aA
Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybininkai antradienį pradėjo ketvirtą prekybos po „Brexito“ derybų ratą, bet niekas Londone ir Briuselyje nesitiki proveržio šią savaitę.
Michelis Barnier
Michelis Barnier
© Reuters / Scanpix

Pasibaigus naujausioms derybininkų vaizdo konferencijoms, JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ir Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen susitiks nuspręsti, kaip eiti į priekį.

„Aukšto lygio“ susitikimas birželį, deryboms įvertinti, buvo numatytas politinėje deklaracijoje, kurią abi šalys pasirašė drauge su „skyrybų“ susitarimu.

Dabar jis gali būti dar svarbesnis, ES derybininko Michelio Barnier ir jo kolegos iš JK Davido Frosto deryboms atskleidus didelius požiūrių skirtumus.

Šiuo metu nesitikima, kad Didžioji Britanija prašytų pereinamojo periodo po „Brexito“ pratęsimo, tad gruodžio 31-ąją JK turi pasitraukti iš bendrosios rinkos ir ES muitų sąjungos.

Jei iki to laiko nebus sudarytas prekybos susitarimas, ekspertai prognozuoja didelius sutrikimus verslui, jau ir taip nukentėjusiam nuo koronaviruso pandemijos, kurios niekas nesitikėjo, kai Britanija 2016 metų birželį nubalsavo už išstojimą iš Bendrijos.

„Aklavietė“

Briuselio veteranas ir buvęs prancūzų ministras M. Barnier, kuriam likusios 27 ES narės pavedė derėtis dėl tvarkingo „Brexito“, praėjusią savaitę sakė, kad derybos bus iškalbingos.

„Tikiuosi sužinoti, ar Jungtinė Karalystė šių metų pabaigoje nori palikti bendrąją rinką su susitarimu ar be jo“, – sakė jis Vokietijos radijui „Deutschlandfunk“.

Tačiau vienas Europos pareigūnas, nesutikęs skelbti savo pavardės, perspėjo: „Tai visai ne lemiama, o prognozuojama savaitė, tiesiog patvirtinsianti, kad esame aklavietėje.“

Kai kas užsiminė, kad galėtų būti judėjimo dėl žvejybos teisių, ES atsitraukiant dėl galimybės žvejoti jos vandenyse mainais į Britanijos įsipareigojimą laikytis Europos vienodų veiklos sąlygų taisyklių.

Tačiau Dauningo gatvė reporteriams pareiškė, kad tai „ES saviapgaulė“.

M. Barnier britų savaitraščiui „The Sunday Times“ sakė, kad jis ir D. Frostas turi „bendrą atsakomybę“ užkirsti kelią katastrofai.

„Jei nepasieksime susitarimo, tuomet tai turės dar daugiau padarinių. O tada jie, žinoma, prisidės prie ir taip labai rimtų koronaviruso krizės padarinių“, – sakė jis.

„Nepriklausoma valstybė“

M. Barnier gavo mandatą siekti ambicingo plataus susitarimo prižiūrėti vadinamąsias vienodas veiklos sąlygas gamybos, darbo ir aplinkos standartų srityse.

Tai suteiktų britų firmoms galimybę naudotis dauguma, bet ne visais, bendrosios rinkos privalumais ir apsaugotų jų konkurentus Europoje nuo bandymų pakirsti standartus.

Tačiau D. Frostas ir B. Johnsonas sako, kad nori tik paprasto prekybos susitarimo, kuriuo būtų išsaugotas JK suverenumas išlaikant didžiąją prekybos dalį be muitų.

Jie taip pat nori, kad tai reglamentuotų ne koks nors unikalus ES ir JK paktas, o virtinė susitarimų atskiriems sektoriams, tokiems kaip prekyba, žūklė, aviacija ir energetika.

„Tikimės, kad šis [derybų] ratas bus konstruktyvus, ir [tikimės] išlaikyti procesą vėžėse prieš aukšto lygio susitikimą vėliau šį mėnesį“, – sakė vienas britų atstovas.

„Tačiau... aišku, kad ES reikia rutulioti savo poziciją, kad būtų pasiektas susitarimas“, – perspėjo jis.

M. Barnier skundėsi, kad agresyvesnis D. Frosto „tonas“ stumiant britų argumentus per praėjusio mėnesio susirašinėjimą gali sužlugdyti pažangą.

Briuselio pareigūnai pyksta, kad Britanija jų akyse atsitraukė nuo rašytinio susitarimo būsimame prekybos susitarime sutikti su vienodų veiklos sąlygų garantijomis.

Tačiau Londonas tvirtina, kad JK pasiūlymai atitinka šiuos įsipareigojimus, ir skundžiasi, kad ES atsisako pasiūlyti tokį patį prekybos susitarimą, kokius yra pasirašiusi su Kanada ar Singapūru.

„Reikia subalansuoto sprendimo, kuris atspindėtų politinę tikrovę abiejose šalyse, ir mes toliau garantuosime, kad mūsų pozicija būtų suprasta, – sakė atstovas. – Nesutiksime su jokiais ES reikalavimais mums atsisakyti savo, kaip nepriklausomos valstybės, teisių.“

Abiem šalims laikantis viena kitai prieštaraujančių vizijų dėl kelio į priekį, nedaug ekspertų tikisi, kad šios savaitės derybos duos vaisių.

Vėlyvas kompromisas

Tačiau ant kortos pastatyta labai daug, tad niekas taip pat nesitiki, kad derybos nepataisomai žlugtų.

„Barnier ir Frostas sako tą patį, susitarimo nebuvimas visiškai tikėtinas. Tuo pat metu abi šalys teiktų pirmenybę susitarimui“, – sakė strateginių studijų centro „UK in a Changing Europe“ direktorius Anandas Menonas.

Jis neturi didelių lūkesčių dėl šios savaitės derybų ar dėl B. Johnsono ir U. von der Leyen susitikimo šio mėnesio pabaigoje.

„Jie tikriausiai pasakys, kad abi šalys nori kalbėtis toliau, – naujienų agentūrai AFP sakė jis. – Jei gausime kompromisą, jis atsiras deryboms baigiantis, rudenį.“

D. Frostas ir M. Barnier penktadienį turėtų pateikti atnaujintą informaciją apie derybas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

JK gyventojų piniginėse numatomi pokyčiai: kaip atsilieps valdžios planai dėl atlyginimų ir mokesčių

Tai ne pirmasis, bet jau antrasis šiais metais Jungtinės Karalystės kanclerio Rishi Sunako...

Darbo kodekse gali keistis prastovos reglamentavimas (1)

Darbo kodekse siūloma keisti dėl ekstremaliosios padėties ar karantino paskelbtos prastovos...

Lietuvos bankas vertins koncentraciją didinančius sandorius

Lietuvos bankas (LB), siekdamas išvengti per didelės atskirų finansų institucijų įtakos...

Darbą keisti šiuo metu – itin palanku, tačiau ekspertai įspėja dėl rizikų ateityje (45)

Rugsėjį 71 tūkstantis darbuotojų surado naują darbą – tai didžiausias mėnesio skaičius bent...

„Aprangos“ grupės pelnas šiemet padidėjo 54 proc. iki 6,8 mln. eurų papildyta

Koncerno „ MG Baltic “ kontroliuojama didžiausia Baltijos šalių mažmeninės drabužių...

Top naujienos

D+Julija Leimonė

Vilijampolė išsivadavo iš daugelį metų ją slėgusių kriminalinių pančių: dabar rajono gyventojai gali lengviau atsikvėpti

Vilijampolė ilgus metus paskui save vilko nekokios reputacijos šleifą ir, rodėsi, niekuomet juo...

Profesorius Usonis atsakė, kaip rinktis vakciną sustiprinančiai dozei ir kodėl nesiūloma „AstraZeneca“

Suaugusieji Lietuvos gyventojai jau kviečiami skiepytis sustiprinančia vakcinos nuo koronaviruso...

Dana Ribas – apie gyvenimą pakeitusį papuošalą: deimantų turinti moteris niekuomet nepražus (14)

„Tuomet nė įtarti negalėjau, kad liksiu ten viena, su dviem mūsų vaikais“, – apie visa...

Diskvalifikuotas, bet teisme triumfavęs JAV sprinteris prisiteisė milijonus, tačiau nesulaukė nė cento (1)

Seulo olimpinis čempionas, JAV sprinteris Butchas Reynoldsas buvo apkaltintas dopingo vartojimu ir...

Atlikę tyrimą su rykliais mokslininkai pateikė netikėtą žinią, kodėl jie puola žmones (6)

Rykliai labai retai puola žmones – o jei taip atsitinka, tai dažniausiai būna...

D+Regimantas Dima

Garsiausių narkobaronų istorijos: jie žarstė milijonus ir įtaką, apie juos kuria „Netflix“, tačiau kur jie dabar?

Taip, aš žinau ir serialai apie tai man pastoviai kala į galvą. Jeigu tu svajoji apie nepanešamus...

Ant naftos platformos įsikurs milžiniškas atrakcionų parkas su amerikietiškais kalneliais, čiuožyklomis ir viešbučiais (2)

Artimuosiuose Rytuose ant naftos gręžinio platformų bus pastatytas naujas milžiniškas pramogų...

Ledai pajudėjo – po Nausėdos išsakytų teiginių apie Karoblio kandidatūrą aiškėja, kiek trunka „atšalimo laikotarpis“ (14)

Nuo šiol Lietuvoje bus aiškiau, kiek trunka „politinis atšalimas“. Prezidentas Nausėda...

Tai, ką matėme tik filmuose, tampa realybe: namai, kuriuose gyvensime po 10 metų ar net greičiau (88)

6 val. ryto ir jūsų žadintuvas suskamba anksčiau, negu įprastai. Tai ne prietaiso gedimas:...