„Turime nedelsdami aukščiausiu lygiu pradėti diskusijas dėl valstybinio banko modelio. Kaip rodo paskutinės apklausos, daugiau nei pusė gyventojų pritartų valstybinio banko steigimui. Žmonės jaučia, kad rinka neefektyvi ir neveikia: būsto palūkanos per ketverius metus išaugo pusantro karto, bankai nebeskolina verslui, paslaugų prieinamumas mažėja“, – teigia LSDP frakcijos Seime seniūnė R. Budbergytė.

Politikė priminė, kad regionų plėtros banko steigimas yra įrašytas ir į Vyriausybės programą.

Pasak R. Budbergytės, socialdemokratai siūlytų steigti valstybinį banką, kuris užtikrintų kapitalo prieinamumą smulkiam ir vidutiniam verslui, teiktų paskolas regionuose, finansuotų, pavyzdžiui, prieinamo būsto programą.

„Remiamės Vokietijoje, Lenkijoje, Norvegijoje veikiančių valstybinių plėtros bankų pavyzdžiu. Toks bankas galėtų užtikrinti būsto paskolų prieinamumą, smulkaus ir vidutinio verslo, ypač regionuose, kreditavimą. Tuo metu bankų paslaugų nykimą regionuose galima gaivinti mobilios bankininkystės būdu”, – sako R. Budbergytė.

Per pastaruosius penkerius metus, primena R. Budbergytė, nė vienai valdžiai nepavyko sumažinti bankų koncentracijos rinkoje.

„Toliau tikėtis, kad pavyks prikviesti naują banką ir problemos išsispręs, neverta – rinka yra užpildyta. Valstybės įsikišimas čia yra būtinas, o nauda žmonėms yra akivaizdi: paskolos mažam ir vidutiniam verslui ir bankų skyriai ten, kur gyveni”, – pridūrė R. Budbergytė.

ELTA primena, kad Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK), atlikęs 2008-2009 metų ekonominės krizės priežasčių tyrimą, siūlė atlikti galimybių studiją dėl komerciniais pagrindais veikiančio valstybinio banko, kuris būtų orientuotas į bazinių finansinių paslaugų paketą, gyventojų, verslo, valdžios sektoriaus kreditavimo ir kitų finansinių paslaugų suteikimą.