J.Razma. Chaotiškai dirbanti koalicija

 (209)
Jurgis Razma
Jurgis Razma
© DELFI (Š.Mažeikos nuotr.)

Formuodamas koaliciją ir Vyriausybę Algirdas Butkevičius ryžtingai skelbė, kad ji dirbs darniai, bus valdoma centralizuotai ir netgi šaipėsi iš Andriaus Kubiliaus Vyriausybėje buvusio, jo manymu, per didelio ministerijų savarankiškumo.

Deja, šiandien regime, kad vietoje skelbtosios darnos vis labiau įsivyrauja chaosas ir stiprėja įspūdis, kad A. Butkevičius padėties koalicijoje iš esmės nevaldo.

Pirmasis to chaoso pranašas buvo sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis, savo kalbomis sutrikdęs privačias medicinos įstaigas, supriešinęs pacientų organizacijas. Tie ministro veiksmai išprovokavo audringą Darbo partijos atstovės, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės reakciją. Jei būtų inicijuota interpeliacija, regis, ji pirmoji būtų pasirašiusi. Neatrodo, kad viską valdančiu pasiskelbęs Premjeras būtų bandęs tą priešpriešą panaikinti. 

Toliau – vieša, emocingai išreikšta priešprieša socialdemokratų viduje dėl skalūnų dujų žvalgybos: iš vienos pusės – Gintautas Mikolaitis ir Algimantas Salamakinas, atsistoję šalia besipriešinančių žvalgybai bendruomenių atstovų, iš kitos pusės – racionaliai kalbantys A. Butkevičius ir ūkio ministrė Birutė Vėsaitė, pabrėžiantys, kad valstybei būtina žinoti savo energetinius išteklius. Tiesa, koalicijos taryboje lyg ir bandyta tą priešpriešą sušvelninti, bet tai padaryti nebus paprasta, nes emocinę kartelę A. Salamakinas iškėlė labai aukštai. Iš esmės jis žmonėms pasiuntė žinią, kad sustabdo skalūnų dujų žvalgybą.

Bet didžiausiu chaoso šaltiniu, panašu, koalicijoje tampa Lenkų rinkimų akcija (LRA), gal tiksliau – jos lyderis Valdemaras Tomaševskis. Atrodytų, jis turėtų džiūgauti dėl normalaus lietuvio požiūriu nepriimtino užsienio reikalų ministro atsiprašymo Lenkijoje, kuris į keblią padėtį pastatė net patį Ministrą Pirmininką, nebalsavusį už pavardžių rašymą pasuose nelietuviškais rašmenimis. Regis, po atsiprašymo nedelsiant seks „klaidą“ ištaisantys sprendimai, belieka turėti truputį kantrybės. Bet čia pat V. Tomaševskis teškia ultimatumą: arba palengvintas lietuvių kalbos egzaminas tautinių mažumų mokykloms, arba LRA išeina iš koalicijos.

Toliau – dar gražiau: po valdančiųjų koalicinės tarybos posėdžio, kur, atrodo, buvo nuoširdžiai bandyta ieškoti sprendimų dėl tautinių mažumų reikalų, Premjerui paskelbus apie kompromisų paiešką čia pat V. Tomaševskis atkerta, kad niekas jo netenkina ir pakartoja grasinimą trauktis iš koalicijos. Susidaro įspūdis, kad LRA lyderiui ir toliau svarbu rodyti, kad valdžia nesprendžia lenkų tautinės mažumos reikalų ir tuo pagrindu mobilizuoti savo elektoratą prieš savivaldybių ir Europos Parlamento rinkimus. Tačiau, ar tai suprasdami socialdemokratai turės bent kiek savigarbos „pastatyti į vietą“ šį ultimatumais besišvaistantį veikėją?

Mano minėto chaoso valdančiųjų veikloje rastume ir daugiau, pavyzdžiui, analizuodami viceministrų skyrimą ir galbūt pirmąjį atleidimą ar atsistatydinimą „savo noru“. Tas chaosas, išryškėjęs jau ministrų skyrimo laikotarpiu, atrodo, prasitęsė ir vis stiprėja. O juk nepraėjo dar nė šimtas naujosios Vyriausybės darbo dienų! Kas bus toliau? Ar lengva įsivaizduoti, kad taip chaotiškai dirbanti Vyriausybė pajėgs įvesti eurą ar įgyvendinti svarbius strateginius energetikos projektus?

 
209
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Politiko akimis

M. Varaška. Pilietis įžeidė Renatą Cytacką. O ši nepažemino Lietuvos? (67)

2014 liepos mėn. 24 d. 16:33
Mūsų valstybėje teisingumo vykdymas toliau primena savotišką Dievo pirštą, kuris (su jo tarnų pagalba) be skrupulų sutrina eilinius piliečius, galimai prasilenkusius su baudžiamojo įstatymo raide. Šiuo atveju griežto (o DELFI teigimu – ir „pamokančio“) teisingumo sulaukė Alytaus miesto gyventojas Audrius B., teismo sprendimu, viešojoje erdvėje kurstęs tautinę nesantaiką prieš lenkų tautą ir įžeidęs pilietę Renatą Cytacką.

P. Auštrevičius. Rusija turi sužinoti, kad Europą jungia ne tik dujų vamzdžiai (35)

2014 liepos mėn. 24 d. 12:11
Kokių sankcijų nusipelnė Rusija po viso šito siaubo filmo, po keleivinio Malaizijos lainerio MH17 numušimo, po šimtų nekaltų žmonių aukų?

A. Bilotaitė. Valstybės tarnybai irgi reikia „slapto pirkėjo“? (33)

2014 liepos mėn. 24 d. 10:10
Ir prezidentės, ir premjero lūpose pastaruoju metu vėl skambėjo žinia, kad korupcija yra viena didžiausių Lietuvos problemų, kaip žinia, labiausiai jaučiama gydymo įstaigose ir savivaldos institucijose. Daug mažiau aptariama, tačiau nuolatos sutinkama problema yra ir nepagarbus, neretai ir neetiškas biurokratų elgesys su besikreipiančiais piliečiais.

R. Ačas. Balsavau prieš eurą, nes Vyriausybės klaidos lems kainų augimą (67)

2014 liepos mėn. 23 d. 14:01
2014-ųjų metų sausį Seimas atvėrė kelia euro įvedimui Lietuvoje. Niekas neabejojo, kad galėjo būti kitaip - jau anksčiau spaudoje galima buvo išvysti, kad Vyriausybę sudarančios koalicijos partneriai ir opozicija, be argumentuotos diskusijos, vieningai pritaria Lietuvos stojimui į euro zoną.

J. Bielskienė. Bulvarinis skaitalas – „juodieji sąrašai“ (45)

2014 liepos mėn. 23 d. 12:48
J. Bielskienė. Bulvarinis skaitalas – „juodieji sąrašai“
„Juodųjų sąrašų“ istorija raibuliavo žiniasklaidoje, sukeldama nemažai daliai visuomenės erotizuotą teisuoliškumo ekstazę.