LSDP

Lietuvos socialdemokratų partija laikoma seniausia politine jėga, ji susikūrė 1896 m., kai šalis dar priklausė Rusijos imperijai. Lietuvai antrą kartą žengiant nepriklausomybės keliu partija atsikūrė 1989-aisiais, jos branduolį sudarė Vytenis Andriukaitis, Aloyzas Sakalas, Kazimieras Antanavičius ir kiti asmenys.

Aukščiausiojoje Taryboje-Atkuriamajame Seime socialdemokratai laimėjo 9 vietas, rinkimuose į Seimą 1992 m. iškovojo 8 mandatus, o 1996-aisiais – 12 vietų. Kadangi partijos populiarumas buvo gana nedidelis, socdemai ėmė svarstyti apie bendradarbiavimą su Lietuvos demokratine darbo partija (LDDP), kuri kartais buvo vadinama ekskomunistine politine jėga.

Nepatenkintieji bendradarbiavimu ir LDDP, tarp kurių buvo ir dabartinis konservatorius Rimantas Jonas Dagys, 1999-aisiais įkūrė naują partiją „Socialdemokratija 2000”, tuo tarpu 2000-ųjų Seimo rinkimuose buvo sudaryta Algirdo Mykolo Brazausko lyderiaujama socialdemokratinė koalicija, kuri iš 141-os vietos Seime laimėjo 51-ą mandatą.

2001-aisiais LDDP ir LSDP formaliai susijungė, partijos pirmininku tapo A.M. Brazauskas, kuris tuomet ėjo ir ministro pirmininko pareigas. Premjeru jis dirbo 2001-2006 m.

Vienu didžiausių iššūkių partijai tapo A.M. Brazausko pasitraukimas iš premjero pareigų ir partijos vadovo vairo perleidimas Gediminui Kirkilui, 2006-aisiais suformavusiam mažumos Vyriausybę. Visuomenėje A.M. Brazauskas buvo vienas populiariausių politikų, tuo metu G. Kirkilas tokios paramos iš visuomenės stokojo.

G. Kirkilo koalicinė mažumos vyriausybė buvo aršiai kritikuojama, o jos populiarumas menko. 2008-ųjų rinimuose ji iškovojo 25 mandatus ir tapo opozicine jėga, o partijos vairą 2009 m. iš G. Kirkilo perėmė Algirdas Butkevičius, kuris vadovauja partijai ir šiuo metu.

2012 m. Seimo rinkimuose socialdemokratai iškovojo 37 mandatus ir kartu su Darbo partija bei „Tvarka ir teisingumu“ suformavo valdančią koaliciją. Premjero pareigas eina A. Butkevičius.

Socialdemokratai tradiciškai yra kairieji ekonominėje-socialinėje srityje, tačiau drauge su liberalais sutaria dėl kai kurių moralinių dalykų – abortų, Bažnyčios vaidmens visuomenėje, šeimos politikos, dirbtinio apvaisinimo.

2015 m. savivaldos rinkimuose socialdemokratai kelia kandidatus visoje Lietuvoje. Kandidatai į didžiųjų miestų merus: Vilniuje – Gintautas Paluckas, Kaune – Orinta Leiputė, Klaipėdoje – Lilija Petraitienė.

Seimas rejects resolution accusing PM of restricting freedom of speech

Lithuania's ruling bloc on Tuesday mustered enough votes to reject an opposition-initiated resolution accusing Prime Minister Saulius Skvernelis of...

Rasa Budbergytė. Valdantieji pakirto savivaldybių lūkesčius (10)

Dar pernai buvo patvirtinta regioninės politikos „ Baltoji knyga “ darniai plėtrai 2017–2030“. Vyriausybė pagal ją šiuo metu rengia priemonių...

Skausmingas Šimašiaus sprendimas: apsispręsti padėjo nemalonių klausimų gausi apklausa (317)

Rugsėjo 19 – spalio 2 dieną rinkos tyrimų bendrovės „ Spinter tyrimai “ Liberalų sąjūdžio užsakymu atlikta apklausa, kurioje buvo apklausti...

Paluckas: socialines problemas lemia sisteminės santvarkos santykis tarp viešojo intereso ir rinkos (22)

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas ( LSDP ) Gintautas Paluckas sako, kad kandidatai į prezidentus bando kalbėti apie nelygybę, gerovės...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Krizė atrieda atidunda (103)

Negalima taip rašyti, todėl parašysiu. Nes politikai mus ir vėl, kaip 2008-aisiais, bandys palikti nežinioje iki paskutinės dienos, kol dar įmanoma...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10