Lapkričio 3-4 dienomis pasaulio šalių teisėsaugos institucijos, remiamos Europolo Europos kovos su nusikaltimais elektroninėje erdvėje centro (EC3), išvien su oro linijų, kelionių ir mokėjimo kortelių operatoriais, vykdė didžiulę jungtinę operaciją, skirtą pažaboti internetinį sukčiavimą oro pervežimų sektoriuje, rašoma policijos pranešime spaudai.
© DELFI (P.Sadausko nuotr.)

Operacijos metu užsienyje buvo pranešta apie daugiau nei 162 įtartinas operacijas, o dėl įtarimų sukčiavimu sulaikyti 133 asmenys.

Pasak pranešimo, koordinuojamos operacijos oro uostuose dieną buvo imtasi veiksmų prieš nusikalstamas veikas vykdančius asmenis, įtariamus neteisėtai, pasinaudojant vogtais ar suklastotais kreditinių kortelių duomenimis, internetu įsigyjančius lėktuvo bilietus. Nuo spartaus, šio internetu vykdomo nusikaltimo, mastų augimo, kasmet nukenčia milijonai nekaltų žmonių ir padaromas milžiniškas finansinis nuostolis bankų, oro linijų bei kelionių sektoriams.

Operacijos metu buvo atskleistos sukčiavimo, naudojantis kreditinėmis kortelėmis sąsajos, su kitokio pobūdžio sunkiais nusikaltimais, pavyzdžiui, prekyba narkotikais ar žmonėmis. Taip pat buvo pranešta apie didėjantį neteisėtai veikiančių internetinių „kelionių agentūrų" pagalbinį vaidmenį.

„Ši operacija - daugybės mėnesių kruopštaus planavimo, tarp Europolo, teisėsaugos, baudžiamojo persekiojimo ir pasienio kontrolės įstaigų, oro ir kreditinių kortelių bendrovių, kulminacija ir yra puikus pavyzdys, kaip mūsų jungtinės pajėgos gali susekti nusikalstamus sindikatus, atsakingus už didelio masto sukčiavimą ir kitus nusikaltimus. Europolas yra dėkingas visiems savo partneriams už puikų bendradarbiavimą, siekiant virtualią erdvę kiek tik įmanoma išvalyti nuo nusikaltimų." - pranešime teigė Europolo direktorius Rob Wainwright.

Oro linijų, internetinių kelionių agentūrų ir didžiųjų kreditinių kortelių operatorių atstovai kartu su Europolo EC3 ekspertais bei Europos Sąjungos, Lotynų Amerikos, JAV ir Kanados teisėsaugos pareigūnais dirbo Europolo operacijų centre, siekdami nustatyti įtartinus lėktuvų bilietų įsigijimo sandorius, atliktus internetu, naudojantis suklastotomis ar vogtomis kreditinėmis kortelėmis.

Gavę įspėjimų iš oro linijų, naudodamiesi savo finansinių duomenų sistemomis, kreditinių kortelių įmonių atstovai įtarimus patvirtino, o Tarptautinė oro transporto asociacija (angl. The International Air Transport Association (IATA)) iš savo duomenų bazių pateikė su sukčiavimu susijusios žvalgybinės informacijos.

Į visame pasaulyje esančius transporto centrus buvo išsiųsti pranešimai, kadangi laukiantys teisėsaugos pareigūnai perėmė informaciją ir sulaikė nusikaltėlius, bandančius keliauti pasinaudojant apgaulės būdu įgytais lėktuvo bilietais.

Tą pačią dieną palaikymo sulaukta iš Frontex ir Eurojust. Pagrindinis vaidmuo šioje operacijoje teko Europolui, kuris išdėstė specialistus ir įrangą konkrečiose Europos vietose ir vadavietėje Bogotoje. Be to, iš Europolo operatyvinio centro paskirta analitikų komanda, suteikė tiesioginį priėjimą prie centralizuotų kriminalinės žvalgybos duomenų bazių. Informacija iš savo duomenų bazių pagelbėjo ir Interpolas.

Lietuvoje tarptautinės operacijos vykdymo koordinavimas ir kontrolė buvo patikėti Lietuvos kriminalinės policijos biurui, kuris Lietuvoje vykdytų priemonių metu kontroliavo pastarųjų įgyvendinimą ir atliko operacijos rezultatų analizę.

Pasak pranešimo, vykdant operaciją Lietuvos policijos pareigūnai taikydami specialiąsias priemones vykdė keleivių srautų stebėseną Tarptautiniame Vilniaus oro uoste.

Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) vyresnysis viceprezidentas Aleks Popovich, atsakingas už Finansų ir platinimo paslaugų padalinio veiklą, teigia: „industrinis sukčiavimas yra ne tik 2015 m. IATA pradėtos daugialypės programos pavadinimas, tačiau taip pat ir ateityje išliks vienu iš strateginių prioritetų mūsų darbotvarkėje.

Pasak pranešimo, IATA suvokia sukčiavimo, paliečiančio jos narius, mastą bei tvirtai tiki, kad oro linijų pramonė nesugebės pati sustabdyti šios greitai augančias tendencijas. Dėl to mes didžiuojamės, kad vėl ir vėl tampamame patikimais Europolo partneriais planuojant ir vykdant šias sėkmingas, pasaulinio masto operacijas".

Ši pasalinio masto operacija, nukreipta prieš oro linijų sukčius, yra tarptautinės operacijos „Blue Amber" dalis. Siekiant stiprinti oro uostų saugumą, Europolas, dirbdamas kartu su privačiu sektoriumi ir kitomis tarptautinėmis organizacijomis, ir toliau teiks savo paramą ES valstybėms narėms kovoje su sukčiavimais šioje srityje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ar jau verta ruoštis ekonominei krizei? (97)

Labiausiai turime bijoti laikotarpių, kai nieko nebijome, sako ekonomistas Nerijus Mačiulis ,...

Bitkoino vertė peržengė 6 tūkst. dolerių ribą (31)

Kriptovaliutas sekančio tinklapio „CoinDesk“ duomenimis, bitkoino vertė penktadienį pirmą...

Grįžus investuotojų optimizmui dėl D. Trumpo mokesčių reformos, JAV akcijų indeksai kyla (2)

JAV akcijos penktadienio prekybos metu kilo, šoktelėjus technologijų ir bankų sektoriams bei...

Lenkijos banko atstovai atvyksta į Lietuvą: ar iškils naujas bankas? (62)

Vienas didžiausių Lenkijos komercinių bankų PKO, BNS žiniomis, aktyviai domisi galimybėmis...

Ministras: Rusijos ekonomikos atsigavimas trečiąjį ketvirtį sulėtėjo (19)

Rusijos ekonomikos atsigavimas po dvejus metus trukusios recesijos trečiąjį šių metų ketvirtį...

Top naujienos

Gyvenimo drama: vos 32-ejų, o prieš akis – tik skurdas ir badas (524)

32-ejų Irina viena tris dukras augina vos iš 160 eurų siekiančių mėnesinių pajamų. Maža to,...

Arbatpinigių dilema: kur, kiek ir už ką? (57)

Restorane, viešbutyje, bare ar net taksi automobilyje jau tapo įprasta palikti didesnių ar...

Gydytojas perspėja: insultą ar infarktą daug anksčiau gali išduoti ir knarkimo garsumas (30)

Ne, tai ne sunkvežimio garsai už lango. Didelė tikimybė, kad vidury nakties jus prabudino...

Miunchene peiliu ginkluotas vyras sužeidė kelis žmones (48)

Vokietijos pietiniame Miuncheno mieste keli žmonės buvo sužeisti peiliu ginkluoto užpuoliko,...

Pirmą kartą pas darbdavius atėję jaunuoliai nesikuklina: vardija neadekvačias sumas (847)

Pirmojo darbo ieškančių jaunuolių lūkesčiai dažnai būna nepamatuoti, o algos jie tikisi...

Turtais ir prabanga besigiriančios buvusios „Olialia pupytės“ vyras pratrūko: visa tai – melas (48)

Milijonai sąskaitose, akcijos prestižinėje įmonėje, pilys Didžiojoje Britanijoje, prabangus...

Savaitgalio pietūs: vištiena, troškinta su pomidorais (13)

Tai labai rudeniškas vištienos patiekalas. Sunaudojame paskutinius dar užsilikusius sultingus...

Skandalų poveikis partijų reitingams – netikėtas (115)

Nors socialdemokratus ir liberalus krečia skandalai, dėl kurių buvo galima tikėtis didelių...

Tragiškos avarijos liudininkas: baisiu greičiu pralėkė „Bentley“, iš paskos - „Subaru“ žuvo žmogus ir šuo (167)

Spalio 21-osios naktį, apie 1.55 val., Raseinių rajone, kelio Vilnius-Kaunas-Klaipėda 172 km,...

Naktis Vilniuje: 135 km/val. greičiu lėkęs vairuotojas ir dešimtys kitų skraidančių erelių (178)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus kelių patruliai surengė įprastinį reidą....