„Šie teroristų veiksmai kelia pavojų Ukrainos prezidento taikos plano realizavimui“, – sakė Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos atstovas Volodymyras Poliovas.

AFP žurnalistai pranešė girdėję sprogimus ir nenutrūkstamą šaudymą iš minosvaidžių netoli Donecko oro uosto, kur Ukrainos kariškiai, kaip pranešė jie patys, penktadienį atrėmė didelį separatistų kovotojų puolimą.

Susitarimas dėl ugnies nutraukimo padėjo nuraminti penkis mėnesius trukusias kovas, per kurias žuvo daugiau kaip 2,7 tūkst. žmonių ir kurios sukėlė didžiausią nuo Šaltojo karo laikų krizę Rytų ir Vakarų santykių srityje.

Separatistai ir vyriausybinės pajėgos nuo to laiko apsikeitė dešimtimis belaisvių ir sąlygiškai susitarė vėliau sekmadienį apsikeisti dar 130-čia belaisvių – po 65 iš kiekvienos stovyklos.

Tačiau teberusenanti krizė atskleidė, koks nepasitikėjimas tvyro tarp Vakarų ir Maskvos, taip pat – tarp daugiausia rusakalbių Rytų Ukrainos gyventojų ir provakarietiškų lyderių Kijeve, ir tai, kad šiam nepasitikėjimui išsklaidyti gali prireikti ilgų metų.

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas šeštadienį apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną tyčia palaikant Ukrainoje karo būklę, kad būtų sukurtas „užšalęs konfliktas“ teritorijoje, kurią Rusija savo įtakos zona.

„Jis nori eliminuoti Ukrainą kaip nepriklausomą šalį, – sakė A.Jaceniukas tarptautiniam forumui Kijeve. – Jis nori atkurti Sovietų Sąjungą“.

Rusija šeštadienį išsiuntė 220 sunkvežimių koloną, kuri, pasak jos, veža pagalbą sukilėlių kontroliuojamo Luhansko gyventojams, jau kelias savaites negaunantiems pagrindinių prekių, neturintiems vandens ir elektros.

Ukraina, kuri nedavė leidimo kolonai kirsti sieną, reiškė nuogąstavimus, kad tie sunkvežimiai gali vežti krovinius separatistų kovotojams, ir kategoriškai protestavo prieš panašią koloną praėjusį mėnesį.

Tačiau taikos susitarimas nesuteikė atokvėpio Ukrainos prezidentui Petro Porošenkai, politikos veteranui ir verslo magnatui, kuris gegužę įvykusius rinkimus laimėjo su pažadu užgniaužti maištą ir išsaugoti šalies teritorinį vientisumą.

Sekmadienį jo vyriausybėje pasimatė nesutarimų – užsienio reikalų ministro pavaduotojas Danyla Lubkivskis atsistatydino dėl delsimo įgyvendinti istorinį prekybos susitarimą su Europos Sąjunga (ES), tikriausiai spaudžiant Rusijai.

Susitarimo atidėjimas iki 2015 metų pabaigos „visiems pasiunčia blogą signalą: agresoriui (Rusijai), mūsų sąjungininkams ir, svarbiausia, Ukrainos piliečiams“, parašė D.Lubkivskis „Facebook“.

Susitarimu buvo siekiama atgaivinti Ukrainos ekonomiką panaikinat ES prekybos barjerus, bet Rusija baiminosi, kad dėl to jos pačios rinka bus užtvindyta pigesnėmis ES prekėmis.