Pirmą kartą per ketverius metus išaugęs šalies deficitas primena paskutinius 2008 metų mėnesius prieš paskolų burbulo sprogimą, kai buvo nurėžta 15 proc. Lietuvos BVP, o valdžią perėmusi vyriausybė ėmėsi drastiškai mažinti išlaidas.

Naujienų agentūra „Bloomberg“ pasikartojimą įžvelgia ir tame, kad dabar Lietuvos finansų ministerijai vėl vadovauja Rimantas Šadžius, kuris ir prieš septynerius metus užėmė šias pareigas, ir taip pat, nepaisydamas ES perspėjimų dėl ekonomikos perkaitimo, toliau didino išlaidas.

„Nenoriu būti pražūties pranašas, bet tai – 2008-ųjų deja vu, – „Bloomberg“ cituoja liberalą Gintarą Steponavičių, dirbusį vyriausybėje, kuri taikė taupymo priemones.

Lietuva, kuri sulaukė pagyrimų už tai, kad net išgyvendama giliausią recesiją sugebėjo užlopyti 9,1 proc. biudžeto skylę, vis labiau krypsta nuo griežtesnių taupymo priemonių taikymo plano, kurio ji pasižadėjo laikytis prieš įsivedama eurą.

Vos prieš metus Europos Centrinio banko prezidentas Mario Draghi gyrė Lietuvą už ištvermę nuosekliai taikant taupymo priemones. Dabar Europos Komisija įspėja, kad Lietuva, krypdama nuo nusibrėžto kelio, tolsta nuo savo pažadų laikytis fiskalinės drausmės.

„Bloomberg“ teigimu, šalies premjeras Algirdas Butkevičius nepanikuoja: jis pareiškė, kad ES neatsižvelgė į patobulintą mokesčių sistemą.

R. Šadžius prognozuoja, kad kitais metais biudžeto deficitas išsiplės iki 1,2 proc. nuo BVP. Jo teigimu, tokiai tendencijai turi įtakos kitų metų spalį šalyje vyksiantys nacionaliniai rinkimai.

Pasak R. Šadžiaus, taip siekiama paskatinti ekonominį augimą, nes dėl Ukrainos palaikymo sumažėjo eksportas į Rusiją.

Danske Bank“ analitikas Rokas Grajauskas kritikuoja pastebimą pensijų ir minimalaus atlyginimo didinimą, taip pat pastaruoju metu išaugusį įdarbinimo valstybės tarnyboje mastą.

„Visa tai kartu sudėjus, atsiduoda fiskaliniu neatsakingumu, primenančiu tą patį, ką matėme Europos pietuose“, – „Bloomberg“ cituoja R. Grajauską.

Premjeras atmeta kritiką

Algirdas Butkevičius

Premjeras Algirdas Butkevičius atmeta ekspertų kritiką dėl kitų metų biudžeto projekto. Jo nuomone, biudžeto kritikai neįvertina kelių kriterijų, kurie lems biudžeto pajamų surinkimą – geresnio mokesčių administravimo ir pajamų iš „šešėlio“.

„Dėl ekspertų kritikos galiu pasakyti, kad kiekvienais metais ekspertai kritikuoja biudžeto projektus, ir aš atsimenu, kad pernai irgi sakė, kad prognozė – per daug optimistinė, kad biudžeto pajamų planas yra per daug optimistinis, bet kaip jūs matote, planas yra vykdomas ir šiuos metus užbaigsime sėkmingai, visas biudžeto pajamas surinksime, kaip suplanuota, netgi esant mažesniam ekonomikos augimui“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė A. Butkevičius.

„Ekspertai neįvertina vieno kriterijaus – mokesčių administravimo pagerinimas leidžia mums surinkti papildomas pajams, tai vienas labai svarbus faktorius, antras dalykas, (...) kova su šešėline ekonomika, dar vienas šaltinis pajamų, kurį mes matome. Tų dviejų faktorių nei Europos Komisija, nei kiti ekspertai nevertina, o aš kaip ekonomistas negaliu sutikti su tokiu vertinimu“, – į kritiką atsakė premjeras.

Garsiausi Lietuvos ekonomistai mano, kad drąsiai ekonomikos augimą kitais metais planuojanti valdžia pučia išlaidų eilutę, taip sukeldama reputacijos riziką. Jie LRT radijui teigė, kad šiemet pernelyg optimistines prognozes pridengė tik geresnis mokesčių surinkimas iš šešėlinės ekonomikos.

Seimas kitų metų valstybės biudžetą planuoja tvirtinti ketvirtadienį, jo projektas anksčiau sulaukė Briuselio kritikos. 2016 metais planuojamas struktūrinis valdžios sektoriaus deficitas, įskaitant pensijų reformos sąnaudas, sudarys apie 1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Numatomas ne didesnis nei šiemet planuotas 1,2 proc. BVP valdžios sektoriaus deficitas.

Europos Komisija lapkritį paskelbė, kad Lietuvos biudžeto išlaidos kitąmet gali viršyti pajamas daugiau nei numatyta. Briuselio teigimu, Lietuva gali neįvykdyti įsipareigojimo, kad struktūrinis deficitas būtų ne didesnis kaip 1 proc. bendrojo vidaus produkto, ir taip pažeisti Stabilumo ir augimo pakto nuostatas.

Briuselio vertinimu, Lietuvos Vyriausybė pernelyg optimistiškai prognozuoja šalies ekonomikos augimą.

DELFI primena, kad kitų metų biudžeto projektą kritikavo ir Valstybės kontrolė.

„2016 metų biudžeto projektas balansuoja ant fiskalinių taisyklių pražangos ribos. Pasakysiu dar griežčiau, jis balansuoja ant paskutinės galimos pražangos ribos (....) Lietuva vėl yra neparuošusi pagalvės nepalankiems šokams atremti. Todėl fiskalinė taryba (Valstybės kontrolė) mano, kad vidutiniu laikotarpiu būtina tęsti deficito mažinimą“, - pirmadienį spaudos konferencijoje sakė valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1205)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės