A. Merkel atstovas sakė, kad Vokietijos lyderei tokie JAV veiksmai visiškai nepriimtini.

A. Merkel į JAV vadovus kreipėsi norėdama išsiaiškinti, kokiu mąstu JAV šnipinėja Vokietiją.

Prezidentas Barackas Obama Vokietijos kanclerę patikino, kad Amerika neseka jos ryšių. Jo atstovas nenurodė, ar A. Merkel telefonas buvo tikrinamas praeityje.

Jis sakė žurnalistams, kad Vašingtonas tiria Vokietijos, Prancūzijos bei kitų amerikiečių sąjungininkių pareikštą susirūpinimą dėl JAV žvalgybos praktikos.

JAV sulaukė pasipiktinimo iš sąjungininkių dėl įtarimų šnipinėjimu, kurie kilo amerikiečiui informatoriui Edwardui Snowdenui paskelbus slaptus žvalgybos dokumentus.

Berlynas pareikalavo skubaus ir įtikinamo pasiaiškinimo iš Vašingtono dėl galimo grubaus pasitikėjimo pažeidimo.

Dėl nesibaigiančių E.Snowdeno nutekinimų, dar kelios svarbios JAV sąjungininkės skundėsi dėl amerikiečių vykdomo elektroninio sekimo, o Baltieji rūmai stengiasi mažinti diplomatinę žalą.

A. Merkel paskambino B. Obamai

A.Merkel, kuri ir anksčiau griežtai nepritarė JAV Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) veiklai, atstovas sakė, jog bosė paskambino B.Obamai, kai Vokietija gavo informacijos, kad JAV žvalgybininkai galėjo sekti jos mobilųjį telefoną.

Steffenas Seibertas pareiškime nurodo, jog A.Merkel „leido suprasti, kad nedviprasmiškai nepritaria tokioms praktikoms, jeigu (jų taikymas) bus patvirtintas, ir laiko jas visiškai nepriimtinomis“.

Kanclerė pareikalavo Vašingtono „skubių ir išsamių paaiškinimų“.

„Tarp artimų draugų ir partnerių, kokie dešimtmečius buvo Vokietijos Federacinė Respublika ir JAV, neturėtų būti tokio vyriausybės vadovo komunikacijos sekimo, – sakoma pareiškime, netiesiogiai cituojant A.Merkel B.Obamai išsakytus komentarus. – Tai būtų rimtas piktnaudžiavimas pasitikėjimu.“

„Tokios praktikos turi būti tuoj pat sustabdytos“, – JAV prezidentui sakiusi kanclerė.

Baltieji rūmai, dėl naujausių įtarimų apie NSA vykdytą užsienio lyderių šnipinėjimą atsidūrę nesmagioje padėtyje, greitai reagavo į tą telefono skambutį.

„Prezidentas patikino kanclerę, kad Jungtinės Valstijos nestebi ir nestebės kanclerės Merkel komunikacijos“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney.

J.Carney tada buvo paklaustas, ar JAV šnipai galėjo per neapsižiūrėjimą surinkti informaciją apie A.Merkel bendravimą per platesnio masto telefoninių pokalbių pasiklausymą visame pasaulyje, susijusį su didžiule programa prieš terorizmą.

Atstovas pakartojo savo ankstesnį atsakymą, formuluodamas jį taip, jog nebuvo paneigta galimybė, kad NSA anksčiau tikrai yra rinkusi informaciją apie A.Merkel pokalbius.

J.Carney pabrėžė, jog B.Obama tikrina tai, kaip Vašingtonas renka žvalgybinę informaciją, „kad deramai suderintume mūsų piliečių ir sąjungininkų susirūpinimą dėl saugumo ir visiems žmonėms bendrą susirūpinimą privatumu“.