Seimo Etikos ir procedūrų komisija pateikė savo išvadas dėl buvusios ministrės Birutės Vėsaitės tarnybinės komandiruotės į Kazachstaną. Komisija konstatuoja, jog B.Vėsaitė nepažeidė Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo bei Seimo Statuto nuostatų ir nurodė, kad visi pagrindiniai išsakyti kaltinimai nėra pagrįsti: už skrydžio bilietą buvo sumokėta, vadovaujantis teisėtomis procedūromis, tai padaryta ekonomiškai tikslingai, negalima įžvelgti jokio privataus B. Vėsaitės suinteresuotumo.
Mindaugas Kluonis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), kuri pagal kompetenciją turėjo tirti B. Vėsaitės tarnybinės komandiruotės aplinkybes jas vertinti atsisakė, pavesdama šį darbą Seimo komisijai. Nors formalus pavedimo pretekstas buvo tai, kad B. Vėsaitė nebėra ūkio ministrė, tikėtina, kad matydama, jog neįmanoma pagrįsti buvus viešų ir privačių interesų supainiojimo, VTEK tiesiog rado būdą nusišalinti nuo teigiamo sprendimo B. Vėsaitės atžvilgiu.

Skrydis vienu lėktuvu su verslininkais savaime nėra tas veiksmas, kuris galėtų kelti nepasitikėjimą ministro veikla. Galima visiškai sutikti, kad ministrui turi būti keliami aukščiausi skaidrumo reikalavimai, tačiau ar šis skrydis yra ta riba, ties kuria turi būti brėžiamos etiškumo ribos? Privačiųjų – viešųjų interesų pažeidime svarbiausias aspektas yra pasinaudojimas tarnybine padėtimi, siekiant asmeninės naudos. Kitaip sakant, asmenine nauda galima būtų laikyti apmokėtą atostogų kelionę, gautas dovanas, piniginę paramą, ir t.t. Skrydžio į Kazakstaną atveju nieko panašaus nebuvo – tai tarnybinė komandiruotė, į kurią vykta, apmokant už bilietus nustatyta procedūra. Tai patvirtino ir Seimo etikos ir procedūrų komisijos pateiktos išvados.

Asmenine nauda galima būtų laikyti apmokėtą atostogų kelionę, gautas dovanas, piniginę paramą, ir t.t. Skrydžio į Kazakstaną atveju nieko panašaus nebuvo – tai tarnybinė komandiruotė, į kurią vykta, apmokant už bilietus nustatyta procedūra. Tai patvirtino ir Seimo etikos ir procedūrų komisijos pateiktos išvados.
Mindaugas Kluonis

Neįmanoma šioje kelionėje įžvelgti ir vienos verslo įmonės protegavimo, kaip tai bandė įrodinėti opozicija, siekusi B. Vėsaitės atstatydinimo. Ministrė ne kartą pabrėžė, kad yra pasirengusi padėti visiems Lietuvos verslininkams įsitvirtinti užsienio rinkose, kadangi tai neša naudą šalies ekonomikai. Verslininkų delegacijų skrydžiai su valstybių vadovais ir ministrais yra įprasta praktika, siekiant palengvinti įžengimą į kitų šalių rinkas. Tai puikiai suvokia tiek VTEK, tiek Seimo Etikos ir procedūrų komisija, nes kitaip tektų pripažinti, jog bet kokios verslininkų delegacijos vizitas užsienyje su valstybės pareigūnu yra viešųjų ir privačių interesų pažeidimas. Tai ne tik užkirstų kelią Lietuvos valstybės vadovams ir ministrams skatinti Lietuvos eksportą, nuo kurio priklausoma šalies ekonomika, bet ir leistų kelti klausimą, kodėl iki šiol toks „interesų painiojimas“ nebuvo pastebėtas.

Ūkio ministras neabejotinai turi bendradarbiauti su verslininkais, skatinant naujų darbo vietų kūrimą, žinoti jų reikalavimus ir galimybes. Toks yra jo darbas. Spaudimas B. Vėsaitei atsistatydinti, nelaukiant palankių VTEK išvadų, rodo, kad komandiruotė į Kazachstaną tebuvo formalus pretekstas pašalinti ūkio ministrę, kuri ėmėsi tvarkyti tokių „skaidrumu“ pagarsėjusių ministrų, kaip Dainius Kreivys palikimą. Iš anksto nuspręsta, kad pažeidimas padarytas, užuot laukus teisininkų išvadų pasiremta politiniais pareiškimais ir kalbomis apie, neva, atvirą korupciją. Parodoksalu, kad kai ministras pasiskiria šeimos įmonei ES paramą, jo atleisti be VTEK išvadų negalima, bet jei ministras veikia pagal kompetenciją ir valstybės lėšų negrobsto, tuomet jokių VTEK išvadų nereikia. Užtenka atskirų politikų nepasitenkinimo.

Atėmus galimybę į nepriklausomas atsakingos institucijos išvadas, aukščiausių politikų vertinimuose vyraujant visiškai melagingoms kalboms apie atvirą politinę korupciją, buvo sumindyti pamatiniai etiniai ir teisiniai principai. Galima pradėti abejoti ir pareigūnų veiksmus vertinančių institucijų reikalingumu, jei viską uzurpuoja vienašalis autoritetas. Galima turėti vienokių ar kitokių abejonių, skirtingus požiūrius į santykius tarp verslo ir politikų, tačiau būtent tam neaiškumams išspręsti ir turime atsakingas institucijas, teisę į nešališką vertinimą ir argumentuotas išvadas. Tai teisinės valstybės ir teisėtumo principai. Birutės Vėsaitės atleidimo atveju universalus šių standartų taikymas buvo pamintas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (20)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (6)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (244)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (7)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (15)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (6)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (84)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (75)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (46)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Duonos gamintojai pasišovė išsaugoti lietuviškos ruginės duonos tradicijas (16)

Lietuva nuo seno visame pasaulyje garsėja ruginės duonos gamybos tradicijomis. Vis dėlto...