Šiandien, kaip vieną patraukliausių terpių Lietuvos ir lietuvių labui ne tik garsiai, bet ir tylomis dirbančių asmenų iškėlimui, istorikai įvardina skulptoriaus Tado Gutausko inicijuotą projektą „Lietuvos skydas", kurio tikslas - surinkti informaciją apie iškiliausius lietuvius, išeivius iš Lietuvos, šalies valstybingumo stiprinimui ir Lietuvos garsinimui nusipelniusius žmones.

Sąrašas ilgėja

Per beveik penkis projekto „Lietuvos skydas" gyvavimo mėnesius buvo pasiūlyta daugiau nei 200 Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių šalies ir tautos labui nusipelniusių ar vis dar jos gerbūviui dirbančių asmenų. Tarp pasiūlytųjų - architektas Albertas Jonas Kerelis iš Pembroke Pines (JAV), suprojektavęs daugiau nei 1000 įvairių pastatų ir tapęs Medininkų pilies atstatymo fondo iniciatoriumi, kunigas selezietis Hermanas Jonas Šulcas, gelbėjęs pabėgėlius Ruandoje ir įkūręs gimnaziją šioje Afrikos šalyje bei Jaunimo sodybą Kretingos rajone, grafikė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė iš Utenos, istorikas Zigmantas Kiaupa ir daugybė kitų Lietuvoje ir visame pasaulyje garsinančių gimtąją šalį žmonių.

Iškilių asmenybių sąrašas kasdien vis ilgėja, prie jo gali prisidėti kiekvienas užpildęs anketą „Lietuvos skydo" svetainėje arba DELFI portale

Didžioji dalis asmenybių - tai visuomenės pripažinti, pažįstami ir atpažįstami, įvairiais apdovanojimais ir įvertinimais pagerbti asmenys. Visgi, yra ir tokių, kurie dirba, visas jėgas ir energiją atiduoda nedidelės bendruomenės, savo miestelio labui.

Humanitarinių mokslų daktaro ir VU profesoriaus Zenono Butkaus manymu, žmonės, siūlydami žinomas asmenybes, eina lengviausiu keliu. Asmenų įvairovė sąraše - sveikintina, tačiau, jo teigimu, ten esančius pripažintus ir apdovanotus žmones turėtų atsverti tie, kurių beveik niekas nežino.

Atrasti žmones

Pasak dr. prof. Z. Butkaus ir etnologo, gamtos mokslų daktaro, LEU profesoriaus Liberto Klimkos, norėtųsi, jog projekto sąraše, kuris prieinamas ir matomas visiems, atsirastų daugiau ne tų garsių žmonių, apie kuriuos mes nuolat girdime ir matome skirtinguose žiniasklaidos kanaluose, bet tų, kurie dirba tyliai ir nesirodo viešumoje.

„Kiekvienoje gyvenvietėje, kiekvienoje, net ir mažiausioje, bendruomenėje yra tokių žmonių - šviesuolių, į kuriuos verta lygiuotis ir kuriuos reikėtų paviešinti, kaip pavyzdį visai mūsų visuomenei. Jeigu žmogus sugeba aplink save suburti kitus žmones kilniems tikslams, dvasiniam tobulėjimui, o ne materialios naudos siekimui, tai jie yra tie žmonės, kurie stiprina mūsų tapatybę ir savimonę. Tai žmonės, be kurių nebūtų mūsų valstybės. Bėda ta, kad daug tokių žmonių yra pažįstami ir žinomi tik labai siauram visuomenės ratui, o taip norėtųsi, kad apie juos išgirstų visi", - teigia dr. prof. L. Klimka.

Šalies istorikai ir projekto iniciatoriai kviečia drąsiau ir aktyviau siūlyti plačiajai visuomenei nežinomus ar mažai žinomus, tačiau vietos bendruomenei labai svarbius ir reikšmingus asmenis. L. Klimkos teigimu, tai daugiausia - kraštotyrininkai (bibliotekininkai, mokytojai, muziejų įkūrėjai ir pan.), kurie renka vietinius papročius, tradicijas, konkrečios vietovės istorinę atmintį ir bando ją išsaugoti, padaryti aktualinti, kad ji būtų šiandienos žmonėms reikalinga, o tai veda į meilę savo gimtinei, nuo kurios prasideda kiekvieno pilietiškumas ir patriotiškumas. „Būtent tokie žmonės turėtų būti mūsų tikrasis skydas", - sako profesorius.

„Lietuvos skydo" projekto partneris Lietuvos paštas taip pat aktyviai prisideda prie to, kad būtų pagerbti šaliai nusipelnę, tačiau niekam nežinomi gyventojai. Lietuvos pašto darbuotojai ne tik patys aktyviai siūlo jiems žinomus nusipelniusius žmones, bet šią žinią skleidžia ir visiems gyventojams.

„Prie „Lietuvos skydo" projekto įgyvendinimo su užsidegimu pirmiausia prisijungė Lietuvos pašto darbuotojai. Štai viena mūsų darbuotoja „Lietuvos skydo" projektui pasiūlė įamžinti jos prosenelį Jokūbą Varaitį-Varevičių, kuris anuomet buvo žinomas Panevėžio knygnešys.  Lietuviškos spaudos draudimo metais šis žmogus, rizikuodamas savo gyvybe, į Lietuvą iš Prūsijos gabendavo lietuviškas knygas.

Manau, kad būtent tokių žmonių pavardės, kurie savo darbais prisidėjo prie lietuvybės ir tautiškumo skatinimo, turėtų atsirasti „Lietuvos skyde", - sakė Lietuvos pašto generalinė direktorė Lina Minderienė.

Prof. dr. Z. Butkus konstatuoja, jog tokie žmonės dažniausiai yra labai kuklūs, todėl kviečia apie tokius žmones priminti ir pranešti jų artimuosius, kolegas, kaimynus, draugus. „Reikia visuomenei parodyti tuos žmones, kurie triūsia savo darbo vietose. Yra daugybė žmonių, kurie už mažytį atlyginimą triūsia po 30 metų ir daugiau ir nieko nereikalauja. Labai dažnai tokie žmonės yra daug padarę Lietuvai ir jie nebėga į užsienį, nors galėtų", - pastebi prof. dr. Z. Butkus.

Primins paminklas

2014 metais iniciatyva „Lietuvos skydas" bus įamžinta simboliniu „Lietuvos skydo" paminklu, kuris bus pastatytas Druskininkuose, Nemuno pakrantėje. Ant paminklo planuojama įamžinti visus Lietuvos ir užsienio miestus ir miestelius, kuriuose gyvena Lietuvai ir Lietuvos žmonėms nusipelnę asmenys.

„Mūsų viešose erdvėse yra per mažai istorinės atminties ženklų, todėl kiekvieną tokį sumanymą aš labai gerbiu ir palaikau. Manau, kad šis projektas, jam sukurta internetinė svetainė, o galiausiai ir viso to rezultatas - iškilsiantis paminklas žadina ir žadins mūsų tautiškumą ir pilietiškumą, paliečia jautriausias mūsų tautos stygas, o tai šiandiena yra labai reikalinga. Mes turime daug problemų, kurios mus ne konsoliduoja kaip tautą, o, deja, ją išblaško. Šias problemas reikia spręsti visokiais būdais. Vienas iš jų - emocinis poveikis, kurį gali duoti paminklas, priminsiantis tam tikrus istorinius dalykus, į bendruomenę mus vienijančias asmenybes", - naudą įžvelgia prof. dr. L. Klimka.

Pastarajam pritaria ir jo kolega istorikas, habilituotas daktaras, VDU profesorius Antanas Tyla: „Bet kokie sinonimai, kurie primena, kas mus išsaugojo, ką mes turime saugoti, yra reikalingi, nes žmonių atmintis labai trumpa. Žmonės labai greit užmiršta kas yra valstybinė laisvė, kaip ją iškovojome ir kodėl ją reikia vertinti. O ji ir yra pagrindinė siekiamybė, vertybė, kurios siekiame ne tik mes, Lietuva, bet nori ir visa Europa".

Prof. dr. Z. Butkaus manymu, iškilsiantis paminklas primins, jog reikia saugoti ir išlaikyti valstybingumą. Be to, atkreips visuomenės dėmesį, jog, nepaisant to, kad šiuo metu galime daugiau ar mažiau džiaugtis laisve, niekada nereikia prarasti savisaugos instinkto.

Daugiau informacijos apie visuomeninį projektą „Lietuvos skydas" galima rasti adresu www.lietuvosskydas.lt

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)