Iki rinkimų dienos liko mažiau nei trys savaitės, o pagrindinėse ir svarbiausiose valstijose jau įsibėgėjęs išankstinis balsavimas, todėl trečiadienio vakarą abu kandidatai galėjo pasinaudoti paskutine galimybe prabilti į milijoninę debatų stebėtojų auditoriją ir įtikinti rinkėjus paremti jų kandidatūrą.

H. Clinton: D. Trumpas būtų V. Putino marionetė

Demokratų kandidatė į JAV prezidento postą Hillary Clinton trečiadienį perspėjo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tikisi, kad lenktynes dėl Baltųjų rūmų laimės jos varžovas respublikonas Donaldas Trumpas, nes šis taptų Kremliaus „marionete“.

Per įnirtingus paskutiniuosius kandidatų debatus H.Clinton citavo JAV žvalgybos agentūrų pranešimus, kad Rusijos kibernetinės atakos yra nukreiptos prieš Demokratų partiją ir jos rinkimų kampaniją, taip pat reikalavo, kad D.Trumpas pasmerktų šiuos veiksmus.

Tretieji JAV prezidento debatai

„Jie įsilauždavo į Amerikos tinklalapius, Amerikos privačių žmonių ir institucijų paskyras, – pareiškė kandidatė. – Tuomet jie perduodavo tą informaciją (tinklalapiui) „WikiLeaks“, kad šis ją paskelbtų internete.“

D. Trumpas atmetė žvalgybos pranešimus ir atrėžė: „Mūsų šalis nieko nežino.“

Nekilnojamojo turto magnatas sakė, kad jo santykiai su Maskva galbūt būtų geresni negu H. Clinton.

„Sprendžiant iš visko, ką matau, Putinas nejaučia pagarbos šiam asmeniui (Clinton)“, – pridūrė jis.

H.Clinton atsakas buvo aštrus: „Aišku – dėl to, kad jam labiau patiktų turėti Jungtinių Valstijų prezidentą marionetę.“

D.Trumpas piktai atkirto: „Jokia marionetė. Tai jūs marionetė.“

Tačiau H.Clinton tęsė: „Visiškai aišku, kad nepripažinsite, kad rusai vykdė kibernetines atakas prieš Jungtines Amerikos Valstijas. Kad jūs skatinat mūsų žmonių šnipinėjimą. Kad jūs esat linkęs šokti pagal Putino dūdelę, pritarti jo pageidavimų sąrašui, išardyti NATO – daryti viską, ko jis nori.“

Debatus laimėjo H. Clinton

JAV Demokratų partijos kandidatė prezidento rinkimuose Hillary Clinton trečiuosiuose debatuose be didesnio vargo rezultatu 52 proc. ir 39 proc. įveikė respublikoną Donaldą Trumpą, teigia CNN, remdamasi apklausos, kurioje dalyvavo debatus stebėjusieji, rezultatais.

Pabrėžiama, kad rezultatų paklaida gali sudaryti iki 4 proc.

Apklaustųjų grupę iš debatus stebėjusiųjų sudarė apie 36 proc. Demokratų partijos šalininkų ir 29 proc. Respublikonams prijaučiančių. Galima daryti išvadą, kad pati publika iš esmės buvo palankesnė Demokratams.

Nepaisant to, D. Trumpas pasirodė geriau, nei buvo tikėtasi. Praktiškai 6 iš 10 debatus žiūrėjusių respondentų pareiškė, kad jis pasirodė geriau, nei jie galėjo numanyti. Tą patį apie H. Clinton sakė 44 proc. apklausos dalyvių.

Portale „CBS News“ išvardyti penki dalykai, į kuriuos siūloma atkreipti dėmesį per debatus.

1. Paskutinės akimirkos naujienos

Visi prieš antruosius spalio 9 d. vykusius prezidento rinkimų debatus moderatorių numatyti planai nuėjo perniek, nes likus 48 valandoms iki jų pradžios „Washington Post“ buvo paskelbtas įrašas su nepadoriu D. Trumpo komentaru apie tai, kaip jis vilioja moteris. „Jei esi žvaigždė, jos tau viską leidžia, – sako D. Trumpas 2005-aisiais metais padarytame įraše. – Sugriebk jas už p**** ir galėsi daryti viską, ką nori.“

2005-ųjų metų įrašas iš esmės pakeitė 2016-aisiais vykstančią kovą. Jame užfiksuotas komentaras tapo pirmąja tema, kuria buvo diskutuojama per antruosius prezidento rinkimų debatus. Galbūt prieš susitinkant trečiadienio debatuose bus paviešinta dar kokia nors pikantiška istorija? Reikia pasakyti, kad iškilus viešumon 2005-ųjų metų epizodui, D. Trumpą užgriuvo ištisa kompromituojančių istorijų lavina: ne viena moteris tvirtino buvusi seksualinio jo priekabiavimo objektu. D. Trumpas tuo tarpu kategoriškai neigė visus jam metamus kaltinimus ir visas moteris vadino melagėmis. Įdomu, ar prieš trečiąją debatų turą neteks išgirsti kokių nors sensacingų pranešimų?

Beje, netikėtos žinios gali būti susiję ne tik su D. Trumpu. Juk „WikiLeaks“ paskelbė visą pluoštą H. Clinton kampanijos vadovo Johno Podesta el. laiškų, todėl niekada negalima atmesti galimybės, kad prieš kandidatų susitikimą trečiadienį 21.00 val. vietos laiku bus paskelbta ir daugiau netikėtos informacijos. Per antruosius debatus H. Clinton buvo prašoma pakomentuoti jos Volstryto kalbos nuorašus, o jei bus paviešinta ir daugiau el. laiškų, H. Clinton, be abejo, teks juos komentuoti.

2. Ar pakis D. Trumpo kalbos pobūdis?

Akivaizdu, kad dveji ankstesni debatai neprivertė rinkėjų pakeisti savo nuomonės apie D. Trumpą. Remiantis antradienį ryte paskelbtais „CBS News“ apklausos duomenimis, 32 proc. debatus stebėjusių rinkėjų tvirtina, kad jų nuomonė apie D. Trumpą tapo dar blogesnė, ir tik 18 proc. teigia po debatų žiūrintys į jį palankiau.

Ar yra koks nors būdas D. Trumpui pelnyti rinkėjų palankumą per trečiadienio debatus? Ar jam gali pavykti susigrąžinti rinkėjų pasitikėjimą, kurį pastarosiomis savaitėmis taip sėkmingai prarado? Per dvejus jau įvykusius debatus D. Trumpas pademonstravo ryžtą ir įrodinėjo savo tinkamumą būti prezidentu. Kokiu koziriu jis galėtų pasinaudoti trečiadienį vakare, kad rinkėjai išvystų jį kitoje šviesoje?

3. Kiek D. Trumpas sau leis?

Per antruosius debatus įsitikinome, kad D. Trumpas gali imtis kraštutinių priemonių. Prisiminkime, kaip jis surengė spaudos konferenciją su keturiomis moterimis, apkaltinusiomis Billą Clintoną netinkamu seksualiniu elgesiu ir prievartavimu. Jos buvo pasodintos tarp debatus stebėjusių dalyvių. Galop D. Trumpas pareiškė, kad „per visą šios šalies istoriją nebuvo žmogaus, kurio elgesys su moterimis būtų netinkamesnis“ nei Billo Clintono.

Ko D. Trumpas ketina imtis šį kartą? Juk jis jau yra pareiškęs įtarimų dėl visuotinio rinkėjų apgavinėjimo ir net pakišo mintį, kad H. Clinton galbūt pavartojo kokių nors sėkmingiau pasirodyti padedančių vaistų prieš antrąjį debatų turą. Ar pavyks išgirsti dar kokį nors H. Clinton adresu metamą kaltinimą ar įtarimą?

4. Ar pavyks H. Clinton išlikti ramiai?

Stebėdami dvejus ankstesnius debatus turėjome galimybę įsitikinti H. Clinton sugebėjimu išlikti ramiai ir korektiškai reaguojant į D. Trumpo įsiūtį ir agresiją. Verta prisiminti žaismingą H. Clinton reakciją į D. Trumpo tiradą apie tai, kad jis pasižymi „daug geresne nuovoka“ ir „tinkamesniu temperamentu nei ji“.

Nepamirškime, kad tai galutinė D. Trumpo ir H. Clinton akistata – daugiau galimybių susitikti akis į akį su H. Clinton D. Trumpas neturės, todėl galima daryti prielaidą, kad jis dar labiau stengsis išvesti ją iš pusiausvyros. Ar jam pavyks? Ar sugebės H. Clinton išlikti korektiška susidūrusi su D. Trumpo pastangomis priversti ją sutrikti?

5. Moderatoriaus vaidmuo

Per dvejus ankstesnius debatus didžiulis dėmesys buvo skiriamas teiginių pagrįstumo tikrinimui. (Portale „CBS News“ taip pat numatoma, kaip ir per ankstesnius debatus, trečiadienį vakare skelbti tiesioginę teiginių pagrįstumo faktais analizę.)

Prieš dvejus ankstesnius debatus nebuvo aišku, ar bus tikrinamas kandidatų teiginių pagrįstumas ir teisingumas, bet šįkart jau žinome, kad moderatorius to daryti neketina. Kaip pats tvirtina, nesiruošia aktyviai imtis tiesos ieškovo vaidmens. Trečiadienio debatų moderatorius „Fox News“ vedėjas Ch. Wallace‘as sako nemanąs, kad jo užduotis – tikrinti teiginių teisingumą. „Tegul to imasi kas nors kitas“, – sakė jis.

Vis dėlto šis tvirtinimas gali kiek klaidinti, todėl tiek D. Trumpas, tiek H. Clinton turėtų nepulti aklai pasitikėti Ch. Wallace‘o pažadu. Tikėtina, kad vedėjas iš „Fox News“ nesieks konfrontacijos, bet negali būti, kad jis jos vengtų. Rengdamasis moderuoti debatus jis, be abejo, apsiginklavo faktais ir bent D. Trumpas tikrai neturėtų pamiršti, ką tai reiškia.

Per balandžio mėnesį vykusius išankstinius Respublikonų partijos debatus Ch. Wallace‘as, numatęs, kad su JAV finansinėmis problemomis D. Trumpas siūlys kovoti drastiškai mažinant Švietimo departamentui ir JAV aplinkos apsaugos agentūrai skiriamas lėšas, nurodė, kad bendras šių dviejų institucijų biudžetas tesudaro mažą dalelę viso milžiniško JAV patiriamo deficito sumos. Vėliau Ch. Wallace‘as pademonstravo iš anksto pasiruoštus grafikus ir galop pareiškė: „Pone Trumpai, jūs netiksliai apskaičiavote.“