Koordinuoti veiksmai taip pat atlikti Vokietijos, Lenkijos, Latvijos bei Estijos teritorijose. Lietuvos pasieniečiams į pagalbą buvo pasitelkti kolegos iš šalies policijos.

Į Lietuvos pasieniečių akiratį šįkart pateko neteisėtos migracijos organizavimu įtariami 42 metų Baltarusijos ir 21 metų Ganos piliečiai. Su Europolu bendradarbiavę VSAT pareigūnai šių asmenų gyvenamosiose vietose atliko netikėtas kratas, kurių metu rasta tyrimams reikšmingų daiktinių įrodymų. Įtariamieji neteisėtos migracijos organizavimu sulaikyti.

Dar du neteisėtos migracijos organizavimu įtariamus 25 metų irakietį ir 48 metų lietuvį pasieniečiai sulaikė iki prasidedant bendrų veiksmų dienai.

Pasieniečiams taip pat dar įkliuvo 4 irakiečius gabenęs Lietuvos pilietis.

Ikiteisminius tyrimus dėl neteisėto asmenų gabenimo kontroliuoja prokuratūra.

Šių metų liepos 13 d. pasibaigė pirmas tokių bendrų tarptautinių veiksmų etapas. Jo metu VSAT pareigūnai atliko ikiteisminio tyrimo veiksmus 4 asmenų gyvenamosiose patalpose ir automobiliuose. Tąkart irgi buvo rasti ir paimti tyrimams reikšmingi daiktiniai įrodymai. Vykdant prevencines priemones buvo nustatyti 6 neteisėtų migrantų gabenimo atvejai, sulaikyti 6 gabentojai ir 39 neteisėti migrantai.

Tokios bendros priemonės atliktos po Europolo inicijuotos operatyvinės tyrimo grupės (Operational Task Force – „Flow“) veiklos, kurioje dalyvavo neteisėtos migracijos veikiamos šalys, siekdamos atlikti sisteminį poveikį organizuotiems neteisėtos migracijos tinklams.
Baltarusijos organizuotos hibridinės atakos instrumentu tapo tūkstančiai dirbtiniais turistais iš įvairių Azijos bei Afrikos šalių paverstų asmenų, o tarptautinė bendruomenė oficialiai pripažino, kad tai yra išpuolis ne tik prieš Lietuvą ir jos sąjungininkes, bet ir prieš visą ES.

Nuo praėjusių metų antro ketvirčio drastiškai ėmus augti neteisėtos migracijos srautams iš Baltarusijos, iškilo papildomų iššūkių ne tik ES išorės sienų saugumui, bet ir Lietuvos vidaus tvarkai bei prieglobsčio sistemos veikimui. Dėl masinio užsieniečių antplūdžio 2021 m. liepos pradžioje buvo paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, o vėliau – nepaprastoji padėtis.

Neteisėtos migracijos instrumentalizavimas išlieka vienu iš pagrindinių veiksnių, tebeskatinančių neteisėtą migraciją į Lietuvą, o fizinio barjero gadinimo faktai rodo Baltarusijos pareigūnų aktyvų prisidėjimą prie neteisėtos migracijos organizavimo.

Nuo praėjusių metų rugpjūčio 3 d., kuomet VSAT pareigūnams buvo suteikta teisė apgręžti neleistinose vietose iš Baltarusijos bandančius sieną kirsti neteisėtus migrantus, iki dabar jų neįleista 19 tūkst. Šiais metais dėl neteisėto žmonių gabenimo pasieniečiai pradėjo 162 ikiteisminius tyrimus, įtarimai pareikšti 224 asmenims.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją