Žmonija neišgyvens nė tūkstančio metų, jeigu neras naujos vietos gyventi „už mūsų trapios planetos ribų“. Taip mano garsus britų astrofizikas Stephenas Hawkingas iš šių laikų genijų dešimtuko. 71 m. mokslininkas paragino aktyviau tyrinėti kosmosą, kad būtų išgelbėta žmonių rasė.
Stephenas Hawkingas
© AP/Scanpix

Kaip rašo „Associated Press“, tokią nuomonę astrofizikas išsakė paskaitoje viename iš Los Andželo (JAV) medicinos centrų. 

„Tereikia suprasti, kaip funkcionuoja visata, ir ją bus galima kontroliuoti“, – pareiškė jis. Ir davė patarimų: „Žiūrėkite į žvaigždes, o ne po kojomis. Būkite smalsūs. Kad ir koks sunkus būtų gyvenimas, visada galima rasti veiklą, kurioje pasieksite laimėjimų.“

S. Hawkingas ne pirmą kartą išsakė mintį apie gyvenimą kosmose. Panašų sumanymą jis minėjo 2006 m., o 2011 m. sakė: „Vienintelis ilgalaikio išgyvenimo šansas – neužsidaryti Žemėje, o apsigyventi kosmose.“

Astrofizikas tiki, kad daugelyje visatos dalių egzistuoja biologinė gyvybė, tik įspėja nesiekti su ja kontaktų. 

„Kai kurios sąmonę turinčios gyvybės formos gali būti mums labai pavojingos. Neatmetu galimybės, kad mūsų planetą gali užkariauti ir išplėšti ateiviai“, – pareiškė jis vienoje televizijos laidoje 2010 m.

Argumentuodamas mokslininkas pasiūlė panagrinėti pačios žmonijos patirtį: „Jeigu pas mus kada nors atskris ateiviai, manau, rezultatas bus panašus, kaip ir Kolumbo ekspedicijos rezultatas Amerikos gyventojams – jos pasisavinimas jiems baigėsi nelabai palankiai“, – sakė jis.

Los Andželo medicinos centre S. Hawkingas surengė ekskursiją po kamieninių ląstelių laboratoriją, kurioje ieškoma būdų, kaip sulėtinti nepagydomą ligą – emiotrofinę lateralinę sklerozę. Tai progresuojanti neurodegeneracinė liga, JAV vadinama Lou Gehrigo liga. Ją prieš 50 m. diagnozavo pačiam S. Hawkingui, kai jis dar mokėsi Kembridžo universitete.

Medicinos centro vadovas pripažino, kad negali paaiškinti, kodėl S. Hawkingas taip ilgai gyvena. Su tokia diagnoze žmonės retai išgyvena daugiau nei 10 metų. Žmogui vis sunkiau kvėpuoti, raumenys silpsta iki visiško nejudrumo.

Pats S. Hawkingas pasakoja, kad išgirdęs baisią diagnozę būdamas vos 21 metų, atsidūrė gilioje depresijoje. Jis norėjo siekti daktaro laipsnio, bet sužinojęs apie ligą nusprendė, kad tai beprasmiška. Galiausiai jis tęsė mokslus, laikas parodė, jog ne veltui. S. Hawkingas tapo labai populiarus už mokslo pasaulio ribų – gausią publiką jis sudomino ezoterine fizika. Mokslininko šios srities knygos be galo išpopuliarėjo, visame pasaulyje leidžiami milijoniniai tiražai.

Šiuo metu S. Hawkingas prikaustytas prie neįgaliojo vežimėlio, jam nuolat reikalinga pagalba. Pats jis tegali pakrutinti skruostą. Jis bendrauja per vežimėlyje įtaisytą kompiuterį, kuris perteikia šeimininko mintis monotonišku roboto balsu.

Tačiau nepaisant tokios padėties S. Hawkingas tebėra aktyvus. 2007 m. jis patyrė nesvarumą, buvo kosminiuose laivuose. 2009 m. JAV prezidentas Barackas Obama skyrė britui vieną iš garbingiausių apdovanojimų civiliams – Prezidento laisvės medalį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (113)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (193)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ nauja O.Pikul-Jasaitienės reakcija (63)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Iš Norvegijos – perspėjimas apie parduodamas vogtas lašišas (7)

Europos Sąjungos Administracinės pagalbos ir bendradarbiavimo sistema išplatintas Norvegijos...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (18)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

D. Trumpas žengė pirmą žingsnį prekybos konflikto su Kinija link (8)

JAV administracija tiek įtikinėja, tiek spaudžia Kiniją bendradarbiauti dėl Šiaurės Korėjos,...

Lankėsi koncerte ir negalėjo patikėti: taip kovojame su alkoholizmu (1)

Rugpjūčio mėnesio vakare Vilnius dūzgė nuo žmonių antplūdžio Vingio parke vykusiame koncerte....

Bet kuri infekcija gali komplikuotis sepsiu – kaip jo išvengti

Sepsis yra gerai žinomas medikams, bet mažokai girdėtas ir suprantamas su sveikatos problemomis...

Studija: nervingi žmonės gyvena ilgiau už atsipalaidavusius (5)

Jei ištisomis dienomis nervingai bumbate kaip Woody Allenas , graužiate savo nagus ir nuolat...

Kaip dėvėti midi sijoną ir atrodyti stilingai? (5)

Prisižiūrėjusi podiumo ar gatvės mados nuotraukų aš visada iš karto įsivaizduoju, kaip tai...