Pasak istoriko, JAV San Francisko Huverio instituto archyve jam pavyko rasti paskutinio Lietuvos Vyriausybės posėdžio protokolus, kurie įrodo, kad tuometinis ministrų kabinetas priėmė ultimatumą, tačiau nurodo, kad jis pažeidžia 1939 m. Lietuvos ir Rusijos susitarimą.

Šiuos protokolus į užsienį išsivežė tuometis Užsienio reikalų ministerijos policijos vadovas Edvardas Turauskas.

„Kaip žinia, tarp istorikų vyksta ginčas, kaipgi buvo priimtas ultimatumas. E. Turauskas vienintelis paminėjo, kad ultimatumas buvo priimtas nurodant, kad jis pažeidžia 1939 m. Savitarpio pagalbos sutartį. Yra E. Turausko parašyta, kad į Maskvą buvo išsiųstas pranešimas apie ultimatumo priėmimą, nurodant, kad toks ultimatumas pažeidžia spalio 10 d. susitarimą“, - Lietuvos radijui sakė istorikas.

DELFI primena, kad 1940 birželio 14 d. naktį tuometiniam Lietuvos užsienio reikalų ministrui Juozui Urbšiui įteiktas ultimatumas su reikalavimu laiduoti laisvą įėjimą į Lietuvą Sovietų Sąjungos kariuomenei.

Ultimatume Lietuva buvo kaltinama savitarpio sutarties pažeidimu. 1940 m. birželio 15 d. į Lietuvą įžengė sovietų kariuomenė, pradėti masiniai gyventojų trėmimai.