Afganistano prezidentas Hamidas Karzai antradienį paskelbė, kad jo šalies pajėgos perima atsakomybę už saugumą visoje šios smurto krečiamos Vidurio Azijos valstybės teritorijoje.
© AP/Scanpix

"Nuo šiol mūsų narsios pajėgos perims visą atsakomybę už saugumą ir visą vadovavimą saugumui", - sakė jis per ceremoniją naujame Nacionalinės gynybos universitete, kuris buvo pastatytas mokyti būsimuosius Afganistano kariuomenės vadus.

"Tai istorinė akimirka mūsų šaliai, ir nuo rytojaus visos saugumo operacijos bus afganų saugumo pajėgų rankose", - pažymėjo H.Karzai.

Paskelbdamas 5-ąją ir paskutinę fazę perdavimo procese, kuris prasidėjo nuo 2010 metų lapkritį vykusio NATO viršūnių susitikimo Lisabonoje, H.Karzai sakė, kad "šis perdavimas bus užbaigtas, o Afganistano saugumo pajėgos vadovaus ir vykdys visas operacijas".

Prezidentas savo kalboje ragino armiją vengti aukų tarp civilių. Ši problema dažnai kurstydavo pykti prieš NATO pajėgas, o H.Karzai pažymėjo, kad užsienio aviacija neturėtų būti kviečiama į pagalbą, kaunantis su sukilėliais.

"Jokiomis aplinkybėmis negali nukentėti civiliai afganai, o oro pajėgos negali būti naudojamos mūsų kaimuose ir gyvenamose teritorijose - išskyrus medicinos evakuaciją", - aiškino jis.

"Kai žmonės pamatys, kad saugumo užtikrinimas perduotas afganams, jie armiją ir policiją palaikys labiau negu anksčiau", - sakė jis.

Atsakomybės perdavimas antradienį žymi reikšmingą momentą jau beveik 12 metų vykstančiame kare ir yra posūkio taškas Amerikos bei NATO kovinėms pajėgoms, kurios nuo šiol atliks vien pagalbinį vaidmenį.

Šis žingsnis taip pat atveria kelią visų koalicinių pajėgų išvedimui iš Afganistano per ateinančius 18 mėnesių.

Tačiau šį atsakomybės už saugumo palaikymą perdavimą aptemdė prieš pat ceremoniją Kabule įvykdyta ataka prieš įtakingą įstatymų leidėją Haji Mohammadą Mohaqiqą, kurio metu trys civiliai asmenys žuvo, o dar 24 buvo sužeisti.

Pats parlamentaras per šį išpuolį, kurio metu priešais Nepriklausomos žmogaus teisių komisijos biurą buvo susprogdinta savadarbė bomba, nenukentėjo.

Perdavimo ceremonijoje taip pat dalyvavo NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas, kuris pareiškė, kad nuo antradienio saugumo užtikrinimui šalyje imasi vadovauti afganų pajėgos.

"Jie tai daro su nepaprastu ryžtu ir nusipelnė visokeriopos Afganistano žmonių paramos", - sakė jis per ceremoniją. - Prieš dešimt metų Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų nebuvo. Prieš penkerius metus afganų pajėgos tebuvo dalelė to, kokios jos yra dabar. Dabar turite 350 tūkst. afganų karių ir policininkų. Tai didelė jėga."

"Toliau padėsime afganų kariams per operacijas, jeigu reikės, tačiau nebeplanuosime, nevykdysime ir nevadovausime toms operacijoms, o iki 2014-ųjų pabaigos mūsų kovinė misija bus baigta", - pažymėjo NATO vadovas.

"Nuo 2015-ųjų prasidės naujas skyrius. Turime palaikyti ir didinti pažangą, kurią esame pasiekę. Ir NATO pasiruošusi atlikti savo vaidmenį, - sakė A.F.Rasmussenas. - Kartu su savo partneriais planuojama naują, kitokią misiją."

Pasak jo, naujosios misijos "Ryžtingas palaikymas" (Resolute Support) tikslas - "mokyti afganų pajėgas, joms patarti ir padėti. Taip pat atliksime savo vaidmenį platesnėse tarptautinėse pastangose, kad būtų užtikrintas ilgalaikis Afganistano saugumo pajėgų tvarumas. Tai bus dar vienas regimas ženklas, kad Afganistanas stovi ne vienas - nei dabar, nei ateityje".

Nuo šiol afganai turės vadovauti užtikrinant saugumą visuose 403 rajonuose 34 Afganistano provincijose.

Anksčiau jie buvo atsakingi už 312 rajonų, kur gyvena 80 proc. iš beveik 30 mln. šalies gyventojų. Afganų saugumo pajėgos iki šiol vykdė apie 90 proc. karinių operacijų savo šalyje.

Paskutiniai 95 rajonai, kuriuose atsakomybę už saugumo palaikymą NATO perdavė afganų pajėgoms, apima ir kai kurias neramiausias teritorijas Afganistano pietuose ir rytuose, kur Talibanas atkakliai kovėsi su JAV palaikoma Kabulo vyriausybe nuo 2001 metų.

Po šio perdavimo apie 100 tūkst. NATO karių atliks pagalbinį ir mokymo vaidmenį, o afganų kariai ir policija perims vadovavimą kovoje su sukilėliais, kurių režimas buvo nuverstas per JAV vadovaujamą karinę intervenciją, surengtą po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų Amerikoje.

Vis dėlto išlieka abejonių dėl to, ar Afganistano pajėgos įstengs atremti Talibaną, o NATO karinė koalicija pasiliks svarbų vaidmenį logistikoje bei palaikyme iš oro, taip pat dalyvaus kovinėse operacijose, jeigu prireiks.

Penktadienį NATO misijai Afganistane vadovaujantis JAV kariškis perspėjo, kad laimėjimai, pasiekti per pastaruosius 12 metų, bus prarasti, jeigu šalys donorės sumažins paramą Kabului, kai bus išvesto užsienio pajėgos.

"Dar nesame ten, kur turime būti, - JAV generolas Josephas Dunfordas sakė užsienio žurnalistams. - Tolesnis tarptautinės bendruomenės dalyvavimas politikoje, plėtroje ir saugume yra būtinas, siekiant išlaikyti mūsų pasiektą pažangą."

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (6)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (89)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (192)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (197)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (19)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (32)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...