J.Razma. Chaotiškai dirbanti koalicija

 (209)
Jurgis Razma
Jurgis Razma
© DELFI (Š.Mažeikos nuotr.)

Formuodamas koaliciją ir Vyriausybę Algirdas Butkevičius ryžtingai skelbė, kad ji dirbs darniai, bus valdoma centralizuotai ir netgi šaipėsi iš Andriaus Kubiliaus Vyriausybėje buvusio, jo manymu, per didelio ministerijų savarankiškumo.

Deja, šiandien regime, kad vietoje skelbtosios darnos vis labiau įsivyrauja chaosas ir stiprėja įspūdis, kad A. Butkevičius padėties koalicijoje iš esmės nevaldo.

Pirmasis to chaoso pranašas buvo sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis, savo kalbomis sutrikdęs privačias medicinos įstaigas, supriešinęs pacientų organizacijas. Tie ministro veiksmai išprovokavo audringą Darbo partijos atstovės, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės reakciją. Jei būtų inicijuota interpeliacija, regis, ji pirmoji būtų pasirašiusi. Neatrodo, kad viską valdančiu pasiskelbęs Premjeras būtų bandęs tą priešpriešą panaikinti. 

Toliau – vieša, emocingai išreikšta priešprieša socialdemokratų viduje dėl skalūnų dujų žvalgybos: iš vienos pusės – Gintautas Mikolaitis ir Algimantas Salamakinas, atsistoję šalia besipriešinančių žvalgybai bendruomenių atstovų, iš kitos pusės – racionaliai kalbantys A. Butkevičius ir ūkio ministrė Birutė Vėsaitė, pabrėžiantys, kad valstybei būtina žinoti savo energetinius išteklius. Tiesa, koalicijos taryboje lyg ir bandyta tą priešpriešą sušvelninti, bet tai padaryti nebus paprasta, nes emocinę kartelę A. Salamakinas iškėlė labai aukštai. Iš esmės jis žmonėms pasiuntė žinią, kad sustabdo skalūnų dujų žvalgybą.

Bet didžiausiu chaoso šaltiniu, panašu, koalicijoje tampa Lenkų rinkimų akcija (LRA), gal tiksliau – jos lyderis Valdemaras Tomaševskis. Atrodytų, jis turėtų džiūgauti dėl normalaus lietuvio požiūriu nepriimtino užsienio reikalų ministro atsiprašymo Lenkijoje, kuris į keblią padėtį pastatė net patį Ministrą Pirmininką, nebalsavusį už pavardžių rašymą pasuose nelietuviškais rašmenimis. Regis, po atsiprašymo nedelsiant seks „klaidą“ ištaisantys sprendimai, belieka turėti truputį kantrybės. Bet čia pat V. Tomaševskis teškia ultimatumą: arba palengvintas lietuvių kalbos egzaminas tautinių mažumų mokykloms, arba LRA išeina iš koalicijos.

Toliau – dar gražiau: po valdančiųjų koalicinės tarybos posėdžio, kur, atrodo, buvo nuoširdžiai bandyta ieškoti sprendimų dėl tautinių mažumų reikalų, Premjerui paskelbus apie kompromisų paiešką čia pat V. Tomaševskis atkerta, kad niekas jo netenkina ir pakartoja grasinimą trauktis iš koalicijos. Susidaro įspūdis, kad LRA lyderiui ir toliau svarbu rodyti, kad valdžia nesprendžia lenkų tautinės mažumos reikalų ir tuo pagrindu mobilizuoti savo elektoratą prieš savivaldybių ir Europos Parlamento rinkimus. Tačiau, ar tai suprasdami socialdemokratai turės bent kiek savigarbos „pastatyti į vietą“ šį ultimatumais besišvaistantį veikėją?

Mano minėto chaoso valdančiųjų veikloje rastume ir daugiau, pavyzdžiui, analizuodami viceministrų skyrimą ir galbūt pirmąjį atleidimą ar atsistatydinimą „savo noru“. Tas chaosas, išryškėjęs jau ministrų skyrimo laikotarpiu, atrodo, prasitęsė ir vis stiprėja. O juk nepraėjo dar nė šimtas naujosios Vyriausybės darbo dienų! Kas bus toliau? Ar lengva įsivaizduoti, kad taip chaotiškai dirbanti Vyriausybė pajėgs įvesti eurą ar įgyvendinti svarbius strateginius energetikos projektus?

 
209
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Politiko akimis

A. Kubilius. „Tikroji“ vyriausybės veiklos ataskaita (156)

2014 balandžio mėn. 23 d. 13:50
XVI Vyriausybė, vadovaujama premjero Algirdo Butkevičiaus, Seimui pateikė savo veiklos 2013 m. ataskaitą. Tai valstybės gyvenime svarbus dokumentas, parodantis, ką per praeitus metus Vyriausybei pavyko pasiekti, kas nepavyko, kuo galima pasidžiaugti, dėl ko yra verta sunerimti.

G. Kirkilas. Kuo skiriasi dabartinė Vyriausybė nuo prieš tai buvusios? (125)

2014 balandžio mėn. 23 d. 11:58
Gediminas Kirkilas, 2008 m. spalio 7 d.
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Skirtumų išties nemažai, nors opozicija, kurios branduolį kaip tik ir sudaro buvusios Vyriausybės lyderiai, neigia (vargu, ar ko kito galima tikėtis) bet kokius šio ministrų kabineto darbus ar pasiekimus.

V. Valevičius. Žalieji – ne ideologija atsakymas į V. Vingrienės straipsnį „Po Vilniaus centrą dviračiais važinėji – dar ne žaliasis“ (23)

2014 balandžio mėn. 23 d. 10:05
Labai seniai, dar 2004 metais išleidau nedidelę knygelę, pavadinimu „Liberalizmas ir demokratija“ joje yra aprašytos pagrindinės trys ideologijos. Nesu labai originalus, rėmiausi klasikiniu anglų vadovėliu iš Oksfordo Universiteto „Political Ideologies“. Ten gana nesudėtingai parodyta, kuo skiriasi koncepcijos ir ideologijos. Todėl „Žaliųjų judėjimo“ negaliu priskirti paskutiniosioms. Žalieji gali būti ir komunistiniai ir fašistiniai ir liberalūs ir t.t. Čia teorija.

D. Kreivys. A.Butkevičiaus Vyriausybės nieko neveikimo ataskaita (96)

2014 balandžio mėn. 22 d. 18:05
Šiandien (balandžio 22d. ) Seime A.Butkevičius pristatė Vyriausybės 2013 metų veiklos ataskaitą.

G. Landsbergis. Rusija nesustos, kol nebus sustabdyta jėga (496)

2014 balandžio mėn. 22 d. 10:01
G. Landsbergis. Rusija nesustos, kol nebus sustabdyta jėga
Asmeninio archyvo nuotr.
Antrajame amžiuje prieš Kristų Romos senatorius Katonas, Punų karo veteranas, matydamas stiprėjančią ir vis nenugalėtą Kartaginą kvietė romėnus palaikyti dar vieną, gal paskutinį žygį į Afriką.