Pagal preliminarius VMI skaičiavimus, deklaracijų už 2013 m. vis dar nėra pateikę apie 80 tūkst. tai privalėjusių padaryti gyventojų.

VMI artimiausiomis dienomis centralizuotai išsiųs priminimus už 2013 metų laikotarpį, o apskričių valstybinės mokesčių inspekcijos, šiuo metu revizuodamos 2010 metus, ragina gyventojus įvykdyti jau pamirštas prievoles (šie metai yra paskutiniai, kai mokėtojas turi įvykdyti 2010 metų prievoles). Iš viso VMI laukia nepateiktų beveik 140 tūkstančių deklaracijų. Dalis mokėtojų jau buvo sulaukę priminimų pateikti pajamų deklaracijas dėl kitų priežasčių (dėl vykdytos individualios veiklos ir pan.).

Preliminariai už 2013 metus nedeklaruota ir nesumokėta apie 6 mln. litų (2013 m. buvo litai), vidutiniškai vienas gyventojas turėtų sumokėti apie 70 litų gyventojų pajamų mokesčio (GPM).

„Neretai pasitaiko, kad gyventojas dirba vienoje darbovietėje, jam čia pritaikomas priklausantis mėnesinis NPD, tačiau tais pačiais metais gyventojas gauna papildomų pajamų, jis įsidarbina dar kitoje darbovietėje arba apskaičiuojamas didesnis NPD, kai darbo užmokestis sumažėja dėl ligos. Todėl per metus darbovietėje jam apskaičiuojamas didesnis NPD, nei priklausantis metinis NPD. Norėtume priminti, kad metinis NPD apskaičiuojamas pagal metines pajamas, didėjant pajamoms, NPD mažėja, todėl gyventojas, pasinaudojęs per dideliu NPD, privalo pateikti pajamų deklaraciją ir sumokėti mokestį“, - primena VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė, akcentuodama, kad VMI pirmiausia siekia informuoti gyventojus apie jų prievoles, tačiau net ir po kelių VMI priminimų piktybiškai vengiančius pateikti deklaracijas mokėtojus administratorius vertins principingai.

Mokesčių mokėtojai, nenorintys laukti VMI priminimų, pasitikrinti, ar privalėjo deklaruoti pajamas, gali užpildę metinę pajamų deklaraciją. Tai atlikti patogiausia VMI Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) (http://deklaravimas.vmi.lt). EDS vartotojus VMI informuos e. būdu, o kitiems išsiųs tradicinius laiškus.

Metinis NPD gali sumažėti dėl kitoje įmonėje (įstaigoje) gautų su darbo santykiais susijusių pajamų ar kitų rūšių taikant 15 proc. tarifą apmokestinamųjų pajamų, dėl išaugusio darbo užmokesčio, vienkartinių premijų, ligos pašalpų, gavus dividendų, autorinį atlyginimą, honorarą, turto nuomos pajamų ir pan. Pažymėtina, kad pajamos iš veiklos pagal verslo liudijimą ar iš įregistruotos individualios veiklos (išskyrus gautas vykdant laisvųjų profesijų veiklą), netauriųjų metalų laužo pardavimo pajamos, išmokos, išmokėtos pasibaigus gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo sutarčiai arba ją nutraukus, lygios sumokėtoms įmokoms, į bendrą metinį NPD lemiančią pajamų sumą neįskaitomos.

„Gyventojai, net ir gavę vien tik su darbo santykiais susijusių pajamų, kasmet turėtų pasitikslinti, ar jiems neatsiranda pareiga deklaruoti metines pajamas, perskaičiuoti metinį NPD ir papildomai sumokėti pajamų mokestį vien dėl įmonėse (įstaigose) kalendoriniais metais taikyto NPD, - teigia V. Vildžiūnaitė.

VMI primena, kad laiku nepateikus pajamų mokesčio deklaracijos ir nesumokėjus priklausančių mokesčių, už kiekvieną pradelstą dieną yra skaičiuojami 0,03 proc. delspinigiai. VMI kasmet viešai ir personalizuotai primena gyventojams apie pareigą pateikti pajamų deklaracijas, tačiau pasitaiko atvejų, kai piktybiškai vengiantiems mokėti mokesčius tenka skirti baudas (už deklaracijos nepateikimą bauda - nuo 57 iki 144 €).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (412)