Ar sankcijos įbaugins Putiną, kad Kremlius paleisti Navalną iš pataisos kolonijos (1)

23448
REUTERS
2021 m. kovo 3 d. 14:56
Kad ir kaip stengtųsi, bet Kremliui nepavyks nuslėpti - Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas yra didelė grėsmė režimui.

Tačiau sankcijos, kurias jam pritaikė Jungtinės valstijos ir Europos sąjunga, vargu ar įbaugins Putiną tiek, kad tai paskatintų paleisti Navalną iš pataisos kolonijos centrinėje Rusijoje.

Sankcijos nukreiptos prieš septynis aukštus Rusijos pareigūnus, tarp kurių Federalinės saugumo tarnybos vadovas, taip pat prieš 14 valstybės įstaigų.

Nors Amerikos atsakas į Rusijos režimo bandymą nunuodyti šalies opozicijos lyderį ir dabartinį jo įkalinimą yra kur kas ryžtingesnės nei ankstesnės Trumpo administracijos, Jungtinių valstijų prezidentas Džo Bidenas nesiryžo pritaikyti sankcijas pačiam Putinui.

Tačiau Džordžtouno universiteto Eurazijos, Rusijos ir Rytų Europos centro vadovė Angela Stent mano, kad efekto laukti neverta, nes Vakarai turi mažai galios parklupdyti Rusiją su jos galinga energetikos sistema bei ginklų prekyba.

Nors Bideno retorika Rusijos atžvilgiu yra griežtesnė už Trumpo, nereikia tikėtis, kad bus dramatiškų poslinkių Maskvos ir Vašingtono santykiuose. Juolab, kad iš abiejų stovyklų netrūksta patikinimų, kad valstybės ir toliau bendradarbiaus tam tikrose srityse, pavyzdžiui- klimato kaitos klausimais.

Kremlius neigia bet kokias kalbas apie tai, kad jo saugumo tarnybos pernai bandė nunuodyti Navalną nervus paralyžiuojančia medžiaga Novičok. Opozicionierius buvo suimtas sausio mėnesį, kai grįžo iš Vokietijos, kurios medikai padėjo jam atsigauti po nesėkmingo bandymo jį nužudyti.

Kelis savaitgalius Rusijos miestuose vyko demonstracijos, kurių sutramdymui valdžia pasiuntė tokias gausias pajėgas, kokių šalies gatvėse nebuvo jau daugiau nei dešimtmetį. Pasaulis nuolatos stebėjo vaizdus, kaip talžomi ir suimami taikūs demonstrantai ir net niekuo dėti žmonės. Tad Putinas dabar tikisi, kad taikus pasipriešinimas išsikvėps, kol opozicijos lyderis įkištas už grotų atokiau nuo Maskvos. Juo labiau, kad dauguma protestuotojų nėra Navalno sekėjai - dauguma protestuotojų tiesiog yra nusiteikę prieš Putiną, kuris šalį valdo jau 21-erius metus nuolatos didėjančio autoritarizmo dvasia.

Stent yra įsitikinusi, kad Putinas ir toliau smaugs disidentus tikėdamasis išlaikyti įtaką per rudenį vyksiančius parlamento rinkimus. Jeigu Putino partijai pavyks išlaikyti Valstybės dūmos kontrolę, jis stengsis sustiprinti savo ilgalaikio buvimo valdžioje legitimumą. Taip pat Rusija stengsis stiprinti savo įtaką pasaulyje, stiprinti savo pozicijas Lotynų Amerikoje, Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose.

Kartu Putinas nesiruošia apleisti buvimo ir kaimyniniuose reikaluose - taikos palaikymo misijos tarp Armėnijos ir Azerbaidžano, santykiai su Baltarusija. Tuo tarpu namuose ir toliau kerpės stagnacija.

Vakarų pasaulis negali sau leisti atsipalaiduoti ir nuvertinti Rusijos galių.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai