JT žmogaus teisių vyriausiojo komisaro (JTPVK) biuras paskelbė, kad dauguma Etiopijos sostinėje Adis Abeboje, Gonderyje, Bahir Dare ir kitose vietose sulaikytų asmenų yra kilę iš Tigrėjaus.

„Kaip nurodoma pranešimuose, sulaikyta... mažiausiai 1 tūkst. asmenų... Kai kuriuose pranešimuose nurodomas daug didesnis skaičius“, – Ženevoje žurnalistams sakė biuro atstovė Liz Throssell.

Šie asmenys buvo areštuoti Etiopijos premjero Abiy Ahmedo vyriausybei prieš dvi savaites, kai Tigrėjaus liaudies išlaisvinimo fronto (TPLF) kovotojai pagrasino pulti sostinę, paskelbus nepaprastąją padėtį.

Teisininkai taip pat sako, kad paskelbus šias priemones tūkstančiai žmonių iš Tigrėjaus buvo savavališkai sulaikyti. Galiojant nepaprastajai padėčiai pareigūnai gali be orderio sulaikyti bet kurį žmogų, įtariamą parama „teroristinėms grupėms“.

Tarp asmenų, areštuotų po nepaprastosios padėties įvedimo, yra JT darbuotojų.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas antradienį vakare per savo atstovą Stephane'ą Dujarricą pakartojo raginimą tuojau pat paleisti šiuos darbuotojus.

„Kiek žino generalinis sekretorius, šie darbuotojai yra laikomi be kaltinimų, dėl jų arešto priežasčių nepateikiama jokios konkrečios informacijos“, – sakė S. Dujarricas.

Pasak L. Throssell, Etiopijoje vis dar laikoma 10 JT vietos darbuotojų ir 34 JT samdomi vairuotojai.

„Raginame tuojau pat paleisti vis dar laikomus asmenis“, – sakė L. Throssell ir pridūrė, kad jei to nebus padaryta, „teismas arba kitas nepriklausomas ir nešališkas tribunolas turėtų patikrinti jų sulaikymo priežastis arba jie turėtų būti oficialiai apkaltinti“.

Atstovė pripažino, jog likusiems JT žmogaus teisių agentūros darbuotojams sunku dirbti savo darbą, todėl jie „negali pateikti tikslesnio [sulaikytų asmenų] skaičiaus“.

Dažniausiai pranešama, kad sulaikymo sąlygos yra prastos, daugelis minimų žmonių laikomi perpildytose policijos nuovadose, sakė L. Throssell.

Ji pasmerkė tai, kad daug sulaikytųjų, kaip teigiama, net nebuvo informuoti apie sulaikymo priežastis, jau nekalbant apie oficialius kaltinimus.

„Mes taip pat susirūpinę dėl pranešimų apie blogą elgesį su sulaikytaisiais“, – nurodė L. Throssell. Ji paaiškino, kad nors agentūra neturi konkrečių kankinimo įrodymų, šis klausimas tikrai kelia susirūpinimą.

Etiopijos valdžios ir TPLF karas per vienus pastaruosius metus pareikalavo tūkstančių gyvybių, per 2 mln. gyventojų privertė palikti savo namus. Šimtai tūkstančių žmonių gyvena ties bado riba.

JT nurodo, kad visos konflikto šalys įvykdė rimtų žmogaus teisių pažeidimų.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją