Parodoje Londone – naujas žvilgsnis į grybų karalystę (1)

464
REUTERS
2020 m. kovo 6 d. 10:16
Išgirdus meno ir dizaino sąvokas, greičiausiai grybai tikrai nėra tas dalykas, apie kurį pagalvotumėte pirmiausia, tačiau Londone atidaryta paroda verčia apie tai rimtai susimąstyti.

Somerset House“ parodų erdvėje surengta paroda „Mushrooms: The Art, Design and Future of Fungi“ (liet. Grybai – menas, dizainas, ateitis) bendram tikslui suvienijo per keturiasdešimt menininkų, dizainerių ir muzikantų, panorusių parodyti, kokią turtingą istoriją ir šviesią ateitį turi šios gyvybės formos, ir kaip mes per juos galime padėti mūsų planetai.

Vieni iš įdomiausių parodos eksponatų – Saulės energiją naudojanti interaktyvi instaliacija „Mushroom Suitcase“, kurios autorius – garsus konceptualaus meno kūrėjas Carstenas Holleris, ir Beatrix Potter akvarelės (daugiau nei 300 mokslinių grybų ir grybelių iliustracijų).

Parodos lankytojai gali susipažinti ir su praktiniais grybų naudojimo sprendimais. Iš grybienos galima pagaminti beveik bet ką – nuo baldų iki organinių mėsos pakaitalų.

Lankytojų dėmesį traukia iš grybienos pagaminti šviestuvai, kurių autorius – Londone dirbantis britų dizaineris Sebastianas Coxas. Tai ne pirmasis kartas, kai grybiena naudojama praktinėms reikmėms. Pastaraisiais metais iš grybų mokslininkai jau pagamino ausinių ir apyrankių laikrodžiams.

Rašytoja ir parodos kuratorė Francesca Gavin sako, kad grybiena pastaruoju metu tampa viena geidžiamiausių dizaino medžiagų.

Parodoje eksponuojama daug iš grybienos pagamintų kasdien praverčiančių daiktų, tarp kurių – plytos, avalynė ir drabužiai. Vienas iš daugiausia dėmesio sulaukiančių eksponatų – iš grybienos pagamintos įkapės. Projekto autorė Jae Rhim Lee sako, kad savo kūriniu norėjo atkreipti dėmesį į tai, kokią žalą aplinkai daro laidojimo paslaugų sektorius ir pats žmogus (net ir po mirties).

Dar vienas praktiškas būdas panaudoti grybus – statybos ir būsto įrengimas. Grybiena kuo puikiausiai tinka kaip alternatyva izoliacinėms ar apšildymo medžiagoms. Tai labai nebrangi statybinė medžiaga, tad ateityje gali sėkmingai išstumti plastiką.

Parodos organizatorių teigimu, svarbiausia jų užduotis – pristatyti naujus būdus, kaip žmonija gali tvariai išnaudoti gamtos teikiamas dovanas ir mažiau kenkti aplinkai. Londone parodą galima aplankyti iki 2020 metų balandžio 26 dienos.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai