D. Pavalkis penktadienį pranešė pasirašęs įsakymą, kuriuo patvirtino stojimo tvarką 2015 metais.

„Turėjome daug diskusijų, svarstymų. Taip kad vakar priėmiau galutinį sprendimą", - penktadienį žurnalistams sakė D. Pavalkis.

Pagal patvirtintą tvarką, stosiantieji į nemokamas vietas universitetuose po dvejų metų turės būti išlaikę valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, o pretenduojantieji į kolegines studijas, kaip ir dabar, galės rinktis valstybinį arba mokyklinį egzaminą.

2015-aisiais norintiesiems gauti valstybės finansavimą studijoms universitetuose ir kolegijose taip pat reikės mokėti užsienio - anglų, prancūzų ar vokiečių - kalbą B1 lygiu. Lygis bus nustatomas laikant brandos arba tarptautinį užsienio kalbos egzaminą.

„Jeigu žmogus išlaiko tarptautiniu mastu pripažįstamą užsienio kalbos egzaminą, mes jį pripažinsime, ir jam to egzamino laikyti nereikės", - teigė ministras.

Po dvejų metų konkursinis balas, pagal kurį teikiamas valstybės finansavimas studijoms, kaip ir 2014 metais, bus skaičiuojamas pagal keturių dalykų rezultatus. Tarp šių keturių dalykų bus privalomi du - lietuvių kalba ir užsienio kalba.

Nuo 2016-ųjų, pasak D. Pavalkio, svarstoma griežtinti stojimo į aukštąsias mokyklas tvarką - padaryti privalomą matematikos egzaminą beveik visiems stojantiesiems į valstybės finansuojamas vietas, išskyrus į menų sritis, taip pat įvesti reikalavimą mokėti užsienio kalbą aukštesniu - B2 lygiu.

„Ko gero, išimtį, galvojame, kad reikėtų daryti menams, bet visiems socialiniams mokslams, humanitarams, tarp jų, ko gero, ir žurnalistams, matematikos reikėtų. Reikėtų pakeisti šiek tiek programas, kad į matematikos sampratą įeitų kai kurie informatikos, logikos, tikimybės elementai. Suvokti, kaip skaičiuojama, kaip daromos lygtys, kaip išvedama statistika - šito visiems reikia", - kalbėjo ministras.

Anot D. Pavalkio, ministerija minėtų reikalavimų norintiesiems studijuoti savo lėšomis dėl universitetų autonomijos ir galiojančių įstatymų įvesti negali.

„Universitetai tikrai raginami, skatinami įsivesti minimalų balų slenkstį, kad nepriimtų tų su 3,4 ar 5 balais į aukštąjį mokslą", - teigė jis.