aA
Kovai su koronaviruso protrūkio ekonominiais padariniais Europos Sąjunga imasi aibės priemonių. Pavyzdžiui, naujoji 37 mlrd. eurų vertės iniciatyva Lietuvai jau numato 1,487 mlrd. eurų. Tačiau tai – tik lašas jūroje, palyginti su visa beveik 2 trln. eurų ekonomine intervencija, jau spėta praminti naujuoju Maršalo planu.
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen
© Zuma Press / Scanpix

Kaip žinia, Maršalo planu vadinta Jungtinių Amerikos Valstijų programa, kuri padėjo Europai atsitiesti po Antrojo pasaulinio karo.

Po viruso sukeltos krizės ES ketina atsitiesti savo jėgomis. 750 mlrd. eurų į rinkas įlieti ketina Europos Centrinis Bankas, 500 mlrd. eurų turėtų ateiti iš Europos stabilumo mechanizmo. Likusi 2 trln. eurų dalis numatyta Europos Komisijos ir pačių valstybių narių priimtomis priemonėmis.

„Tai yra didžiausia Europos solidarumo išraiška istorijoje, didesnė net už Maršalo planą – programą, kuri padėjo mums atsitiesti po Antrojo pasaulinio karo“, – apie pagalbos mechanizmą sakė Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli.

Nors žada papildomų lėšų iš ES biudžeto, EK taip pat pabrėžia, kad pagrindinis fiskalinis atsakas į koronaviruso grėsmę – valstybių nacionalinės lėšos.

Davidas Sassoli
Davidas Sassoli
© Imago / Scanpix

Žiūrės lanksčiau

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė, kad padarys viską, kas būtina siekiant remti Europos piliečius ir ekonomiką.

„Tai – ne tik precedento neturintis iššūkis mūsų sveikatos priežiūros sistemoms, bet ir didžiulis smūgis mūsų ekonomikai. Dabartinė padėtis aptariama šiandien paskelbtame svarbiame ekonomikos dokumentų rinkinyje. Esame pasirengę, keičiantis padėčiai, padaryti daugiau“, – apie koronaviruso pandemiją sakė ji.

Kaip nurodoma EK pranešime, Bendrijos narės gali nuspręsti imtis tokių priemonių, kaip darbo užmokesčio subsidijos, pelno ir pridėtinės vertės mokesčių arba socialinių įmokų mokėjimo sustabdymas.

Be to, jos gali tiesiogiai teikti vartotojams finansinę paramą, pavyzdžiui, padengti atšauktas paslaugas arba bilietus, kurių veiklos vykdytojai nekompensuoja.

Remdamosi ES valstybės pagalbos taisyklėmis, valstybės narės taip pat gali padėti toms įmonėms, kurių likvidumas nepakankamas ir kurioms reikalinga skubi sanavimo pagalba.

Siekiant, kad šias priemones būtų įmanoma įgyvendinti, EK jau pasiūlė ES numatyti visišką fiskalinės sistemos lankstumą, o taip pat aktyvinti bendrą ribojančią išlygą, kad būtų galima fiskalinei politikai skirti bendresnę paramą.

Leidimui nukrypti nuo fiskalinės drausmės taisyklių jau pritarė ES finansų ministrų taryba (ECOFIN). Šiuo metu laukiama Europos Vadovų Tarybos, kuri vaizdo ryšio konferencijoje susitinka kovo 26 dieną, pritarimo.

„Stabilumo ir augimo pakto lankstumas sudarys galimybes visoms valstybėms narėms mobilizuoti būtinus finansinius išteklius, siekiant maksimaliai išnaudoti visas įmanomas priemones. Tačiau pasibaigus krizinei situacijai turi būti grįžta prie vidutinio laikotarpio fiskalinio tvarumo užtikrinimo“, – sakė finansų ministras Vilius Šapoka.

Ketvirtadienį taip pat numatoma ir neeilinė Europos Parlamento plenarinė sesija, kurios metu nuotoliniu būdu bus balsuojama ir dėl Atsako į koronaviruso grėsmę investicijų iniciatyvos.

Numatė 37 mlrd. eurų

Pagal šią naują iniciatyvą kovai su koronaviruso krize EK siūlo skirti 37 mlrd. eurų iš sanglaudos politikos biudžeto.

„Komisija siūlo šiais metais atsisakyti įsipareigojimo reikalauti, kad valstybės narės grąžintų nepanaudoto išankstinio finansavimo lėšas iš struktūrinių fondų. Tai sudaro apie 8 mlrd. eurų iš ES biudžeto, šią sumą valstybės narės galės panaudoti 29 mlrd. eurų struktūriniam finansavimui visoje ES papildyti“, – rašoma pranešime.

Jau paskelbtas ir orientacinis sumų paskirstymas pagal valstybes nares. Nurodoma, kad Lietuvoje liko nepanaudota 222 mln. eurų, prie kurių būtų galima pridėti dar 1,264 mlrd. eurų, tad bendrai kovai su koronavirusu būtų galima skirti 1,487 mlrd. eurų ES biudžeto lėšų.

Palyginkime: Latvijai siūloma iš viso skirti 792 mln. eurų, Estijai – 295 mln. eurų. Didžiausia suma gali tekti Lenkijai – 7,435 mlrd. eurų, mažiausia – Liuksemburgui, 2 mln. eurų.

Paaiškinama, kad nacionaliniai asignavimai priklausys nuo sumų, kurias valstybės narės turėjo grąžinti EK šiais metais. Jie taip pat priklausys nuo sanglaudos finansavimo paketo dydžio ir įgyvendinimo spartos.


Kiti fondai

EP taip pat turėtų apsispręsti dėl ES solidarumo fondo taikymo srities išplėtimo, kad ji apimtų kritines visuomenės sveikatos situacijas.

Skaičiuojama, kad 2020 metais tam gali būti skiriama iki 800 mln. eurų.

Savo ruožtu atleistiems ir savarankiškai dirbantiems asmenims remti dabartinio ir būsimo reglamento sąlygomis galėtų būti naudojamos ir Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo lėšos.

Tam 2020 metais gali būti skiriama iki 179 mln. eurų.

Europarlamentarams taip pat teikiamas pasiūlymas sustabdyti tuščių lėktuvų skrydžius ir numatyti, kad laikinai juos nutraukusios bendrovės neprarastų kilimo ir leidimosi teisių.

U. von der Leyen anksčiau sakė, kad siūloma priimti tikslinius teisės aktus, kuriais oro transporto bendrovės būtų laikinai atleistos nuo taisyklės „naudok arba neteksi“ taikymo, t. y. nuo prievolės per tam tikrą laikotarpį panaudoti ne mažiau kaip 80 proc. joms skirtų oro uosto laiko tarpsnių, kad galėtų juos išlaikyti tam tikru kitų metų laikotarpiu.

Margrethe Vestager
Margrethe Vestager
© Zuma Press / Scanpix

Penkių rūšių pagalba verslui

EK jau patvirtino laikinąją sistemą, kuri valstybėms suteikia galimybę užtikrinti, kad visų rūšių įmonės išliktų pakankamai likvidžios ir išlaikytų ekonominės veiklos tęstinumą COVID-19 protrūkio metu ir jam pasibaigus.

„COVID-19 protrūkis skaudžiai atsiliepia ekonomikai. Turime imtis skubių suderintų veiksmų, kad šį poveikį kuo geriau suvaldytume. Pagal naują laikinąją sistemą valstybės narės galės naudotis visomis valstybės pagalbos taisyklėse numatytomis lankstumo galimybėmis, kad šiuo sunkiu laikotarpiu paremtų ekonomiką“, – sakė už konkurencijos politiką atsakinga vykdomoji pirmininko pavaduotoja Margrethe Vestager.

Pagal laikinąją sistemą, numatoma penkių rūšių pagalba.

Pirma, tiesioginės dotacijos, atrankinės mokesčių lengvatos ir išankstiniai mokėjimai. Valstybės narės galės sukurti sistemas, pagal kurias įmonei būtų skiriama iki 800 tūkst. eurų skubiems likvidumo poreikiams patenkinti.

Antra, valstybės garantijos paskoloms, kurias įmonės gauna iš bankų. Valstybės narės galės teikti valstybės garantijas, kad užtikrintų, jog bankai ir toliau teiktų paskolas klientams, kuriems jų reikia.

Trečia, subsidijuojamos valstybės garantijos įmonėms. Valstybės narės galės įmonėms teikti paskolas taikydamos palankias palūkanų normas. Šios paskolos gali padėti įmonėms nedelsiant patenkinti apyvartinio kapitalo ir investicijų poreikius.

Ketvirta, apsaugos priemonės bankams, kurie nukreipia paramą realiajai ekonomikai. Kai kurios valstybės narės numato remtis turimais bankų skolinimo pajėgumais ir per juos nukreipti verslui, visų pirma, mažoms ir vidutinėms įmonėms, skirtą paramą. Pagal šią sistemą aiškiai nustatyta, kad tokia pagalba yra laikoma tiesiogine pagalba bankų klientams, o ne patiems bankams. Taip pat pateikiama gairių, kaip užtikrinti kuo mažesnį bankų konkurencijos iškraipymą.

Penkta, trumpalaikis eksporto kredito draudimas. Remiantis sistema, numatyta lankstesnių galimybių įrodyti, kad kai kuriose šalyse nėra galimybės dengti parduotiną riziką ir taip leisti valstybei prireikus teikti trumpalaikį eksporto kredito draudimą.

Bendri pirkimai

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrui numatyta galimybė bendrai pirkti medicinos priemones, siekiant užtikrinti sąžiningą jų kainą ir paskirstymą.

„Vasario 28 dieną paskelbtas asmeninių apsaugos priemonių pirkimo konkursas (vyksta vertinimas), o kovo 17 dieną – kvėpavimo ventiliatorių pirkimo konkursas.

Nuo kovo 20 dienos taip pat bus skirta 50 mln. eurų reikiamai medicinos įrangai įsigyti pagal „RescEU“ mechanizmą (iš jų 40 mln. eurų turi patvirtinti EP ir ES Taryba). Visos valstybės narės, kaip numato ES civilinės saugos mechanizmas, turės prieigą prie visų sukauptų ES medicinos priemonių, tokių kaip kvėpavimo ventiliatoriai ir apsauginės kaukės“, – rašoma pranešime.

EK dar pasiūlė skirti 47,5 mln. eurų iš programos „Horizontas 2020“ 17-ai atrinktų COVID-19 mokslinių tyrimų projektų, o pagal Naujoviškų vaistų iniciatyvą paskelbtas dar vienas 45 mln. eurų vertės kvietimas teikti paraiškas terapijos ir diagnostikos tyrimams finansuoti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(116 žmonių įvertino)
4.6293

Prieš pajamų deklaravimo startą perspėja: svarbu nepraleisti datos, po kurios gresia delspinigiai (33)

Jau trečiadienį prasidės procedūra, kuri daugeliui lietuvių vis dar išlieka gana nemaloni –...

Baltarusijos opozicija prašo užsienio bankus blokuoti dviejų valstybinių bankų sąskaitas (4)

Baltarusijos opozicija paragino virtinę stambių užsienio bankų uždaryti valstybinių bankų...

Sulaikytas vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų, Kauno termofikacinės elektrinės savininkas Stonys papildyta (462)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ( FNTT ) sulaikė vienu iš turtingiausių Lietuvos...

Beveik pusė sukčiavimo nusikaltimų padaroma telefonu, dauguma – iš įkalinimo įstaigų (6)

Pernai buvo registruota 2264 sukčiavimo nusikaltimų. Telefoninis sukčiavimas sudaro apie 46...

Lietuvos lošimų verslo asociacija: nuotoliniai lošimai sušvelnino pandemijos smūgį sektoriui

Dėl koronaviruso paskelbti karantinai ribojo fizinių lošimus, tačiau augo nuotoliniai. Vis dėlto...

Top naujienos

Svarbi pergalė Eurolygoje: „Žalgiris“ atvėsino įkaitusį ASVEL klubą (275)

Dėl vietos atkrintamosiose varžybose kovojantis Kauno „Žalgiris“ (15/12) sėkmingai pradėjo...

Dailius Dargis | D+

Lengvų pinigų siekusį lietuvį bendratautiečiai paaukojo japonams: pateko į pragarišką kalėjimą jakudzų ir kitų legendų kompanijon

Kaunietis Andrius Gavėnas prieš keletą metų ištvėrė tikrą pragarą. Tuo metu jis keliems...

Pavasaris trumpam atsitraukia: debesys vėl pažers šlapdribos ir sniego (1)

Trečiadienį Lietuvos orus lems šiaurinis anticiklono pakraštys. Ties vakariniais ir...

Navicką nustebino kolegų požiūris į homoseksualus: panašiai sakėme žydams, uždarydami juos į getus (358)

Viešojoje erdvėje netylant karštoms diskusijoms dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo, šeimos...

Modesta Meškė | D+

Biomedicinos mokslų daktarė įvardijo svarbiausius produktus ir vitaminus, būtinus moters grožiui: be jų senėjimo proceso nepristabdysime

Jeigu tik galėtume, išrastume jaunystės eliksyrą . O kur jis iš tikrųjų slypi? Kokiuose...

Save graužęs Jokubaitis rado atsispyrimo tašką: dabar viduje nežinau, kur dėtis (3)

Kauno „Žalgirio“ pergalę prieš Vilerbano ASVEL 85:75 Rokas Jokubaitis vadina „viena...

FNTT sulaikė vieną turtingiausių Lietuvos verslininkų Rimandą Stonį: teigė esąs sulaikytas „visiškai be reikalo“ papildyta 21.36 val.  (462)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ( FNTT ) sulaikė vienu iš turtingiausių Lietuvos...

Kamuolio palietimus suskaičiavęs Schilleris: jei tik dabar būtume susirūpinę krūviais, neturėtume 15 pergalių (3)

Jei nori įvykdyti pergalių ekspreso apiplėšimą, turi pasitelkti ir įprastame protokole...

Kinija nerimauja dėl nekilnojamojo turto ir JAV bei Europos rinkų burbulų (19)

Aukščiausias Kinijos bankininkystės reguliuotojas pareiškė , kad „labai nerimauja“ dėl...

Šia pavojinga liga Lietuvoje serga apie 80 žmonių, tačiau daugiau nei pusė nė nežino ją turintys (45)

Įsivaizduokite, jog po kiekvieno sumušimo ant jūsų kojos ar kitos kūno vietos atsiranda ne...