aA
Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) vykstant prezidento rinkimams, tiek Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius, tiek ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sutinka, kad tuo atveju, jei rinkimus laimėtų Demokratų partijos kandidatas Joe Bidenas, Europos Sąjungos (ES), o taip pat ir Lietuvos verslams, veikiantiems žaliosios energetikos srityje, atsivertų geresnės eksporto galimybės.
Įvertino JAV rinkimų poveikį: įžvelgia galimybių Lietuvos verslams žaliosios energetikos srityje
© Shutterstock

J. Bidenas žada, kad tuo atveju, jei būtų išrinktas, JAV vėl prisijungtų prie Paryžiaus klimato susitarimo. Jis taip pat siektų, kad iki 2050 m. JAV pasiektų nulinį anglies dvideginio emisijų lygį bei žada investuoti 2 trilijonus JAV dolerių (1,7 trilijono eurų) į žaliąją energetiką.

„SME Finance” ekonomistas Aleksandras Izgorodinas Eltai sakė, kad tai būtų šansas ES, o taip pat ir Lietuvos verslininkams.

„Tai būtų geras šansas, nes ES kitais metais per skatinimo planą labai daug investuos į žaliąją energetiką. Tai šiaip yra toks vienas iš fundamentalių ES tikslų artimiausiais dešimtmečiais, ES įmonės tikrai yra stiprios šioje srityje ir tik stiprės. Amerikos įmonės savo ruožtu pakankami daug prarado šitoje srityje, nes dabartinis prezidentas nebuvo labai linkęs investuoti į alternatyviąją energetiką, jis daugiau dėmesio skyrė tradiciniams verslams“, – Eltai sakė A. Izgorodinas.

Jis nurodė, kad praėjusiais metais JAV užėmė 11 vietą Lietuvos eksporto partnerių sąraše. Pasak ekonomisto, tiesioginė Lietuvos ekonomikos priklausomybė nuo JAV nėra pati didžiausia, tačiau netiesioginė priklausomybė itin didelė.

„JAV yra didžiausia ES prekybos partnerė. Vokietija, Prancūzija ir kiti eksportuoja daug prekių į Ameriką. Jeigu auga Vokietijos ir šiaip ES eksportas į JAV, tada atitinkamai auga ir Lietuvos eksportas į ES, nes jeigu vokiečių bendrovė gauna gamybos kontraktą ir gamina prekes, kurios yra skirtos Amerikai, tai jie kažkokią dalį kontraktinių užsakymų gali duoti ir Baltijos šalims ir Lietuvai“, – sakė A. Izgorodinas.

Ekonomistas teigė, kad užsienio prekybos perteklius tarp ES ir JAV šiuo metu yra rekordinis. Anot A. Izgorodino, tai rodo, kad ES įmonės JAV rinkoje išlieka konkurencingos, nepaisant per dabartinio JAV šalies vadovo Donaldo Trumpo kadenciją įvestų padidintų muitų.

„Bet tai yra ir bloga naujiena, nes jeigu laimi dabartinis JAV prezidentas ir jeigu toliau bus stumiama „Amerika pirmiausia“ linija, kad turime ginti vietinio verslo interesus, tai, kad ES turi rekordiškai didelį prekybos perteklių su JAV, politiškai nėra gerai. (...) Tai reiškia, kad eksportuoti į Ameriką nebus taip lengva, kaip galbūt Baracko Obamos valdymo metu, nes gali būti taip, kad dėl kažkokių prekybos eilučių vėl prasidės derybos. Tai reiškia, kad mes pradėsime kelių metų derybas dėl naujos ES ir JAV prekybos sutarties. Gali būti, kad kažkuriam labai trumpam laikotarpiu gali būti įvesti padidinti muitai“, – sakė ekonomistas.

Jis sakė nemanantis, kad tai stipriai paveiktų ES eksportą į JAV, tačiau gali būti jaučiamas poveikis per įmonių pelningumą.

„Jei JAV įveda muitus smulkesnei ES eksporto kategorijai, tai reiškia, kad tos ES įmonės, kurios eksportuoja į JAV, turi mažinti savo pelningumą tam, kad išliktų JAV rinkoje. (...) Tada bus taip, kad, tarkime, Vokietijos bendrovė, kuri eksportuoja kokį nors gaminį į Europą, susiduria su didesniais muitais, atitinkamai sumažina savo galutinių produktų kainą tam, kad išliktų konkurencinga JAV rinkoje, tada atitinkamai pradeda spausti žaliavų tiekėjus mažinti kainas ir pelningumą“, – sakė ekonomistas.

Tuo metu Pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius sutiko, kad sprendžiant iš J. Bideno pasisakymų, žaliąją energetiką vystantys Lietuvos verslai turėtų geresnių galimybių eksportuodami į JAV.

„Lietuva tikrai yra einanti į žaliąją ekonomiką ir pagal rodiklius, kuriuos mes pasiekėme, ES esame vieni iš lyderių ir tai atsispindės ir mūsų anglies dvideginio emisijoje. Mes išleidžiame mažiau (anglies dvideginio – ELTA), gamindami tuos pačius produktus nei kai kurios Azijos šalys ir tai leidžia tikėtis mums, kad mūsų produktai, pagaminti Lietuvoje ir ES, turės didesnę paklausą ir pirmumo teisę JAV rinkoje, nes jie bus žalesni. Čia yra didžiulė galimybė“, – Eltai sakė V. Janulevičius.

Kalbėdamas apie D. Trumpo kadenciją, V. Janulevičius sakė, jog negalima pasakyti, kad jis buvo pozityvus ES atžvilgiu, nors Europa nukentėjo ne taip smarkiai, kaip Kinijos verslai.

„ES produktai rado vietą po saule beveik tokioje pačioje apimtyje kaip iki tol, o kiniškos prekės truputį sumažino savo dominavimą Amerikos ekonomikoje. Pozityvumas buvo, kad (D. Trumpas – ELTA) įžvelgė, jog tam tikros Azijos šalys galbūt nekuria tokios didelės pridėtinės vertės“, – sakė Pramonininkų konfederacijos prezidentas.

Jis užsiminė, kad sprendžiant iš J. Bideno pasisakymų, ES verslininkams jis būtų geresnė alternatyva nei D. Trumpas.

„Sprendžiant iš jo kalbų, ponas Bidenas teiks prioritetą partneriams, kalbant apie NATO, Europos partnerius. Galima spręsti, kad kažkiek Europos verslui būtų geresnė perspektyva, lyginti su ponu Trumpu, kuris vis grasina apriboti tam tikrus dalykus Europos gamintojams“, – sakė V. Janulevičius.

ELTA
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Europos darbo rinkos barometras: Lietuva atsilieka nuo vidurkio

Šių metų lapkritį Europos darbo rinkos barometras antrą mėnesį iš eilės mažėjo tiek pat...

FNTT: paminklų pardavėjas kaltinamas mokesčių slėpimu

Pietų Lietuvoje kapaviečių paminklų, kitų gaminių bei augalų prekyba užsiimančios įmonės...

Ekonomistai: augančios pajamos infliaciją atsvers ne visiems (1)

Nuo kitų metų augančios darbuotojų pajamos ir pensijos turėtų didinti žmonių perkamąją...

Teismas neleido „Grindai“ įteisinti dalies nuotekų tinklų bei šulinių (1)

Vilniaus savivaldybės valdoma įmonė „Grinda“ neturi teisės perimti apie 70 kilometrų jos...

Profsąjungos tikina, kad dėl naujos testavimosi tvarkos net išeinama iš darbo: dar daugiau nesusipratimų laukia vėliau (263)

Nuo šiandien, gruodžio 1-osios, nevakcinuoti ir nepersirgę tam tikruose sektoriuose dirbantys...

Top naujienos

Nemokami antikūnų testai daromi ne visiems ir ne visur: vietų skaičius ribotas siūlo vertinti pagal du kriterijus

Nuo trečiadienio gyventojai vieną antikūnų testą gali atlikti nemokamai.

Kuo važinėja ministrai: iš tarnybinių taršiausias Kairio, už asmeninį daugiausiai mokėtų Dobrovolska (158)

Jei Lietuvoje būtų įvestas naujas taršos mokestis, 2023 metais daugiausiai už savo asmeninio...

Buvusio Lietuvos diplomatijos vadovo analizėje – kontroversiškos įžvalgos: ar stumiame Minską į Maskvos glėbį (106)

Buvęs užsienio reikalų ministras, ambasadorius Vygaudas Ušackas perspėjo, kad tik sankcijomis...

Putinas iškėlė reikalavimą NATO papildyta (67)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareikalavo, kad NATO nutrauktų savo plėtrą į Rytus....

Vairuotojai dalijasi vaizdais iš gatvių: tikriausiai blogiau nei šiandien dar nebuvo (173)

Dar trečiadienio vakarą Lietuvoje prasidėjęs snygis tęsiasi. Kelininkai pluša bandydami nuvalyti...

COVID-19 statistika: 1813 naujų atvejų, 20 mirčių pirmą skiepą gavo 2,4 tūkst. žmonių

Praėjusią parą nustatyta 1813 naujų COVID-19 atvejų, mirė 20 žmonių, rodo ketvirtadienį...

Tiesioginė transliacija / Delfi premjera: Dominykas Vaitiekūnas pristato dainą iš savo gyvenimo „Turtas“

Ketvirtadienį 10 val. laidos „Delfi premjera “ svečias - naują dainą „Turtas“ bei jos...

D+Marius Jovaiša

Marius Jovaiša. Galvojate, kad siekdami tikslų kopsite tik aukštyn? Kaip susitaikyti su krizėmis ir sąstingiais

Svajojate tapti geresniu savo profesijos specialistu – tam reikia mokytis, bet trūksta drąsos...

Floristas Mantas Petruškevičius aptarė Kauno ir Vilniaus egles: viena – gražiausia be konkurencijos, kita pagyrų nesulaukė (149)

Miestų rungtynės dėl gražiausios eglutės prasideda vos šioms sužibus, o didžiausia kova...

Lietuvių neatrastoje investicijų srityje mato daug potencialo: įsigyti dar galima labai mažomis kainomis

Apie investicijas galvojantys lietuviai vis dar daugiausiai dėmesio skiria savo santaupų...