijos turgelių prekeiviai išties stengiasi įtikinti pirkti jų prieskonius, drabužius ar papuošalus, jie neperžengia ribų, visada išlieka labai malonūs bei paslaugūs. Tad jeigu būdami Turkijoje vengiate išeiti į gatves bijodami, kad kiekvienas pardavėjas griebs Jus už rankos, tempsis į savo parduotuvėlę ir neišleis iš ten tol, kol nenupirksite pusės ten esančių prekių, prarandate unikalią galimybę pažinti kultūrą.

Turkijos turgeliuose atgimsta senųjų laikų dvasia: galybė įvairiausių spalvų ir tekstūrų audinių, nosį kutenantys prieskonių ir arbatos kvapai, gardžiausi saldumynai ir čia pat kepamos mėsos kvapas. Turkai mielai leis Jums viską pačiupinėti, paragauti, o Jums renkantis lauktuves draugams, dar papasakos ir savo gyvenimo istoriją.

5 Mitas: Turkijoje visi jodinėja ant kupranugarių, o vanduo iš čiaupo – pavojingas sveikatai

Turkijoje nėra dykumų, todėl net senaisiais laikais gyventojai iš kaimo į kaimą ant kupranugarių nejodavo. Kupranugariai Turkijoje atsirado tik pastebėjus, kad tai puiki atrakcija turistams, už kurią užsieniečiai yra pasirengę mokėti. Todėl šiandien kupranugarių eilės stovi kone prie visų lankytinų objektų. Tiesa, kelionėms verčiau rinkitės patogesnes ir greitesnes transporto priemones – autobusus, automobilius ar motociklus. Turkijos kelių infrastruktūra puikiai išvystyta, tad keliauti nepramintais laukų takais tikrai neteks.

Kaip ir visuose šiltuose kraštuose, čia čiaupais bėgantis vanduo yra prisotintas mineralais ir chloru (juk nenorite ryte dantų išsivalyti dantų pastos ir bakterijų mišiniu), todėl jo skonis daugumai šiauriečių gali atrodyti nepriimtinas. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad šis vanduo kenksmingas sveikatai! Vis dėlto, jei skonis Jums rodosi per keistas – vandens kainos parduotuvėse itin žemos, tad troškulio kęsti neteks.

5 mitai apie Turkiją

Mitų bei stereotipų apie Turkiją – begalės. Tačiau visus juos išsklaidyti gali kelionė į šią nuostabią šalį. Juk geriau vieną kartą pamatyti ir patirti, nei šimtus kartų išgirsti ar perskaityti. Būtų gaila nepasimėgauti bent keletu iš 300 saulėtų dienų per metus, nepasigrožėti didingais kalnais snieguotomis viršūnėmis ir neparagauti tikrų turkiškų gardumynų.


Sugriaukite dar daugiau mitų apie Turkiją patys, pasinaudodami Novaturo vasaros kelionių pasiūlymais! Tik dabar atostogos iki 50% pigiau.

www.perpasauli.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Nustatyta, kokioje šalyje jauni žmonės gyvena geriausiai (1)

Naujame tyrime buvo atskleista, kuriose pasaulio šalyse 15-29 metų amžiaus jauni žmonės gyvena gyvena geriausiai.

Keliautojų ligos: ką reiškia, kai lėktuve ima skaudėti ausis ar akis? (6)

Ar kada nors keliaujant lėktuvu yra ėmę skaudėti ausis? O diegę akis? Aerootitas (stiprus skausmas ausyse) bei aerosinusitas (diegimas prienosiniuose ančiuose) priskiriami keliautojų ligų sąrašui. Ką žinote apie šias ligas?

Į vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių įkopęs S. Damulevičius: nuolat kovojau su savimi (6)

Saulius Damulevičius – vienas žymiausių Lietuvos alpinistų. Jam neseniai pavyko įveikti vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių – 8163 m aukščio Manaslu („Dvasios“) kalną, esantį Nepale, Himalajų kalnų grandinėje.

3 patarimai, kaip sutaupyti laiko oro uoste

Nors nuolat keliaujantys jau žino visas oro uostų patikros taisykles, visgi rečiau išvykstantiems ar itin skubantiems pakilią kelionės nuotaiką oro uoste dažnai aptemdo sugaišintas laikas prie aviacijos saugumo patikros. Tačiau nemalonių situacijų galima išvengti, tereikia žinoti kelis patarimus, kurie padės sutaupyti laiko oro uoste.

Mongolija susižavėjęs keliautojas: nustebino, kad gyvuliai stepėse suvarinėjami motociklais

Anot kai kurių kelionių entuziastų, Mongolija – tai kiekvieno keliautojo svajonių šalis. Remiantis stereotipais, tai kraštas, kuriame žmonės gyvena jurtose, užsiima klajokline gyvulininkyste, didžiuojasi unikaliu gerkliniu dainavimu ir šamanizmu. Kaip yra iš tiesų?

Motociklininkų pora išvyko į kelionę aplink pasaulį (7)

Šį šeštadienį Vilniuje motociklininkų kolona į kelionę aplink pasaulį griausmingai išlydėjo du savo bendruomenės narius – Astą Dovydėnaitę ir Liną Mockevičių. Motociklininkų pora per artimiausius dvejus metus ketina aplankyti 5 pasaulio žemynus, įveikti daugiau kaip 60 tūkst. km atstumą ir tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus aplink Žemės rutulį, sakoma pranešime spaudai.

Stebuklinga Uzbekija: Šilko kelio egzotika ir sovietmečio pėdsakai (6)

Stulbinamų vaizdų pilna Uzbekija – bene pati įdomiausia Vidurio Azijos šalis. Bent jau taip mano apie 80 šalių spėjęs aplankyti keliautojas Augustinas Žemaitis, neseniai viešėjęs šiame Azijos egzotikos ir sovietmečio pėdsakų kupiname krašte.

9 gudrybės keliautojams – tiesiai iš stiuardesių lūpų (27)

Skrydžių palydovams kelionės yra lyg antra prigimtis, tad kas galėtų duoti geresnius kelionės patarimus, negu jų ekspertai?

Dalykinio bendravimo su užsieniečiais etiketas: kaip nesuklysti? (13)

Natūralu, kad net bendraujant su artimiausiais kolegomis, kartais nesusikalbame ir kyla įvairių nesusipratimų. Tačiau dirbant globaliose komandose, itin dažnai tenka susidurti ir su kitų kultūrų atstovais, kuriems priimtinos kitokios dalykinio bendravimo subtilybės nei mums įprasta. Tad ką reiktų žinoti prieš vykstant į susitikimą su kitos šalies atstovu, kad derybos baigtųsi sėkmingai?

25 britiškos frazės, kurių likęs pasaulis nesupranta (37)

Konservatoriškoji Jungtinė Karalystė pasižymi sava išskirtine tvarka, kuri užsieniečiui kartais gali atrodyti kiek nelogiška. Kalba - vienas iš šių dalykų. Pateikiame britiškas frazes, kurias, ko gero, supranta tik patys britai. Perspėjimas - sąraše yra ir keiksmažodžių.

Čekija kviečia į vyno šventę

Lapkričio 11-ąją, 11:11 val. Šv. Martyno dieną Čekijoje bus tradiciškai atkemšami šiemečio derliaus vyno buteliai.

11 vaiduoklių apsėstų pastatų Londone

Londonas – senas miestas su spalvinga istorija, tad visai nenuostabu, kad jis apipintas vaiduoklių istorijomis. Tikinama, kad vaidenasi čia visur – nuo karalių rezidencijų, parkų ir viešbučių, iki vietinių pub’ų.

Įspūdžių žemėlapis susiruošusiems į Fuerteventūrą: ką pamatyti, ką patirti, ko paragauti (8)

Nors dėl saulėto klimato ištisus metus ir pakrantes šiaušiančio vėjo daugeliui Fuerteventūra siejasi su vandens sportu ir paplūdimio malonumais, vis dėlto tai – tik kelios iš saloje aktyviai kultivuojamų pramogų. Prieš 20 mln. metų susiformavusi seniausia vulkaninės kilmės Kanarų sala garsėja įspūdingu Marso paviršių primenančiu kraštovaizdžiu bei autentiškomis tradicijomis ir kultūra, išlikusiomis dar nuo pirmųjų salos gyventojų laikų, sakoma pranešime spaudai.

Populiariausios lietuvių kelionių kryptys Europoje (2)

Kelionės – vienas mėgstamiausių daugumos gyventojų hobių. Paprastai jos asocijuojasi su atostogomis, poilsiu ir naujais potyriais. Drauge, tai neišvengiama vykstant į darbines komandiruotes ar keliaujant susitikti su seniai matytais artimaisiais bei draugais. Tačiau nesvarbu, kur ir kodėl ketinate vykti – visuomet tenka pasirinkti keliavimo būdą.

Pamatė kitokią Norvegiją (3)

Šiemet į neįprastą kelionę išsiruošė fizikas Mindaugas Sarpis, kuris su komanda keliavo į vieną iš rečiausiai apgyvendintų vietų Europoje – Norvegijos šiaurę.