Per klimato kaitos konferenciją "vilties miestu" praminta Kopenhaga vakar užgniaužusi kvapą stebėjo lėtas ir stringančias derybas dėl klimato kaitos susitarimo. Galutinis rezultatas - neįpareigojantis susitarimas - tenkina, regis, tik pačius politikus.
JAV gamtosaugininkų aktyvistų protesto akcija Kopenhagoje
© Reuters/Scanpix

Paskutinę klimato kaitos konferencijos dieną JAV prezidentas Barackas Obama tapo svarbiausia derybų figūra, lyg ir mėginančia suklijuoti pakrikusius turtingų ir besivystančių šalių interesus į vieną ryžtingą tekstą.

"Tai ne prasimanymas, tai - mokslas. Nesustabdyta klimato kaita turės nemalonių pasekmių saugumui, ekonomikai ir planetai. Čia atvykau ne kalbėti, bet veikti. Tegu ir netobulas, bet klimato kaitos susitarimas turi būti pasirašytas", - kreipdamasis į konferencijos dalyvius sakė B.Obama.

Akivaizdžiai susinervinusiam JAV lyderiui išsprūdo ir pralaimėjimo nuojautos pripažinimas. "Mūsų sugebėjimas veikti kartu yra abejotinas", - pareiškė JAV lyderis, pats į Kopenhagą atvažiavęs faktiškai tuščiomis rankomis. Laukusieji JAV įsipareigojimų mažinti taršą liko nusivylę. Pažadėti 100 mlrd. dolerių besivystančių šalių nepradžiugino. "Tai juokinga", - mestelėjo Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas. Žalieji taip pat priekaištavo, esą prezidentas nepasakė to, kas galėjo išgelbėti derybas.

"Situacija beviltiška. Net nesutariama, kaip pavadinti susitarimo tekstą - deklaracija, pareiškimu ar dar kaip nors", - derybų eigą perpasakojo vienas Indijos atstovų. Beveik dvi savaitės triukšmingų, piktų, chaotiškų dienų be saulės šviesos belangiame Kopenhagos konferencijų centre nedavė norimų rezultatų. Nesuskaičiuojami kvietimai veikti ir pražūtingos prognozės, jei pasaulio lyderiai nesusitars, nepasiekė pasaulio lyderio ausų.

Visą dieną Kopenhagoje B.Obama praleido intensyviai derėdamasis su kitų šalių lyderiais. Už uždarų durų buvo sukviesti Australijos, Jungtinės Karalystės, Brazilijos, Prancūzijos, Danijos, Vokietijos, ES, Japonijos, Kinijos, Rusijos atstovai. Vėliau atskirai ir intensyviai derėtasi tik su Kinija.

Į žiniasklaidos rankas patekęs per naktį sukurptas juodraštinis susitarimo variantas nuvylė dėl reikšmingesnių įsipareigojimų trūkumo. Jame nenumatyta nei konkrečių skaičių mažinant taršą, nei galutinių terminų. Politikai sutarė tik dėl itin švelnios formuluotės, kad temperatūra "neturėtų kilti" daugiau dviejų laipsnių pagal Celsijų. Mokslininkų teigimu, šie du laipsniai tėra minimalios pastangos siekiant išvengti blogiausio - tirpstančių ledynų, nesulaikomų potvynių ir didelių sausrų.

ES pirmininkaujančios Švedijos aplinkosaugos ministras Andreas Carlgrenas pareiškė, kad tik dvi didžiausios teršėjos - Kinija ir JAV - galėjo išjudinti sustingusias derybas. "Per visas derybas tikroji problema buvo JAV, negalinti pažadėti pakankamai, ir Kinija. Jos vis blokavo ir blokavo derybas, kartu su grupele naftos turtingų šalių", - sakė politikas.

Nuo savaitės pradžios, kai derybų vos nesužlugdė besivystančios šalys, problema buvo iš esmės ta pati. Skurdžios valstybės, be finansinės paramos, reikalavo tvirtesnių įsipareigojimų dėl taršos mažinimo, o turtingosios, ypač JAV, pabrėžė susitarimų skaidrumą. Tokie reikalavimai netenkino Kinijos, prieštaravusios tarptautinei kontrolei, kuri prižiūrėtų, kaip vykdomi įsipareigojimai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (2)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (54)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Įsiutino dukart pabrangusi draudimo poliso įmoka: ar visi jau uždirba didesnius atlyginimus?

Kosminiu greičiu augančios kainos ir jausmas, kad tu, žmogau, esi tiesiog įkaitas – tai ir...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (136)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (86)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (30)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (13)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (13)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (42)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...