Reporterė Sigolene Vinson liko gyva per ataką prieš Prancūzijos satyrinio savaitraščio redakciją, kurioje buvo nušauta 12 žmonių, tarp jų du policijos pareigūnai, rašo mirror.co.uk.

S. Vinson radijui „France Internationale“ pasakojo, kad vienas iš žudikų nukreipė į ją savo ginklą, bet po to nusprendė jos nežudyti.

„Nežudysiu tavęs, nes esi moteris. Mes nežudome moterų, bet turi atsiversti į islamą, skaityti Koraną ir nešioti šydą“, - pareiškė jai užpuolikas.

Ji pridūrė, kad išeidamas vyras šaukė: „Allahu akbar, Allahu akbar“ („Dievas visų didesnis, Dievas visų didesnis“).

Įtampa neslūgsta

Didelė paieškų operacija vykdoma šiaurės rytų Paryžiuje, kur ieškoma dviejų brolių, įvykdžiusių kruviną ataką satyrinio leidinio „Charlie Hebdo“ redakcijoje. Pranešama, kad pasiųstos elitines pajėgos ieškoti įtariamų.

Prancūzija pasiuntė elitines pajėgas ieškoti dviejų brolių, įtariamų nužudžius 12 žmonių per islamistų ataką prieš satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“, kai tiedu asmenys antrąją naktį praleido laisvėje, nors buvo surengta didžiulio masto saugumo operacija.

Kaimiškame Eno regione į šiaurės rytus nuo Paryžiaus ginkluoti policininkai ir sukarintų pajėgų nariai, palaikomi sraigtasparnių, naršė miškingą vietovę, netoli kurios, kaip manoma, bėgliai apiplėšė vieną degalinę ir paliko automobilį, kuriuo pabėgo po trečiadienį surengtų šaudynių sostinėje.

Manoma, kad tie broliai surengė daugiausiai per pastaruosius 50 metų žmonių gyvybių Prancūzijoje nusinešusią ataką keršydami savaitraščiui, anksčiau ne kartą išspausdinusiam karikatūrų, pašiepiančių musulmonų pranašą Muhammadą.

Praėjus apie 24 val. nuo gaudynių pradžios, broliai buvo atpažinti per apiplėšimą degalinėje už 80 km nuo Paryžiaus, bet jiems vėl pavyko pasprukti – galbūt pėsčiomis. Policija nurodė, kad jie tebėra ginkluoti ir turi bent vieną Kalašnikovo automatą.

Į incidento vietą skubiai išvyko policijos specialiosios pajėgos. Tame regione buvo paskelbta aukščiausio laipsnio saugumo parengtis, kaip ir sostinėje.

Automatais ginkluoti pareigūnai, vilkintys neperšaunamas liemenes, tikrino pastatus toje vietovėje, stebint susirūpinusiems vietos gyventojams.

„Aš gyvenu netoli miškų, – sakė pagyvenusi kaimo gyventoja Roseline. – Aš bijau. Ateina naktis, o jie gali būti pasislėpę netoliese.“

Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS), kontroliuojantis dideles teritorijas Irake ir Sirijoje, gyrė brolius kaip „didvyrius“ savo radijuje „al Bayan“.

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bernarda's Cazeneuve'as paskelbė, kad visoje šalyje aktyvuoti 88 tūkst. saugumo pajėgų narių ir kad sekmadienį Paryžiuje bus surengtas tarptautinis pasitarimas dėl kovos su terorizmu.

Broliai – JAV juoduosiuose sąrašuose

Buvo išduoti orderiai suimti 32 metų Cherifą Kouachi – žinomą džihadistą, kuris 2008 metais buvo teistas dėl ryšių su islamistų grupe, verbavusią Prancūzijos piliečius vykti kautis su amerikiečiais Irake – ir jo 34 metų brolį Saidą. Abu jie yra gimę Paryžiuje alžyriečių šeimoje ir anksti liko našlaičiais.

Vienas aukšto rango JAV administracijos pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP, kad vienas iš dviejų brolių, kaip manoma, buvo apmokytas tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ stovykloje Jemene, o kitas šaltinis sakė, kad jie abu „ne vienerius metus“ buvo įtraukti į JAV įtariamų teroristų sąrašą.

Broliai Jungtinėse Valstijose buvo įtraukti į asmenų, kuriems draudžiama keliauti lėktuvais, sąrašą, todėl jie negalėjo atskristi į JAV, sakė pareigūnai.

Tuo tarpu B.Cazeneuve'as sakė, kad per saugumo operaciją buvo sulaikyti devyni asmenys.
18-metis Mouradas Hamydas, laikomas įtariamu išpuolio Paryžiuje bendrininku, pasidavė policijai ir pateikė alibi, sakė policijos šaltiniai. Kol kas neaišku, ar tas jaunuolis atliko kokį nors vaidmenį toje atakoje.

Nemato ryšio su kitu šaudymu

Pareigūnai tvirtino, kad tarp „Charlie Hebdo“ redakcijoje įvykusio incidento ir ketvirtadienį įvykusios kitos atakos, per kurią buvo nušauta policininkė, nėra nieko bendra.

Vidaus reikalų ministras Bernardas Cazeneuve nurodė, kad iš viso 88 tūkst. pareigūnų ir karių dislokuota visoje Prancūzijoje.

Tuo metu ketvirtadienio vakarą tylios protesto demonstracijos dėl žuvusiųjų toliau tęsėsi visoje Prancūzijoje. Keli tūkstančiai žmonių susirinko Respublikos aikštėje Paryžiuje jau antrai nakčiai. Žmonės degino žvakes ir rankose laikė plakatus „Aš esu Čarlis“, taip išreikšdami solidarumą su žuvusiais toje redakcijoje.

20 val. vietos laiku (21 val. Lietuvos laiku) buvo užgesintas apšvietimas Eifelio bokšte. Anksčiau tą dieną viešose vietose buvo skelbiamos tylos minutės. Vėliau JAV prezidentas Barackas Obama netikėtai apsilankė Prancūzijos ambasadoje Vašingtone, taip atiduodamas pagarbą žuvusiems.

Tačiau kitose vietose Prancūzijoje toliau buvo puldinėjami musulmonų maldos namai. Buvo pranešta apie šūvius musulmonų maldos namuose Ode ir mečetėje Puatjė mieste.

B. Cazeneuve pranešė netoleruosiantis grėsmingų aktų prieš maldos vietas ar prieš bet kokias priešiškas manifestacijas prieš prancūzus vien dėl jų kilmės ir religijos.

„Charlie Hebdo“ savaitraščio advokatas Richardas Malka pažymėjo, kad kitos savaitės leidinys pasirodys trečiadienį ir bus išleistas milijono skaičiaus tiražu, kai anksčiau būdavo spausdinama 60 tūkst. kopijų.

Per ataką redakcijoje žuvo 10 žurnalistų ir du pareigūnai, kai kaukėti vyrai, ginkluoti „kalašnikovais“, įsiveržė į „Charlie Hebdo“ redakciją.

Pasak liudininkų, užpuolikai šaukė: „Mes atkeršijome už pranašą Muhamedą“ ir „Dievas yra didis“ arabų kalba „Allahu Akbar“.

Redakcija buvo užpulta tuo metu, kai joje vyko savaitinis leidinio darbuotojų susitikimas. Prancūzijos žiniasklaida įvardijo tris per ataką žuvusius karikatūristus – Jeaną Cabut, George'ą Wolinski ir Bernardą Verlhacą, slapyvardžiu Tignous. Per išpuolį taip pat žuvo leidinio darbuotojas ir ekonomistas Bernardas Marisas. Žuvęs savaitraščio redaktorius 47-erių Stephane'as Charbonnier jau anksčiau yra sulaukęs grasinimų ir gyveno saugomas policijos pareigūnų.